Polki.pl
kom. (20)

Zostań hedonistą!

Między hedonizmem a egoizmem istnieje spora różnica. Szkoda, że nie każdy ją zauważa...

Hedonizm i egoizm mają jedną wspólną cechę: obydwie postawy dążą do zapewnienia jednostce jak najwięcej przyjemności. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Wystarczy przeczytać jakąkolwiek definicję, żeby wyłapać tę subtelną różnicę, która je dzieli. Hedonizm, jak wiadomo, wywodzi się z czasów starożytnej Grecji i reprezentowany był przez uczniów Sokratesa.

Jego główna zasada to czerpanie jak najwięcej przyjemności z życia. Egoizm natomiast to postawa bliska narcyzmowi, według której należy troszczyć się wyłącznie o siebie, nie zauważając potrzeb innych. Egoiści charakteryzują się zwykle paskudnym usposobieniem i kompletnym brakiem względu na resztę świata. Widać różnicę?

Mimo to nie jest łatwo przyznać się do tego, że jest się hedonistą. Wielu ludzi przyjmuje takie słowa z oburzeniem, traktując wyznawców hedonizmu jako ludzi złych, płytkich egoistów myślących tylko o tym, co materialne. A to właśnie takie myślenie świadczy o płytkości i braku zrozumienia.

Hedonizm jest jak najbardziej zdrową i naturalną postawą. Sprawia on, że osoba o takim światopoglądzie dba o siebie i chce brać z życia to, co najlepsze. Gdyby każdy był taki, wszyscy byliby zadowoleni. Podstawowa różnica pomiędzy hedonizmem, a egoizmem polega na tym, że egoista dba jedynie o siebie, hedonista zaś potrafi zatroszczyć się o innych ludzi – najpierw jednak chce zadbać o siebie, żeby móc w pełni czerpać radość z pomagania innym. I jest to najzupełniej normalne. Tylko osoba szczęśliwa i spełniona może odczuwać radość z poświęcania się dla innych. Jeśli z powodu swoich obowiązków zaniedbuje siebie, prędzej czy później popadnie w frustrację i niechęć do osoby, dla której się poświęca.

Co jest więc takiego w hedonizmie, że wzbudza taką niechęć u różnych ludzi? Dlaczego tak często rzucane są gromy na tych, którzy otwarcie przyznają, że w życiu liczy się dla nich przede wszystkim przyjemność, a nie idee, altruizm i, powiedzmy, takie rzeczy jak "szukanie duchowego oświecenia"?

Na pewno dużo bierze się z tego, że niektórzy mylnie definiują hedonizm. Dla wielu oznacza to tyle, co "żyć szybko, umierać młodo", czyli przygodny seks, częste zmiany partnerów, zero zobowiązań, próbowanie w życiu wszystkiego i całkowity brak samokontroli. Być może część hedonistów tak postępuje, nie przeczę. Ale definicji przyjemności jest mnóstwo. Dla jednych jest to imprezowanie, dla innych seks, a dla jeszcze innych może to być np. podróżowanie po świecie. Wszystko może stać się przyjemnością, celem, do którego chce się dążyć.

Niestety, presja społeczna, wychowanie i takie autorytety jak Kościół wmawiają ludziom, że najwięcej można w życiu osiągnąć jedynie ciężką pracą i poświęceniem. Przyjemność i radość życia zbyt często sprowadzana jest na dalszy plan, jako coś, co nie powinno być sensem życia. Samo słowo 'hedonizm' dla wielu ma pejoratywny wydźwięk, podobnie jak 'wygodnictwo' i 'leniuchowanie'. A przecież to, że człowiek lubi wygodne życie, oznacza tylko tyle, że potrafi on sobie zapewnić komfort i dba o siebie. Lenistwo w odpowiednich ilościach jest cudownym lekarstwem na stres i działa niczym kojący plasterek na nasze codziennie zmartwienia.

Tylko, że nie każdy chce to zrozumieć. Dla wielu hedonizm zawsze będzie czymś złym, co należy potępiać i gromić. Bardzo łatwo oceniać innych po pozorach. Bardzo łatwo powiedzieć "hedonizm do niczego dobrego nie prowadzi", "materialiści to źli ludzie", "naprawdę współczuję tym biednym ludziom, oni nie wiedzą, co naprawdę jest w życiu ważne", "nieszczęśliwi, zagubieni konsumpcjoniści, oni nie potrafią prawdziwie kochać". I tak dalej, ple, ple, ple. Kompletny stek bzdur.

Hedoniści po prostu potrafią określić, czego im w życiu trzeba i wielu im przez to zazdrości. Jeśli sam jesteś hedonistą, to wiesz, co mam na myśli. Na przyjęciu weźmiesz ostatni kawałek ciasta, nie krygując się i nie czekając, aż zrobi to ktoś inny. Jeśli ktoś da Ci do wyboru fotel i taboret, usiądziesz na fotelu. W weekendy potrafisz beztrosko rozwalić się na łóżku, nie myśląc o tym, że inni w tym czasie pracują w ogródku. Twoje życie jest właśnie przez to takie pełne i piękne.

Nasz naród trzeba nauczyć tego, że przyjemność i komfort w życiu są ważne. Śniadania do łóżka, leżenie przez całą niedzielę i kąpiel zamiast prysznica to naprawdę nic złego. Każdy zasługuje na rozpieszczanie, musi tylko przyznać, że naprawdę tego potrzebuje i nie mieć z tego powodu poczucia winy. Nie warto się przejmować krytyką.

Zawsze znajdą się ludzie, którym coś będzie przeszkadzało. Sami będąc zgorzkniali, potrafią tylko oceniać innych i przyczepiać im różne łatki. Jeśli jednak wiemy, że swoim zachowaniem nie robimy nikomu krzywdy, należy takich ludzi po prostu ignorować. Hedoniści to zazwyczaj bardzo sympatyczni ludzie, otwarci, szczerzy i zadowoleni z życia. Ich związki są trwałe i zgodne, właśnie z tego powodu, że potrafią walczyć o swoje i otwarcie mówić, czego potrzebują. Jeśli masz to szczęście, że taki jesteś – nie zmieniaj się.

Emoonia
Oceń4.03 / 79
Redakcja poleca

Podobne w temacie Osobowość i emocje

Skomentuj Zostań hedonistą!

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Lis 15, 10:42
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!szataniści myślę, że do takiej szkoły należą ale nie ci pseudo co niszczą groby itp. bo to nie jest idea odnosząca się do szatanizmu. Co do hedonizmu dla mnie tak i nie ponieważ nie ma tam tyle magii i fantazji jak teizmie ale człowiek zawsze będzie dążył do swojego jednostkowego szczęścia choć też jest też utilitaryzm. KAżdy sam wybiera.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Sty 15, 10:41
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!Etyczny egoizm różni sie od racjonalnego i to sporo - hedonizm należy do racjonalnego. Nie można osiągnąć własnego szczęścia za pomocą śmierci - nie można komuś szkodzić i być szczęśliwym. Trzeba dążyć do ŻYCIA - to jest oczywista podstawa życia na ziemi. Szczęście = Życie
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 18 Sty 15, 21:04
-3    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!dziwny tekst, jakby z nizszej polki napisany przez super egoiste
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 5 Lip 14, 12:49
+5    oceniono 15 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!Debilny artykuł!Hedonizm jest jak najbardziej zdrową i naturalną postawą?Psychologiczne brednie!Człowiek powinien być wrażliwy,otwarty na innych,a w definicji hedonizmu zawiera się stwierdzenie,że należy unikać przykrości.To nie jest "zdrowy egoizm",tylko chory egoizm.Taka jest moja matka,która od 8 lat unika kontaktów z chorym wnukiem,żeby...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 12 Paź 15, 12:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!Twoja matka jest EGOISTKĄ a nie hedonistką - zerwij z nią wszelkie kontakty ! Bedziesz sie meczyc z nią ? ! Nie miej wyrzutów sumienia
Żyj egoistycznie dla siebie i swoich dzieci nie robiąc przy tym nikomu krzywdy i nie żałuj na swoje przyjemnosci badz lenistwo I TO JEST HEDONIZM ! zle zrozumialas artykul .
O matce zapomnij i żyj chwilą...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 26 Gru 13, 12:23
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!chciałam zrobic cos dla siebie i innych, zorganizować imprezę, spośród różnych pomysłów i możliwości wybrałam tę formę, którą najbardziej lubiłam. Wiedziałam, że sama będę się przy tym świetnie bawić. Wiedziałam, że zaplusuję wiedzą i umiejętnościami dając wiele możliwości innym i radość z uczestnictwa. Osiągnęłam sukces, cieszyłam się razem z...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 7 Lis 12, 23:35
-2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!Mimo wszystko gdy ktoś chce z ogromną przyjemnoscią zjeść śniadanko w łózku - musi je przygotować ktoś (bez ambicji zostania hedonistą)... czy temu "komuś hedonizm się nie należy...? Brawo za tekst... może i hedonisty, lecz jakby odrobine egoistycznego:-)
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 7 Lis 12, 23:35
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!Mimo wszystko gdy ktoś chce z ogromną przyjemnoscią zjeść śniadanko w łózku - musi je przygotować ktoś (bez ambicji zostania hedonistą)... czy temu "komuś hedonizm się nie należy...? Brawo za tekst... może i hedonisty, lecz jakby odrobine egoistycznego:-)
brysio
Sobota | 2 Paź 10, 10:06
0    nie oceniono 0
brysio
Re: Zostań hedonistą!Tak, hedonizm został nazwany i określony w starożytnej Grecji, jednak postawy różnych rodzai hedonizmu na pewno sięgają początków ludzkości. Ba, małpy a nawet inne zwierzęta w tym też drapieżniki są hedonistami, analizując hedonizm cyrenejski i nie tylko, hedonizm etyczny też, biorąc pod uwagę troskę o swoich partnerów i potomstwo. Można...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 25 Cze 10, 02:11
+7    oceniono 9 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!nieszczęśliwa matka nie może mieć szczęśliwego dziecka, a nieszczęśliwa żona szczęśliwego męża, trzeba myśleć o sobie, bo szczęście sie udziela.
hedonistka
arco
Środa | 2 Wrz 09, 15:15
0    nie oceniono 0
arco
Re: Zostań hedonistą!Świetny tekst! A jest gdzies test w którym po rozwiązaniu wyjdzie czy jestem hedonistą czy egoistą?? dajcie linka ...pls
grech
Piątek | 27 Lut 09, 13:06
0    nie oceniono 0
grech
Re: Zostań hedonistą!antyhedonista!!! przeczytaj jeszcze raz artykuł ,uważniej tym razem... dobro/zło to kontrast który dyktuje ludzkie odruchy! jak w/w szkoda tych którzy myslą inaczej, pozdrawiam i dziękuję za swietny artykul
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Lut 09, 23:09
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!a jeżeli ktoś jest hedonistą i egoistą w jednym,ma dziecko 3letnie,ale nie ma dla niego ono znaczenia i jego matka,bo ma ważniejsze sprawy na głowie,nie zważa uwagi iż jego syn za nie długo będzie miał 5 operacje w swoim życiu,trzyma się tylko tego by sobie umilać życie,MY TEŻ BYŚMY CHCIELI!!ALE DLA NAS NIE MA MIEJSCA w jego życiu,I co mam o...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Lut 09, 23:08
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!a jeżeli ktoś jest hedonistą i egoistą w jednym,ma dziecko 3letnie,ale nie ma dla niego ono znaczenia i jego matka,bo ma ważniejsze sprawy na głowie,nie zważa uwagi iż jego syn za nie długo będzie miał 5 operacje w swoim życiu,trzyma się tylko tego by sobie umilać życie,MY TEŻ BYŚMY CHCIELI!!ALE DLA NAS NIE MA MIEJSCA w jego życiu,I co mam o...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 3 Sty 11, 16:36
+2    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!człowiek nie myslacy o rodzinie to egoista i dupek nie należy mylić tego z hedonizmem ,
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 17 Sty 09, 13:53
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!związki hedonistów nie są trwale ,wiem bo sama nim jestem .
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 17 Lip 11, 00:46
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!hedonista chetnie pozna hedonistke:)
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 23 Lis 08, 13:07
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!każdy ma swój jakiś światopogląd, ale tak przekonywująco napisana praca uświadomiła mi że ja właśnie mam taki... ;]
Antyhedonista
Wtorek | 18 Lis 08, 09:56
0    nie oceniono 0
Antyhedonista
Re: Zostań hedonistą!No niestety ja się nie zgodzę , aby rozumieć świat musisz też poczuć zło otaczające nas . A hedonizm takie rzeczy wyklucza .
Proszę przeczytać w słowniku co znaczy hedonizm , bo jest przez autora zamydlany , sory nokout !! Jestem słabym hedonistą , ale też się nie staram być męczenikiem . Pozdrawiam
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Lis 08, 22:42
0    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zostań hedonistą!całkowicie zgadzam się z autorem!!!!!!!!!
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Zostań hedonistą!

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl