4 domowe sposoby na zapalenie spojówek

Przyczyn zapalenia spojówek może być wiele. Poznaj je i dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby leczenia zapalenia spojówek.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek
fot. Fotolia

Jeśli zaczniemy działać od razu, już przy pierwszych objawach być może uda się powstrzymać rozwój choroby. Warto więc, gdy tylko poczujemy piasek pod powiekami, przemyć oczy solą fizjologiczną lub kroplami ze świetlika. Jeżeli jednak po dwóch dniach nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u okulisty (bez skierowania). Lekarz określi, co wywołało infekcję i zaproponuje leczenie.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek:

  1. Okłady z lodu, zimnego ręcznika, schłodzonych
  2. Kompresy z ciepłego mleka z miodem
  3. Przemywanie oczu wywarem z suszonej kolendry, kopru, wodą różaną lub olejkiem z aloesu
  4. Gorące kompresy z dodatkiem olejków: lawendowego, różanego lub rumiankowego
Pamiętaj, że powyższe sposoby jedynie złagodzą objawy i ból towarzyszący zapaleniu spojówek, nie leczą jednak jego przyczyny. W przypadku wystąpienia zapalenia warto na wszelki więc wybrać się do okulisty

Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek:

  1. Kurz, dym, monitor. Czynniki te wywołują tzw. zapalenie proste spojówek. Charakterystyczne dla tej infekcji są: pieczenie oczu, przekrwienie spojówek, uczucie ciała obcego pod powiekami. W przypadku takiego zapalenia ulgę przynosi nawilżanie oczu sztucznymi łzami (np. Refresh, Hylo-care). Przede wszystkim jednak trzeba wyeliminować to, co stało się przyczyną problemu, np. zrezygnować na jakiś czas z długiego oglądania telewizji.
  2. Wirusy. Jeśli infekcja najpierw pojawia się w jednym oku, a potem przenosi na drugie, wydzielina z oka jest wodnista, spojówki swędzą, są przekrwione – jest to zapalenie, za które najprawdopodobniej odpowiadają adenowirusy – te same, które wywołują m.in. przeziębienie. W leczeniu stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające (np. Floxal, Sulfacetamidum). Uwaga! Infekcja jest bardzo zakaźna i przenosi się przez dotyk!
  3. Bakterie. W tym przypadku wydzielina z oka ma charakter ropny, a oczy są silnie przekrwione. Niestety, nie obędzie się bez antybiotyku (w kroplach lub maści). Jeśli jednak nie poskutkuje w ciągu tygodnia, konieczne będzie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Potem na tej podstawie okulista zleci odpowiedni antybiotyk.
  4. Alergeny. Wywołuje je uczulenie np. na kurz, sierść, pyłki. Objawy to obrzęk powiek i ich świąd. Niekiedy pojawia się jeszcze biała wydzielina z oczu. Zapaleniu spojówek towarzyszyć może katar sienny. Ulgę przynosi unikanie kontaktu z alergenem i stosowanie leków antyhistaminowych w kroplach (np. Rhinophenazol, Cusicrom).

Czytaj także:


Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Publikacja:
Marta Wilczkowska Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń artykuł 2 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
majka2015.09.29 08:56
amal, z soczewkami możesz stosować niebieski starazolin (bardzo dobrze nawilża suche oczy), natomiast przy czerwonym to musisz soczewki wyjąć i odczekać jakieś 15 minut po zakropleniu
amal2015.06.22 12:09
offka, a czy ten starazolin można stosować na soczewki? Mam paskudne zapalenie spojówek i potrzebuję czegoś skutecznego, bo moje dotyczasowe krople nie działąją.
offka2015.05.31 21:58
Ja właśnie się zmagam z alergicznym zapaleniem spojówek i bardzo mi pomaga na alergiczne dolegliwości starazolin czerwony. Jak sobie go zakroplę, to od razu jest lepiej. Muszę tylko pamiętać, żeby wcześniej soczewki wyjąć
lusia2014.12.29 16:55
Przed wigilią mnie dopadło zapalenie spojówek. Próbowałam się rumiankiem leczyć, ale mnie uczulił i kupiłam sobie te krople. Działają super, w wigilię jeszcze trochę mnie oczy swędziały, ale potem już szybko wszystko wróciło do normy.
makaka2014.11.10 12:53
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby udało mi się wykurować zapalenie spojówek domowymi sposobami. Natomiast sulfactamid jak najbardziej pomaga, więc już teraz jak coś się dzieje, choć ostatnio odpukać nie było dawno zapalenie, to biorę te krople.
eduk2014.10.31 14:07
bazylia, bezpiecznie możesz córce aplikować sulfacetamid, bo można go stosować u dzieci od 3 miesiąca życia.
bazylia2014.10.30 12:55
ktoś wie, od jakiego wieku można sulfacetamid u dzieci stosować? Mała właśnie ma zapalenie spojówek i bardzo się męczy. Córeczka ma 9 m-cy.
eduk2014.10.29 11:43
A ja sulfacetamid ostatnio swojemu synkowi zakraplałam na zapalenie spojówek - lekarz przepisał, że też jest całkowicie bezpieczny dla dzieci.
devinia2014.10.22 10:14
Okłady z herbaty mnie niestety nie pomagają :( Natomiast sulfacetamd sprawdza się całkiem dobrze, odkąd zaczęłam go stosować to jest znaczna poprawa.
anielka2014.09.29 22:02
Niestety domowe sposoby zawiodły i dopiero jak zaczęłam zakraplać sulfacetamid, to była jakaś poprawa, bo wcześniej to myślałam, że zwariuję z bólu.
rukola2014.01.23 10:04
z domowych sposobów na zapalenie spojówek polecam ciepłe okłady z herbaty, mi bardzo pomogły!
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz