Jak stosować leki na przeziębienie

Proste zasady, które powinien znać każdy, kto bierze dostępne bez recepty leki na jesienno-zimowe infekcje.

Jak stosować leki na przeziębienie
fot. Panthermedia

Syropy na kaszel, krople na katar oraz leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe to preparaty, po które w sezonie „przeziębieniowym” sięga ponad połowa z nas. Są sprzedawane bez recepty, nie znaczy to jednak, że całkowicie bezpieczne. Dowiadujemy się o ich działaniu głównie z reklam, które zachęcają do zakupu i bardzo optymistycznie przedstawiają korzyści z zażywania danego preparatu. Na koniec wprawdzie pojawia się czytany bardzo szybko lub wydrukowany maleńką czcionką ostrzegawczy tekst z zachętą do zapoznania się z ulotką lub konsultacji z farmaceutą, jednak (jak wynika z badań przeprowadzonych w poprzednim sezonie przez CBOS), tylko co piąta osoba prosi aptekarza o poradę, a zaledwie co ósma czyta dołączone do leków informacje. A tylko w ten sposób możemy dowiedzieć się o możliwych działaniach niepożądanych działaniach, ewentualnych interakcjach z innymi lekami (w tym także dostępnymi bez recepty) oraz poznać ostrzeżenia dotyczące stosowania danego preparatu u osób cierpiących na inne, niezwiązane z przeziębieniem dolegliwości. Stąd pomysł, by przygotować poradnik zawierający błędy najczęściej popełniane podczas stosowania poszczególnych grup preparatów na przeziębienie oraz zasady bezpiecznego ich zażywania. Zwracamy tylko uwagę, że nasze porady nie dotyczą kobiet w ciąży, ponieważ w ich wypadku o możliwości i konieczności brania danego lekarstwa decyduje zawsze specjalista.

1. Leki przeciwgorączkowe
Preparaty zawierają jedną z dwóch substancji czynnych: paracetamol albo ibuprofen (ostatnio pojawiły się też leki stanowiące połączenie obydwu, np. Metafen). Są też tabletki z kwasem acetylosalicylowym, który działa podobnie.

- PRZYKŁADOWE PREPARATY
Z paracetamolem: Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Panadol, Paracetamol. Z ibuprofenem:Advil, Ibufen, Ibuprofen, Ibuprom, Nurofen. Z kwasem acetylosalicylowym: Alka-Prim, Alka-Seltzer, Aspirin, Asprocol, Bestpirin, Polopiryna, Upsarin.

- NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANY BŁĄD
Zdarza się, zwłaszcza przy bardzo wysokiej gorączce, że jedna dawka preparatu nie wystarcza, by obniżyć temperaturę, albo gorączka wprawdzie spadnie, ale szybko zaczyna rosnąć ponownie. Wtedy wiele osób, mimo ostrzeżeń na ulotce, bierze kolejną dawkę leku. Nie wolno tego robić! Przedawkowanie tych preparatów grozi uszkodzeniem śluzówki żołądka, krwawieniami z przewodu pokarmowego, a po dłuższym czasie naprawdę poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

- ZASADY STOSOWANIA
1. Nie przekraczaj bezpiecznej dawki. Na opakowaniach podany jest zawsze zalecany odstęp między kolejnymi dawkami i maksymalna ilość danej substancji na dobę. Jeśli po podaniu leku (np. paracetamolu) gorączka nie spada, po 2 godzinach można zastosować dawkę ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego. Po kolejnych dwóch znów paracetamol. W trakcie można próbować obniżyć temperaturę za pomocą chłodnych okładów na łydki i nadgarstki.
2. Nie łącz ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym (obydwa są z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tzw. NLPZ). Nie wzmacnia to efektu terapeutycznego, a znacznie zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Jeśli przyjmujesz kwas acetylosalicylowy w celu zapobiegania zawałowi serca, pamiętaj o tym, by nie stosować już innych leków NLPZ.
3.Sprawdzaj skład innych przyjmowanych w czasie przeziębienia preparatów (patrz punkt: preparaty złożone).
4. Kwasu acetylisalicylowego nie podawaj dzieciom poniżej 16 lat.
5. Nie powinno się stosować paracetamolu razem z preparatami zawierającymi jeżówkę purpurową (popularne leki zwiększające odporność, np. Echinacea, Echinapur). Alkaloidy zawarte w jeżówce mogą bowiem zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby przez paracetamol.

2. Preparaty na katar
Substancje czynne zawarte w większości z nich to ksylomatazolina i oksymetazolina. Obie działają podobnie: obkurczają naczynia krwionośne nosa, dzięki czemu zmniejszają katar i udrażniają przewody nosowe. Przykładowe preparaty: Acatar, Afrin, Nasivin, Xylogel, Xylometazolin, Xylorhin.

- NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANY BŁĄD 
Zbyt długie stosowanie tych preparatów, co grozi uszkodzeniem nabłonka pokrywającego błony śluzowe nosa (ryzyko polekowego nieżytu nosa). U osób używających kropli czy żeli do nosa intensywnie w dużych dawkach mogą nawet wystąpić wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, bezsenność.

- ZASADY STOSOWANIA
1. Kropli i żeli do nosa używaj maksymalnie przez 5–7 dni. Potem konieczna jest przerwa (najlepiej co najmniej dwutygodniowa). Uwaga! Ryzyko uszkodzenia błony śluzowej nosa można zmniejszyć, stosując aerozole zawierające dodatkowo deksopanthenol sprzyjający regeneracji śluzówki. (np. dostępny od niedawna Nasic). Ale tych preparatów także nie wolno używać powyżej 7 dni.
2. Nie należy stosować kropli i żeli u pacjentów z jaskrą, ponieważ obkurczają naczynia krwionośne.
3. Kropli Sulfarinol (zawierają jeszcze inną substancję – sulfatiazol) nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 lat z uwagi na znaczne ryzyko ciężkich działań niepożądanych (m.in. obrzęk warg i języka).

Oceń 5,00 / 2 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz