Zapalenie pęcherza u dziecka

Zapalenie układu moczowego przytrafia się również dzieciom. Poznaj sposoby zapobiegania i radzenia sobie z chorobą.

Zapalenie pęcherza u dziecka
fot. Panthermedia

Schorzenie to może wywołać nawet niewielka ilości bakterii. Do układu moczowego dostają się one albo z krwią albo po prostu z okolic cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza u dziecka - Objawy

Za zapalenie układu moczowego (w skrócie ZUM) najczęściej odpowiadają bakterie E.coli. Pierwszym objawem choroby jest gorączka. Starszaki mogą skarżyć się także na bóle brzuszka lub pleców w okolicy lędźwiowej oraz pieczenie podczas siusiania. Niemowlęta są niespokojne, nie mają apetytu.

Zapalenie pęcherza u dziecka - Konieczne badania

Zapalenie układu moczowego, stwierdza się na podstawie badanie moczu z posiewem. Infekcję leczy się antybiotykami. To bardzo ważne, by stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza, bo niedoleczone zakażenie może doprowadzić do powstania blizn w układzie moczowym i przewlekłej niewydolności nerek.


Zapalenie pęcherza u dziecka - Zapobieganie

Na szczęście chorobie tej można w znacznym stopniu zapobiec. Oto sposoby:
  • Dbaj o higienę. Niemowlakowi zmieniaj pieluszkę co 3 godziny. Dziewczynki podmywaj od przodu do tyłu (żeby bakterie z odbytu nie przedostały się do cewki moczowej). Chłopcu myj siusiaka, lekko odciągając napletek (gromadzące się pod nim zarazki mogą być źródłem infekcji). Codziennie zmieniaj dziecku majteczki i zawsze, jeśli są choć trochę mokre.
  • Podawaj wodę. Gdy dziecko pije, produkuje więcej moczu, który przepłukuje drogi moczowe i oczyszcza je z zarazków.
  • Pilnuj siusiania. Chodzi o to, by smyk nie zwlekał z wizytą w toalecie, bo zalegający w pęcherzu mocz jest pożywką dla bakterii. Zachęcaj więc malca, by, gdy tylko zachce mu się siusiu, od razu biegł do łazienki.

Oceń 5,00 / 2 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z awokado, melona i pomarańczy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz