Grypa żołądkowa u dziecka

Twój maluszek ma biegunkę i wymiotuje? To mogą być objawy grypy żołądkowej. Podpowiadamy co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

dziecko
fot. Panthermedia

Grypą żołądkową, zwanej inaczej jelitową bardzo łatwo się zarazić. Mogą na nią zachorować wszyscy – i dorośli, i dzieci. Najgroźniejsza jest jednak dla niemowląt, które odwadniają się w błyskawicznym tempie. Co trzeba wiedzieć o grypie jelitowej? Jak pomóc maluszkowi?

Jakie są przyczyny grypy żołądkowej?

Powodują ją rotawirusy, które przenoszą się drogą pokarmową, poprzez kontakt z kałem, zanieczyszczonymi przedmiotami i przez brudne ręce. Mogą rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.
Chory może zarażać innych nawet przez dwa tygodnie (także wówczas, gdy sam nie ma już objawów choroby).
Jakie są objawy grypy żołądkowej?
Grypa jelitowa na ogół zaczyna się bardzo gwałtownie. Jej objawy to:
  • Wymioty. Mogą bardzo intensywne, dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu doby.
  • Biegunka. Wodnista i trudna do zahamowania, towarzyszy jej ból brzucha.
  • Gorączka. Może być niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszy jej katar i ból gardła.

Jak leczyć grypę żołądkową u dzieci?

Przede wszystkim wezwij pediatrę. Grypy jelitowej nie powinno się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Niezależnie od wieku dziecka, wezwij lekarza jeśli biegunka i wymioty nasilają się, w kupie widać śluz albo krew, malec ma objawy odwodnienia. Może się zdarzyć, że chory będzie musiał trafić do szpital. Nie protestuj: kroplówki uzupełnią płyny i zapobiegną komplikacjom związanym z odwodnieniem.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Dbaj o higienę. Jeżeli maluszek korzysta z pieluch, zmieniaj je, jak tylko zostaną zabrudzone. Dokładnie myj pupę dziecka, zabezpieczaj skórę przed odparzeniem. Wyjątkowo starannie myj ręce!
  • Pilnuj, by dziecko piło. Napoje (niegazowana woda mineralna, herbatka koperkowa albo miętowa) powinny być chłodne. Podawaj tak jak płyny nawadniające: po łyżeczce (dziecko od razu zwymiotuje większą ilość). Jeśli karmisz piersią, rób to nadal, jednak podawaj również dodatkowe płyny, które pozwolą uchronić maluszka przed groźnym odwodnieniem.
  • Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli malec jest w stanie coś zjeść, podaj mu rozgotowany ryż (a jeszcze lepiej kleik ryżowy) i gotowaną, przetartą marchewkę. Pomocny może być także kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita) ani mleka (poza mlekiem z piersi).
  • Ułóż do snu w bezpiecznej pozycji. Maluch powinien spać na boku, by nie zadławić się wymiocinami, jeśli zwymiotuje w nocy.

Jakie mogą być powikłania grypy jelitowej?

Najgroźniejsze powikłanie to odwodnienie. Jeśli nie jest leczone, może spowodować zaburzenia elektrolitowe, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zapaść.

Czytaj także:

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,20 / 15 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz