Czy warto stosować bańki na przeziębienie?

Metoda, po którą często sięgały nasze mamy i babcie teraz wraca do łask. Lekarz radzi, dlaczego warto stosować bańki i jak to zrobić

Bańki na przeziębienie
fot. Fotolia

Moja mama jest zwolenniczką naturalnych metod leczenia. Podczas przeziębienia, a nawet zapalenia oskrzeli zawsze chce stawiać mnie i mojemu synowi bańki. Ja jednak wolę tabletki i syropy, które zwalczają przyczyny choroby. Która z nas ma rację? Jaka metoda leczenia przeziębienia jest lepsza? Czy stawianie baniek to skuteczny sposób? Jak to działa?


Natalia

Porada lekarza:


Żadne tabletki ani syropy nie zwalczą przyczyn przeziębienia. Jest to infekcja wirusowa i organizm sam musi pokonać chorobotwórcze mikroby. My możemy tylko wspomóc go w walce oraz łagodzić dolegliwości. Domowe sposoby przeziębienie doskonale się do tego nadają. Można też, oczywiście, stosować tabletki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe) czy syropy (np. na kaszel). W przypadku małych dzieci zawsze wartko skonsultować objawy z lekarzem.

Jeśli chodzi o bańki, to podczas ich stawiania wytwarza się podciśnienie, które powoduje wciągnięcie skóry i pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Niewielka ilość krwi wydostaje się z naczyń do otaczających tkanek. Organizm traktuje własną krew znajdującą się poza krwioobiegiem jak ciało obce i zwalcza ją. Uaktywniają się wtedy mechanizmy obronne organizmu, dlatego układ odpornościowy skuteczniej zwalcza także wirusy przeziębienia.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Publikacja:
Redaktor, Specjalista SEO Polki.pl
Oceń 3,25 / 8 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z pomarańczy i mango

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz