Jak rozpoznać i leczyć zakażenie układu moczowego (ZUM)?

ZUM.jpg fot. Adobe Stock
Zakażenie układu moczowego (ZUM) to problem wielu z nas. Występuje w ciągu życia u co trzeciej kobiety. Jak rozpoznać oraz leczyć ZUM? Przeczytaj garść naszych porad!
/ 25.04.2019 22:25
ZUM.jpg fot. Adobe Stock

Zakażenie układu moczowego występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Mają one znacznie krótszą i szerszą cewkę moczową, która w dodatku znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy. To sprawia, że bardzo ważna staje się higiena układu moczowo-płciowego. Jeśli jednak dojdzie do infekcji warto wiedzieć jak ją rozpoznać i leczyć. Przeczytaj kiedy możliwe jest samoleczenie, a kiedy należy udać się do lekarza.

Co to jest ZUM?

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów (najczęściej bakterii)
w drogach moczowych.
Kiedy dojdzie do wniknięcia bakterii powyżej zwieracza pęcherza moczowego – zaczyna się choroba. Infekcje można podzielić na te, które dotyczą dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego) oraz górnych dróg moczowych (odmiednicznikowe zapalenie nerek). Zdecydowana większość zakażeń dróg moczowych to zapalenia dolnych dróg moczowych.

Jakie są objawy?

Do typowych objawów ZUM należą problemy z oddawaniem moczu, takie jak zwiększona częstotliwość oddawania moczu, oddawanie moczu w nocy, ból i pieczenie podczas oddawanie moczu, bóle podbrzusza. Nie zawsze wszystkie objawy występują jednocześnie, dlatego
w przypadku wątpliwości, zakażenie można potwierdzić przy pomocy prostego w użyciu testu wykrywającego zakażenie układu moczowego (UROintima Test ZUM).  

Kiedy dojdzie do powikłań w postaci odmiednicznikowego zapalenia nerek, zaobserwować można poważniejsze objawy takie, jak: dreszcze, wymioty, nudności, bóle w okolicy lędźwiowej. Jeśli pojawia się takie symptomy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak leczyć?

Czy jest możliwe samoleczenie w przypadku zachorowania na ZUM? Oczywiście, że tak! Leczenie oparte jest na przyjmowaniu nitrofurantoiny, potocznie zwanej furaginą, którą znajdziemy np.
w leku UROintima FuragiActive1. Jest to lek dostępny bez recepty, o udowodnionej skuteczności wobec pałeczki okrężnicy Escherichia coli, która jest bakterią odpowiedzialną za około 90% niepowikłanych zakażeń pęcherza moczowego i cewki moczowej. Lek przyjmujemy zgodnie
z zaleceniami podanymi w ulotce,  przez 7-8 dni. Bardzo ważne jest, aby nie przerywać leczenia już w momencie ustępowania objawów, gdyż nie jest to równoznaczne z wyleczeniem, tylko zastosować pełną kurację. Zbyt krótka terapia sprzyja powstaniu oporności drobnoustrojów na zastosowane leki, przez co zwiększa ryzyko nawrotów choroby. Leczenie można wspierać stosując dietę wysokobiałkową oraz pijąc dużo wody (przynajmniej 2l dziennie). W przypadku nasilonych objawów dobrze jest dodatkowo zastosować preparaty zawierające standaryzowany ekstrakt
z żurawiny (np. UROintima ŻurawinActive MAX).

Jak zapobiegać?

Oczywiście, można zapobiegać rozwijaniu się ZUM naturalnymi sposobami. Lepiej w porę zapobiegać problemom, niż z nimi walczyć, prawda? Aby zachować zdrowe drogi moczowe trzeba przestrzegać kilku zasad takich, jak:

  • picie przynajmniej dwóch litrów wody każdego dnia,
  • niezwlekanie z oddawaniem moczu,
  • podcieranie się w kierunku od przodu do tyłu,
  • codzienna higiena okolic intymnych (dwukrotne podmywanie się w ciągu doby, najlepiej pod bieżącą wodą,
  • unikanie gąbek i myjek będących siedliskiem drobnoustrojów).

Jeśli będziemy przestrzegać tych wytycznych, znacznie mniejsze są szanse rozwinięcia się u nas zapalenia dróg moczowych. Wczesne leczenie infekcji pochwy także zmniejsza ryzyko wtórnego zakażenia dróg moczowych. W przypadku częstych nawrotów zakażenia pęcherza, warto także przyjmować preparaty żurawinowe przez dłuższy czas (np. przez miesiąc raz na trzy miesiące).

ZUM – kiedy do lekarza?

Do lekarza należy udać się wówczas, gdy objawy wskazujące na ZUM występują po raz pierwszy
i koniecznie w przypadku jeśli dotyczą kobiety w ciąży. Zasięgnąć porady lekarskiej należy też kiedy samoleczenie furaginą nie przynosi poprawy po 2-3 dniach oraz gdy wystąpią symptomy poważniejsze, takie jak gorączka, krwiomocz lub wymioty.

Zakażenie układu moczowego to problem powszechny, jednak dzięki coraz lepszym produktom dostępnym bez recepty, jak np. z linii UROintima, możemy wygrać w walce o zdrowy układ moczowy. Żadna z nas nie chciałaby przecież być narażona na nieprzyjemne objawy zapalenia. Dlatego pamiętajmy o profilaktyce, a w razie wystąpienia infekcji dróg moczowych – podejmijmy szybkie leczenie!
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku www.facebook.com/urogineintima


1Lek UROintima FuragiActive (50 mg, tabletki) zawiera furaginę jako substancję czynną. Wskazania: leczenie ostrych oraz nawracających niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na furaginę, inne pochodne nitrofuranu lub którykolwiek z pozostałych składników, I trymestr ciąży, okres donoszonej ciąży (od 38. tygodnia) i porodu, wiek poniżej 15 lat, niewydolność nerek (w badaniach laboratoryjnych stwierdzono klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy), polineuropatia np. w przebiegu cukrzycy, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!