Czujesz zgrubienie na nadgarstku? To może być martwa kostka!

Pod skórą nadgarstka lub kolana wyczuwasz niewielkie, miękkie zgrubienie? To może być ganglion. Podpowiadamy skąd się bierze i jak się z nim uporać

Torbiele - jak rozpoznać ganglion
fot. Fotolia

Ganglion to łagodna torbiel wypełniona galaretowatą substancją. Może się tworzyć w okolicach torebek stawowych pod wpływem urazu albo przeciążania stawu w wyniku, np. gry na gitarze lub skrzypcach, uprawiania niektórych sportów (np. tenisa) czy długotrwałej pracy przy komputerze.

Gdzie najczęściej pojawia się ganglion?

Ganglion, zwany potocznie martwą kostką to torbiel, zwykle pojawiająca się na nadgarstku, ale też na kolanie, stopie czy palcach. Przybiera postać podskórnej ruchomej kulki. Może być mała niczym ziarnko grochu, ale także urosnąć do rozmiarów włoskiego orzecha. Jest miękka w dotyku i sama z siebie niebolesna, ale jej obecność (poprzez ucisk na staw lub okoliczne nerwy) potrafi sprawiać dotkliwy ból i utrudniać poruszanie ręką czy nogą.

Jak rozpoznać ganglion?

Zmiana jest miękka i, gdy jej dotykasz, nieco przemieszcza się pod skórą. Występuje zawsze w okolicy stawów, najczęściej nadgarstka. Może pojawiać się i znikać. Często w internecie znajdziesz mnóstwo rad na uporanie się z ganglionem, np. aby torbiel masować, uciskać, a nawet... rozbić deską! Żadna z tych metod nie jest jednak godna polecenia. Przeciwnie, może doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Fakt zaś, że ganglion na jakiś czas zniknie nie świadczy o skuteczności takiej „terapii”, lecz wynika z natury schorzenia – może się ono okresowo samo cofać, ale zwykle nawraca.

Na czym polega leczenie?

Prawdziwe leczenie powinno się zacząć od diagnostyki. Lekarz ogląda wtedy i maca zmianę. Zleca także zdjęcie RTG czy USG. Czasem trzeba zrobić też biopsję, aby wykluczyć nowotwór. Jeśli badania potwierdzą, że chodzi o zwykły ganglion, lekarz może odessać strzykawką część substancji wypełniającej torbiel i w to miejsce wstrzyknąć potem leki przeciwzapalne (np. kortykosteroidy). Zwykle skuteczniejsze jest jednak chirurgiczne usunięcie zmiany (w znieczuleniu miejscowym). Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet po takim zabiegu ganglion u niektórych osób powraca.

Dowiedz się więcej o ganglionach z naszego forum medycznego.

Zadbaj o swoje zdrowie:

Na podstawie artykułu zamieszczonego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 4,57 / 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz