Ból piersi – 8 najczęstszych przyczyn (diagnoza i leczenie)

ból piersi fot. Adobe Stock
Bóle piersi zwykle są efektem PMS czy źle dobranego stanika. Mogą też być objawem torbieli, gruczolako-włókniaków, a nawet raka.
Agnieszka Czechowska / 27.02.2020 12:35
ból piersi fot. Adobe Stock

Każda z nas dba, żeby jej biust był piękny. Warto jednak zatroszczyć się też o jego zdrowie i reagować, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jednym z nich jest ból piersi, który może świadczyć o zmianach w gruczołach piersiowych – zwykle niegroźnych, czasem jednak wymagających pogłębionej diagnostyki. Oto 8 możliwych powodów.

Ból piersi:

  1. Przed okresem
  2. Z powodu torbieli
  3. W ciąży i połogu
  4. Wywołany mastopatią
  5. Z powodu gruczolako-włókniaków
  6. Z ucisku
  7. Na tle nowotworowym
  8. Spowodowany antykoncepcją

Ból piersi przed okresem, czyli PMS

Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bolące, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Można wyczuć zgrubienia tkanki gruczołowej sutka, a brodawki bywają twarde. Przykre objawy ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki, powracają w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Pomóc może dieta z ograniczeniem soli, kawy i czekolady. Czasem ból łagodzą chłodne okłady i leki ziołowe.

Ból piersi z powodu torbieli, czyli cyst

Duże zmiany powodują ból promieniujący do pachy. Niewielkie są jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Pojawiają się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Aby rozpoznać torbiel, trzeba wykonać USG i zazwyczaj biopsję cienkoigłową.

Ból piersi w ciąży i w połogu

Ból piersi w ciąży pojawia się już około 5 tygodnia. Piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Zdarza się, że po porodzie kobiety cierpią na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk.

W bólach ciążowych pomocne są chłodne okłady i naprzemienne natryski (ciepły – chłodny). W przypadku kłopotów połogowych ulgę przynosi przystawianie dziecka do piersi (mimo bólu). Doskonałe są też okłady z liści kapusty.

Mastopatyczny ból piersi

Charakterystyczny jest ból piersi, któremu towarzyszą obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (zgrubienia w piersiach). Ból wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem niemal natychmiast powraca.

Przyczyną mastopatii zwykle są zaburzenia hormonalne. Zmiany zwykle pojawiają się między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają. Aby je potwierdzić, konieczne jest USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, niekiedy mammografia. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne.

Na własną rękę możesz zażywać olej z wiesiołka, bo normalizuje poziom hormonów.

Ból piersi wywołany gruczolako-włókniakami

Są to guzy piersi. Wykrywa się je w badaniu USG i zawsze potwierdza przeprowadzając biopsję, która ostatecznie wskazuje, że zmiana jest gruczolako-włókniakiem.

Dość rzadko powodują ból – tylko w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do wylewu w obrębie guza. Zmiany przeważnie się usuwa. Jedynie małe gruczolako-włókniaki można pozostawić do obserwacji. Doraźnie, gdy pojawi się ból, pomaga schładzanie chorej piersi.

Ból piersi spowodowany np. stanikiem

Dolegliwości mogą mieć przyczyny bardzo prozaiczne, np. uraz wywołany mocnym naciskiem pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie hamowania. Bóle piersi nękają też kobiety, które noszą źle dobrane staniki (np. ze zbyt małymi miseczkami).

Jeśli masz kłopot z doborem biustonosza, poradź się brafiterki. A jeśli kupujesz go samodzielnie, pamiętaj, by zmierzyć obwód pod biustem oraz w biuście na wysokości brodawek. W miseczkach powinno być 1–2 cm luzu, bo piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają, zmieniają kształt, natomiast pod biustem stanik powinien przylegać do ciała, ale nie może wrzynać się w nie. Należy uważać na biustonosze z fiszbinami, które mogą zbyt uciskać piersi i powodować ból.

Ból piersi na tle nowotworowym

Ból piersi spowodowany rakiem pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy guzek przeważnie osiąga wielkość powyżej 1 centymetra i jest wyczuwalny przez kobietę podczas samobadania piersi. Może być umiejscowiony na obszarze całej piersi, także w obrębie sutka czy w okolicy dołu pachowego. Ma nieregularny kształt i nie daje się przesunąć palcami pod skórą.

W takiej sytuacji ważna jest szybka diagnoza. Dlatego po wyczuciu każdej zmiany w piersi bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem. W zdecydowanej większości przypadków choroba jest wyleczalna. Konieczna jest operacja, a w przypadku nowotworu złośliwego operacja i chemio-radioterapia.

Każda kobieta powinna pamiętać o profilaktyce raka piersi, która powinna obejmować przede wszystkim regularne badania, czyli od 25. roku życia raz w roku obowiązkowo wykonywać badanie USG, a po 50. roku życia – mammografię. Poza tym co miesiąc, pod koniec miesiączki lub za raz po miesiączce, kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Jeśli będzie je wykonywać regularnie, będzie w stanie wychwycić każdą niepokojącą zmianę
– przestrzega doktor Tomasz Basta, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

W przypadku raka piersi istotne są także kwestie genetyczne – na tę chorobę powinny być szczególnie uczulone te panie, które miały lub mają w rodzinie mamy, babcie czy ciocie chorujące właśnie na ten nowotwór w przeszłości.

Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić, czy w najbliższej rodzinie kobiety chorowały na raka piersi. Jeżeli tak, to istnieje ryzyko obciążenia genetycznego. Wówczas należy zrobić badania genetyczne BRCA1 i BRCA2, aby potwierdzić lub wykluczyć mutację genów odpowiedzialnych za powstawanie nie tylko raka piersi, ale również jajników
– dodaje doktor Basta.

Ból piersi wynikający ze stosowania antykoncepcji

Podczas przyjmowania tabletek lub stosowania plastrów antykoncepcyjnych zdarza się, że piersi są bardziej wrażliwe i mogą boleć. Wynika to z powiększenia gruczołów, na które oddziaływają hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych. Ból ustępuje po odstawieniu tabletek lub zmianie na inny rodzaj.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 21.05.2014 r.

Zobacz też:
Jak zbadać piersi w domu?
Co robić, gdy swędzą piersi?
Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi?

dr BastaEkspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA