Domowe sposoby na zapalenie spojówek - naturalne metody leczenia infekcji

Domowe sposoby na zapalenie spojówek fot. Fotolia
Przyczyn zapalenia spojówek może być wiele. Poznaj je i dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby leczenia zapalenia spojówek.
Agnieszka Czechowska / 15.05.2017 12:57
Domowe sposoby na zapalenie spojówek fot. Fotolia

Jeśli zaczniemy działać od razu, już przy pierwszych objawach być może uda się powstrzymać rozwój choroby. Warto więc, gdy tylko poczujemy piasek pod powiekami, przemyć oczy solą fizjologiczną lub kroplami ze świetlika. Jeżeli jednak po dwóch dniach nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u okulisty (bez skierowania). Lekarz określi, co wywołało infekcję i zaproponuje leczenie.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek:

  1. Okłady z lodu, zimnego ręcznika, schłodzonych
  2. Kompresy z ciepłego mleka z miodem
  3. Przemywanie oczu wywarem z suszonej kolendry, kopru, wodą różaną lub olejkiem z aloesu
  4. Gorące kompresy z dodatkiem olejków: lawendowego, różanego lub rumiankowego

Pamiętaj, że powyższe sposoby jedynie złagodzą objawy i ból towarzyszący zapaleniu spojówek, nie leczą jednak jego przyczyny. W przypadku wystąpienia zapalenia warto na wszelki więc wybrać się do okulisty.

Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek:

  1. Kurz, dym, monitor. Czynniki te wywołują tzw. zapalenie proste spojówek. Charakterystyczne dla tej infekcji są: pieczenie oczu, przekrwienie spojówek, uczucie ciała obcego pod powiekami. W przypadku takiego zapalenia ulgę przynosi nawilżanie oczu sztucznymi łzami (np. Refresh, Hylo-care). Przede wszystkim jednak trzeba wyeliminować to, co stało się przyczyną problemu, np. zrezygnować na jakiś czas z długiego oglądania telewizji.
  2. Wirusy. Jeśli infekcja najpierw pojawia się w jednym oku, a potem przenosi na drugie, wydzielina z oka jest wodnista, spojówki swędzą, są przekrwione – jest to zapalenie, za które najprawdopodobniej odpowiadają adenowirusy – te same, które wywołują m.in. przeziębienie. W leczeniu stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające (np. Floxal, Sulfacetamidum). Uwaga! Infekcja jest bardzo zakaźna i przenosi się przez dotyk!
  3. Bakterie. W tym przypadku wydzielina z oka ma charakter ropny, a oczy są silnie przekrwione. Niestety, nie obędzie się bez antybiotyku (w kroplach lub maści). Jeśli jednak nie poskutkuje w ciągu tygodnia, konieczne będzie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Potem na tej podstawie okulista zleci odpowiedni antybiotyk.
  4. Alergeny. Wywołuje je uczulenie np. na kurz, sierść, pyłki. Objawy to obrzęk powiek i ich świąd. Niekiedy pojawia się jeszcze biała wydzielina z oczu. Zapaleniu spojówek towarzyszyć może katar sienny. Ulgę przynosi unikanie kontaktu z alergenem i stosowanie leków antyhistaminowych w kroplach (np. Rhinophenazol, Cusicrom).

Czytaj także:


Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA