Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Przedstawiamy, jak w skuteczny sposób poradzić sobie z problemem. Koniecznie przeczytaj!
/ 08.06.2016 15:49

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Przedstawiamy, jak w skuteczny sposób poradzić sobie z problemem. Koniecznie przeczytaj!  

fot. Fotolia

Włosy to wizytówka kobiety, dlatego każda z nas pragnie, by wyglądały przepięknie. W tym celu stosujemy odpowiednie dla nich szampony, odżywki, maski, olejki, żele, pianki itd., itd... Jedne z nas chcą, aby były proste, drugie o uroczych sprężynkach.

Niekiedy, jak na złość, nasza czuprynka się przerzedza. Często na skutek szeregu niszczących zabiegów fryzjerskich, jak np. częste rozjaśnianie, trwała, prostowanie i stosowanie hektolitrów lakieru do włosów. Problem pojawia się wtedy, kiedy nadmierne wypadanie włosów ma poważniejszą przyczynę.

Niegroźne wypadanie włosów

Każdego dnia podczas szczotkowania tracimy około 100 sztuk włosów. Jest to naturalne. U osób, które mają długie włosy, liczba ta może się nieco zwiększyć. Ponadto błędy w czesaniu się i układaniu włosów powodują ich zwiększone wypadanie, np. za ciasne i mocne upięcia.

Na uwagę zasługują także fizjologiczne zachwiania gospodarki hormonalnej w okresie poporodowym oraz w menopauzie, gdzie również mamy do czynienia z przerzedzeniem naszych włosów.

Na pewno niejedna/niejeden z nas zauważył sezonowe tendencje do wypadania włosów. W okresie wiosny i jesieni zauważalnie tracimy ich więcej. Podobnie jak zwierzęta, których sierść w tych porach linieje.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

  1. Zaburzenia hormonalne – po przerwaniu stosowania leków antykoncepcyjnych (łysienie rozproszone), ale też przy hiperandrogenizmie (łysienie androgenowe – charakterystyczne zakole).
  2. Predyspozycje genetyczne – istnieją dowody na to iż łysienie mamy zapisane w genach po naszych przodkach.
  3. Błędy dietetyczne i związane z tym niedobory witaminowe i mineralne – stosowanie ubogomineralnej i ubogowitaminowej diety. Za mało cynku, miedzi, selenu, żelaza, witamin A, B i E przyczynia się do osłabienia mieszków włosowych i włosów, przez co one wypadają.
  4. Choroby - takie jak wyniszczenie, alergie i astma, niedokrwistości, zaburzenia nerwicowe, celiakia, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, toczeń rumieniowaty trzewny, bielactwo oraz schorzenia tarczycy.
  5. Wytwarzanie antyciał przeciw mieszkom włosowym – organizm sam z nieznanych przyczyn wytwarza te przeciwciała, przez co dochodzi do pomniejszania się mieszków i spowolnienia wyrastania włosów. Ma wówczas miejsce zjawisko łysienia plackowatego.
  6. Schorzenia skóry – grzybica (plackowate wypadanie włosów), łojotok i łuszczyca.
  7. Stres, zmęczenie i używki – nerwowe sytuacje, przemęczenie organizmu, spożywanie alkoholu, narkotyków i palenie tytoniu pozbawia nasz organizm wielu składników mineralnych i witamin. Włosy i ich cebulki ulegają osłabieniu i tym sposobem szybko się tracą.
  8. Zatrucia – talem, arsenem, rtęcią i choroba popromienna.
  9. Leki – antykoncepcyjne, przeciwkrzepliwe, przeciwtarczycowe, nasercowe, przeciwdepresyjne, przeciwreumatyczne, niektóre leki neurologiczne oraz przedawkowanie witaminy C.
  10. Chemioterapia – agresywne leki przeciwnowotworowe powodują nadmierne wypadanie włosów. Jest to tragiczny moment dla chorej osoby. Pocieszającym jest fakt, że po zakończeniu kuracji tymi lekami, często odrastają gęstsze włosy, a nawet kręcone.
  11. Przemoc – często u ofiar przemocy widać wyłysiałe i często poranione miejsca na głowie. Mają one przyczynę wtedy gdy oprawca ciągnie ofiarę za włosy, nawet nie bacząc na to czy pozostają one w jego ręce. Taki objaw powinien zmusić nas do zareagowania.

fot. Fotolia

Leczenie nadmiernego wypadania włosów

Na początku udaj się do specjalisty - dermatologa, który zleci badania i ustali diagnozę. W razie potrzeby może zaproponować konsultację ginekologiczną, internistyczną i endokrynologiczną.

Warto, żebyś zmieniła swój sposób żywienia, wzbogacając menu o warzywa, owoce, nabiał, chude mięsa oraz ryby. Istotne jest uzupełnianie poziomu pierwiastków w organizmie, m.in. przez picie wody mineralnej, a nie źródlanej.

Dużą wagę przykładaj również do właściwej pielęgnacji. Nadmiar kosmetyków szkodzi włosom. W zupełności wystarczy im szampon i odżywka dobrane do rodzaju włosów. Jeżeli z dumą nosisz długie włosy – rozczesuj je od końcówek, przechodząc stopniowo w kierunku czubka głowy. Przed ich myciem dokładnie je rozczesz, a po umyciu nałóż odżywkę i rozczesz grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Unikaj suszenia ich suszarką, prostowania i kręcenia.

W okresie wakacyjnym zafunduj sobie specjalne kosmetyki ochronne dla włosów, a gdy jesteś zapaloną pływaczką, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu włosów po wyjściu z basenu, morza i innego zbiornika wodnego.
W zimie natomiast zadbaj o luźne nakrycie głowy i luźne uczesanie. Postaraj się również zaopatrzyć w kosmetyki ochronne.

Wypadanie włosów może mieć naturalne i chorobowe przyczyny. Nadmierne wypadanie powinno wzbudzić twoją czujność, ale nie popadaj w panikę. Zwalczenie przyczyn zwykle hamuje ten proces.

Zobacz również:

Najlepsze sposoby na wypadanie włosów
Skuteczne środki zapobiegające wypadaniu włosów
5 metod zapobiegających wypadaniu włosów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA