Polki.pl
kom. (15)

Zgrzytanie zębami u dzieci

Spokojny sen dziecka jest nadzieją na spokojną noc także dla rodziców. Trudno jednak wyobrazić sobie taką sytuację, jeśli sen z powiek mamie i tacie spędza przeraźliwe zgrzytanie zębów ukochanego malucha.

Zobacz też: Chrapanie u dziecka

Zgrzytanie zębami u dzieci

Fot. Fotolia

Czy taki problem dotyka wasze dziecko? Być może już nieraz zadawaliście sobie pytanie, co się dzieje, że wasza pociecha zgrzyta zębami w czasie nocnego snu. A może zgrzyta nawet w ciągu dnia? Ponieważ na ten temat krąży wiele opinii, postanowiliśmy sprawdzić, jakie dolegliwości może sygnalizować zgrzytanie zębami.  Czemu dzieci zgrzytają zębami? Gdzie szukać przyczyn takiego odruchu i co najbardziej istotne, czy i jak postępować, aby pozbyć się nieprawidłowości? Sprawdźmy zatem, jakie są doświadczenia rodziców oraz opinie lekarskie na temat zgrzytania zębów u dzieci.

Zgrzytanie zębami u dzieci a owsica

To bardzo częsta choroba wieku dziecięcego. Mimo że głównie dotyka dzieci, nie oszczędza także osób dorosłych. Wszystko przez to, że bardzo szybko się rozprzestrzenia. Mimo iż powszechnie jest określana chorobą brudnych rąk, nie w każdym przypadku zarażenie owsikami jest powodowane zaniedbaniami higienicznymi. Okazuje się bowiem, że jaja owsików, które w potężnych ilościach samica składa w okolicach odbytu, mogą także dostać się do organizmu drugiego człowieka drogą wziewną. Po prostu mogą być wdychane, nawet wraz z unoszącym się kurzem. Tak więc samo częste mycie rąk nie zawsze może wystarczyć, jako ochrona przez zachorowaniem.

Zobacz: Robaki u dzieci - owsiki i inne pasożyty u dzieci

Objawy

Zgrzytanie zębami jest jednym z głównych objawów. Może być słyszalne u dziecka zarówno w czasie dnia, jak i w czasie jego snu. Oprócz charakterystycznego zgrzytania występują najczęściej inne, typowe dla owsicy symptomy. Należą do nich:

  • kłopoty ze snem dziecka, nocne drapanie się po okolicy odbytu z powodu silnego świądu,
  • bóle brzuszka oraz bóle głowy,
  • brak apetytu u dziecka, przy czym większa niż zwykle ochota na słodycze,
  • zaczerwienienie okolicy odbytu i nierzadko drobne wypryski w tym rejonie,
  • dziecko może obgryzać paznokcie,
  • podkrążone oczy u dziecka i ogólne osłabienie organizmu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • (czasem) nocne moczenie łóżka.

Zapobieganie

Profilaktyka w zapobieganiu zarażenia owsikami skupia się głównie na dbałości o wpojenie dziecku prawidłowych nawyków higienicznych. To pozwala w znacznym stopniu na ograniczenie zakażenia, poprzez kontakt z przedmiotami, na których mogą znajdować się jajeczka owsików, np. zabawkami w przedszkolu. Dziecko powinno też wiedzieć, że wkładanie do buzi rączek zwłaszcza brudnych (czytaj: nieumytych) nie jest pochwalane. Jednak poza takimi działaniami, tak naprawdę trudno jest uniknąć owsików u dzieci. Jak wspominaliśmy, jajeczka owsików unoszą się także wraz z kurzem, więc o zarażenie nie trudno, nawet biorąc pod uwagę fakt dbałości higienicznej. Dlatego też owsiki, które uważane są zwłaszcza wśród rodziców za bardzo wstydliwą przypadłość dziecięcą, nie powinny być powodem do zażenowania, bo mogą dotknąć nawet największego czyściocha.

Leczenie

Pozbycie się owsików to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Po diagnozie lekarza (wykonanie wymazu lub testu na obecność pasożytów w kale oraz analiza obserwacji rodzica) ustala się leczenie. Oprócz zastosowania się do zaleconego przyjmowania leku (leki płynne lub w tabletkach) należy podjąć działania dotyczące całego otoczenia dziecka – domowników i mieszkania. W czasie kilkutygodniowej kuracji lekami, należy bardzo skrupulatnie dbać o czystość w domu, robić tak zwane generalne porządki, prać tylko w bardzo wysokich temperaturach (90 st.) pościel, ręczniki i najlepiej garderobę. Rzeczy, które nie można prać w takiej temperaturze należy dokładnie prasować. Co bardzo istotne, przyjmowanie leków odrobaczających nie dotyczy tylko samego dziecka, a wszystkich zamieszkujących z nim domowników.

Zgrzytanie zębami u dzieci a bruksizm

Kolejna nieprawidłowość, która jest wspólna dla małych i dużych. I choć określa się ją dość egzotycznie brzmiącą nazwą, dokładnie oznacza właśnie zgrzytanie zębami. Czy zgrzytanie zębami może być dolegliwością samą w sobie? Może. Bruksizm jest najczęstszy u dzieci do 6 roku życia i pojawia się zazwyczaj w tych okresach, kiedy dziecku pojawiają się ząbki, wpierw mleczne, potem stałe. Ale nie samo pojawianie się zębów jest przyczyną zgrzytania. Choć trudno naukowcom dociec, co tak właściwe jest głównym prowodyrem bruksizmu, do tej pory udało się im ustalić, że czynnikami sprzyjającymi zgrzytaniu zębów są stres oraz wady zgryzu. Mimo że bruksizm uznaje się za bardzo uprzykrzającą dolegliwość dla otoczenia dziecka zgrzytającego w nocy ząbkami, tak naprawdę ten aspekt jest mało istotny w porównaniu z poważnymi skutkami nieleczenia tej przypadłości u dzieci. Zgrzytanie zębami prowadzi do znacznego osłabienia uzębienia, ścierania szkliwa nazębnego, kruszenia się ząbków, bóli stawów żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia.

Objawy

Symptomy bruksizmu to nie tylko samo zgrzytanie zębami u dziecka. To cały zespół objawów i zachowań, do których należą: ból szczęki w czasie jednoczesnego jedzenia i mówienia, jedzenia i śmiania się, obgryzanie kredek, długopisów, bóle szczęki, bóle twarzy, obgryzanie paznokci.

Leczenie

Całe leczenie skupia się głównie wokół ustalenia czy zgrzytanie zębami u dziecka, powodowane jest silnymi przeżyciami, zbyt dużą wrażliwością, czy też istniejącymi już wadami zgryzu. Jeśli w czasie wizyty u stomatologa dowiemy się, że dziecko najprawdopodobniej zgrzyta w nocy zębami, bo badanie wykazało wadę w uzębieniu, leczenie będzie się skupiać na nauce prawidłowego ustawiania szczęki. Stomatolog zaleci zapewne stosowanie specjalnej szyny odciążającej. Jeżeli zgryz dziecka nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, winowajcą zgrzytania uznaje się stres i napięcia nerwowe. Dla malucha mogą to być bardzo banalne dla nas dorosłych sprawy. Wystarczy trochę złości i nieporozumień z rówieśnikami lub rodzeństwem, stres przed szkolnymi zajęciami lub reprymenda od rodziców. Dziecko odreagowuje silne emocje, których doznało w ciągu dnia i zgrzyta ząbkami w czasie snu. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby napięcia nerwowe dziecka, umiejętnie rozładować przed zaśnięciem. W tym celu wystarczy spokojna rozmowa z malcem o jego „troskach”, czytanie bajki, ciepła, przyjemna kąpiel przed snem lub po prostu poczucie bliskości i czułość.

Jak widzimy, zgrzytanie zębów u dziecka w każdy przypadku jest oznaką zmian, które wymagają interwencji i nie mogą być pozostawione same sobie. Obserwujmy więc bacznie nasze pociechy i nie lekceważmy nawet tak błahego w przekonaniu wielu osób objawu, jakim jest uciążliwe zgrzytanie zębami u dzieci w czasie snu.

Zobacz też: Zdrowe zęby u dziecka - 10 przykazań

Oceń4.07 / 42
Redakcja poleca

Podobne w temacie Zdrowie i rozwój

Skomentuj Zgrzytanie zębami u dzieci

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Mar 15, 21:50
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zgrzytanie zębami u dzieciMoja córka też zgrzytała zębami, laryngolog doradził nam rentgen zatok i wyszło zapalenie zatok szczękowych. Po wyleczeniu zatok zgrzytanie zębami znikło.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 27 Paź 14, 12:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiA konsultowałyście zgrzytanie zębów u waszych dzieci ze stomatologiem? Może on cos by poradził? ja się własnie nad tym zastanawiam, bo moja córka tak zgrzyta zębami, że nie za bardzo mozna nawet spac...
Wiem, że w przychodni duodental nieopodal Warszawy można iśc na konsultacje w tej sprawie. Ktoś coś?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 25 Paź 13, 11:35
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiMój syn ma robione badania co miesiac po 3 razy i zadnych robali nie ma. Jedyna przyczyna zgrzytania jest u niego stres. Pierwsze zgrzytanie było przez ok miesiac jak poszedł do przedszkola (3lata). Drugi tez miesiac trwało po tym jak dowiedział sie,ze bedzie mieć braciszka i poczuł sie "zagrożony" . W dzień po 20 razy pytal sie czy mama go...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 27 Maj 13, 12:32
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiwłaśnie odebrałam wyniki mojej córki i nie ma robaków ma 8 lat i okropnie zgrzyta zębami i co dalej
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Cze 13, 02:43
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiJedna jaskółka wiosny nie czyni.Powtórz badanie 3-4 razy w odstępach tyg.Poczytaj o wylęgu z jaj.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 11 Kwi 13, 16:59
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiWitam,mój syn ma 11 lat i zgrzyta czasami zębami lecz tylko w nocy ,po za tym nie zaobserwowałam u niego w kale owsików ani innych pasożytów więc te opisy nic mi nie dały bo nie ma pa za zgrzytaniem zębami od czasu do czasu innych objaw - no może skłonność do słodycze ma większe ale po za tym nic więcej .Czy w takim razie mam zacząć się...
dr. Christopf Dekata
Sobota | 16 Lut 13, 22:29
-7    oceniono 7 razy
dr. Christopf Dekata
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiNależy dzieciom wpajac nawyki higieniczne ktorych brak prowadzi do wsicy okolo odbytniczej .
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 9 Lut 13, 19:42
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiok
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 10 Maj 12, 11:21
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiMój synek zgrzyta zębami strasznie, czasami, aż sam się budzę nie wiem co z tym zrobić... podobno jest to bruksizm tak wyczytałem http://dzieci.pl/breedingAid,14464605,cid,1024255,title,Zgrzytanie-zebami-czy-to-choroba,wychowanie_artykul.html ale czy to w sumie choroba czy bardzie straes albo wychowanie to nie wiem, ale brzmi to strasznie,...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 25 Sty 12, 11:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiczy ta owsice mozna zobaczyc gołym okiem u dziecka?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 23 Gru 11, 19:54
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiw nocy
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 23 Gru 11, 19:52
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiWitam! Moja corka ma 4,5 lata, zgrzytanie zebami zaczelo sie z 1.5 roku temu, bylismy u lekarza zrobilismy wszystkie badania i wyszlo ze ona ma owsiki dostala leki przeszlismi caly kurs leczenia i dalej jest to samo. Co mam teraz robic zaczynac wszystko odpoczatku???
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 25 Paź 13, 22:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamitrzeba sprawdzić jeszcze 1 czy to nie owsiki, a jak to nie one to zglosic się do dobrego dentysty dla dzieci.....u mojej cory okazało się ze to takie lekkie szczekosciski....przez to wytarla sobie strasznie żeby mleczne....a teraz przy stalych ma nosic taka specjalna nakladke która ma wszystko uregulować a jak to nie pomoze to trzeba szukac...
antenka007
Poniedziałek | 19 Maj 14, 13:33
0    nie oceniono 0
antenka007
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiA czy takie nakładki mozna kupić gdzieś samemu czy tylko u dentysty? Ja mieszkam za granicą i tu mi lekarz powiedział , że wszytsko jest z dzieckiem ok , że to zgrzytanie to taki jego urok :) . Boziu głupszej opinii nie słyszałam. Dlatego teraz sama szukam pomocy i sprawdzam internet
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 26 Cze 10, 07:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gdy dziecko zgrzyta zębamiwnocy wczasie snu
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Zgrzytanie zębami u dzieci

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl