Prima aprilis - pochodzenie, obchody

Dowiedz się, skąd tak naprawdę pochodzi obchodzony 1 kwietnia prima aprilis. Jak dzień żartów wygląda w innych krajach?
/ 01.04.2009 00:01

fot. Fotolia

W Prima Aprilis wybaczamy rodzinie i znajomym żarty, które nam robią. W ten dzień nikt nie gniew się na innych za drobne wygłupy, dowcipy. Bardzo często w mediach pojawiają się żartobliwe informacje.

Zwyczaj „dnia żartów” wywodzi się ze starożytnego Rzymu. W mitologii wiązano pierwszy dzień kwietnia z dniem porwania do Hadesu Persefony, córki Demeter.

Pochodzenie prima aprilis

W czasie soboru we Francji, który odbył się w 1235 roku ustanowiono dzień 25 marca „świętem Zwiastowania”. W związku z tym prezenty noworoczne rozdawano 1 kwietnia. W XVI wieku zmieniono kalendarz dla świata chrześcijańskiego, od tego czasu 1 stycznia obchodzono Nowy Rok. Nie wszyscy jednak wiedzieli o tej zmianie lub nie wierzyli w tę zmianę i nadali obchodzili Nowy Rok w dniu pierwszego kwietnia. Ci, którzy wiedzieli o zmianie robili sobie z nich żarty i nazywali „kwietniowymi głupcami”.

Prima aprilis w innych krajach

W Wielkiej Brytanii dzień ten nazywa się Dniem Głupca, a we Francji Dniem Ryby. W Rosji dzień ten nazywamy Dniem Śmiechu. Chrześcijanie mają swoją teorię dotycząca prima aprilis. Wiąże się ona z Judaszem, który miał się urodzić pierwszego dnia kwietnia. W związku z tym dzień ten kojarzy się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą.

Pamiętajmy w dzień prima aprilis wypada robić żart, a nawet jest to wskazane.

Najsłynniejsze żarty prima aprilisowe

  • W 1957 roku BBC wyemitowało program pokazujący Szwajcarskie drzewo, na którym rosło spaghetti. Po tym programie odebrano mnóstwo telefonów od telewidzów z prośbą o wskazówki jak wyhodować takie drzewo.
  • W 2000 roku Google poinformowało, że zbudowało wyszukiwarkę potrafiącą czytać ludzkie myśli.
  • W 2003 roku rozeszła się plotka, że w Hong Kongu wybuchła epidemia SARS i będzie on poddany kwarantannie. Wywołało to panikę wśród mieszkańców i szturmy na sklepy z żywnością.
  • W 2003 roku amerykańskie stacje radiowe podały informacje o darmowych koncertach Eminema i Pearl Jam co spowodowało zakorkowanie miast.

Polecamy: 10 pomysłów na żart w prima aprilis