Zaproszenie na ślub

W dawnej Polsce narzeczeni chodzili razem z drużbami od domu do domu i zapraszali na wesele pieśnią. Był to początek obrzędu przejścia. Rozpoczynał się czas odmienny od codziennego.
/ 30.04.2006 20:39

W dawnej Polsce narzeczeni chodzili razem z drużbami od domu do domu i zapraszali na wesele pieśnią. Był to początek obrzędu przejścia. Rozpoczynał się czas odmienny od codziennego. W dzisiejszych czasach zaproszenie na ślub stało się głównie powiadomieniem o ślubie, pozbawione jest magii i przypomina zaproszonemu … o wydatkach.

Dobre wychowanie wymaga, by na wesele zapraszać osobiście. Jeśli jest to niemożliwe, wysyłamy list z dołączonym zaproszeniem. Staramy się jednak odwiedzić członków najbliższej rodziny i rodziców chrzestnych. O zaproszeniu na ślub wypada powiadomić przynajmniej miesiąc wcześniej. Z zaproszenia gość powinien dowiedzieć się, kto zaprasza, gdzie i kiedy odbędzie się ceremonia. Do zaproszenia warto dołączyć prośbę o potwierdzenie przybycia. Trzy tygodnie przed ślubem należy zgłosić ostateczną liczbę gości w domu weselnym, a czasami zamówić dla gości pokoje w hotelu.

Warto mieć również listę rezerwową, ponieważ jeżeli zdarzy się, ze ktoś z zaproszonych gości nie odmówi przyjścia na ślub, można zaprosić osoby właśnie z takiej listy. W ostatnich latach bardzo zmieniła się moda w dziedzinie zaproszeń ślubnych. Pojawiły się zaproszenia w postaci plakatów, listów gończych, kartek z kalendarza. Galanteria ślubna bardzo się rozbudowała. Producenci zaproszeń prześcigają się w oryginalności. Współczesne zaproszenia są bardzo zróżnicowane. Często są stylizowane na dawne obwieszczenia, które umieszcza się w mieście. Zdarzają się także zawiadomienia i wezwania. Druki zaproszeń często zawierają fragmenty poetyckie. Najczęściej cytuje się Gałczyńskiego, Leśmiana, Przerwę-Tetmajera, Petrarkę, Saint-Exupéry’ego, Sztaudyngera. Coraz częstsze są cytaty z Jana Pawła II, Biblii. Przy wyborze zaproszeń dodatkowo warto zastanowić się nad wizytówkami (ozdobne kartoniki z imieniem i nazwiskiem każdego z gości), które będą wykonane w tym samym stylu. Jest to nie tylko elegancki dodatek do przyjęcia weselnego, ale również ozdoba podkreślająca jego szczególny charakter. Poza tym pozwolą uniknąć zamieszania i bałaganu związanego z zasiadaniem gości weselnych do stołu. Zaproszenia można najczęściej zamawiać w komplecie z wizytówkami.

Redakcja poleca

REKLAMA