Polki.pl
kom. (21)

Zajście w ciążę po porodzie

Zajście w ciążę po porodzie

Witam. Mam 29 lat. W czerwcu 2008r. urodziłam dziecko, pokarm ściągam co 3-4godziny. Nie mam jeszcze miesiączki, czy to normalne? Jak długo to może potrwać i czy to prawda, że podczas karmienia nie zachodzi się w ciążę?

Monika

Przepraszam, że tak tylko zapytam - a czemu nie karmi pani piersią tylko odciąga pokarm? Przy karmieniu piersią różnie bywa z miesiączką - czasami „przybywa” po miesiącu a czasami po roku. Jeśli na wizycie kontrolnej u ginekologa (6 tygodni po porodzie) lekarz nic złego nie stwierdził, to proszę się nie martwić i cierpliwie poczekać. Nie jest to prawdą, że podczas karmienia piersią nie zachodzi się w ciążę. Sama mam kilka koleżanek, które karmiąc piersią, były w ciąży. Istnieje coś takiego jak niepłodność laktacyjna - wyłączne karmienie piersią w czasie dnia i nocy, w regularnych porach wywołuje niepłodność laktacyjną. To fizjologiczne zjawisko, które uniemożliwia kobiecie ponowne zajście w ciążę. U kobiety karmiącej występuje wysoki poziom hormonu – prolaktyny, ten hormon blokuje inne hormony, które są odpowiedzialne za pobudzanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku oraz jajeczkowanie. Taka niepłodność laktacyjna może utrzymywać się do 6 miesięcy, tj. do okresu wprowadzenia dokarmiania dziecka.
JEDNAK NIE WOLNO liczyć na niepłodność laktacyjną jako metodę zapobiegania następnej ciąży.
W przypadku karmienia piersią można stosować metody naturalne w połączeniu ze sposobem mechanicznym (prezerwatywa). Po około 6. miesiącu życia dziecka dopuszcza się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (pigułka jednoskładnikowa - minipigułka). Kobiety karmiące piersią mogą też stosować antykoncepcyjny zastrzyk hormonalny (wykonuje go lekarz co 3 miesiące).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna
Oceń 5,00 / 1

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Połóg

Skomentuj Zajście w ciążę po porodzie

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Zajście w ciążę po porodzie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dziecko