Polki.pl
kom. (8)

Zdrada męska i kobieca

W sondażach okazuje się, że ok. 70% kobiet obawia się utraty partnera lub jego zdrady. Panie jednak nie są w tych obawach odosobnione. Podobne uczucia ogarniają coraz częściej także mężczyzn. Obawy te, w większości przypadków, nie są jednak uzasadnione.

Raporty na temat zachowań seksualnych, przeprowadzane w wielu krajach, świadczą o tym, że dorośli ludzie wcale nie uprawiają seksu i nie zdradzają swoich partnerów tak często, jak się powszechnie sądzi.
Od dorosłych zdecydowanie bardziej aktywni są w tej dziedzinie nastolatkowie. Poszukując coraz to nowych i przyjemniejszych doznań dochodzą do takiego momentu, w którym mają nZdrada męska i kobiecaa swoim koncie więcej partnerów seksualnych niż ich rodzice. Młodych ludzi - z takim bagażem doświadczeń - ciągle przybywa.

Ten stan rzeczy rodzi dalsze, znacznie poważniejsze, konsekwencje. Po okresie intensywnych przeżyć seksualnych i erotycznych młodzi ludzie "wypalają się" i tracą chęć do takich przeżyć w późniejszych kontaktach seksualnych z tym jedynym, wybranym partnerem (mężem czy żoną). Zanim osiągną dojrzałość są już emocjonalnymi bankrutami - nie mają nic do zaoferowania życiowemu partnerowi.

Co ma począć nieusatysfakcjonowany partner? W miłości nie posiada się drugiej osoby na własność. Jeżeli nie ma się jej nic do zaoferowania, może ona zacząć szukać gdzie indziej tego, czego brakuje jej w aktualnym związku. Zaczynają się wtedy konflikty, kłótnie i zdrady. Są tacy kochankowie, którzy potrzebują kłótni, zazdrości i nowych wyzwań. Odpowiada im "drażnienie" partnera, prowadzenie różnych gier i trzymanie go w niepewności. Wpływa to pozytywnie na ich samopoczucie i seksualne doznania. Ale drugiej stronie takie zachowanie może nie odpowiadać. Miłość w takim układzie zamiast "rozpalać się" - wygasa.

Nie wszyscy mężczyźni tolerują też niezależność kobiet nowoczesnych, energicznych i zaradnych. Drażni to męską dumę, szczególnie takich mężczyzn, którzy nie są zbyt pewni siebie. Nie chcą być "pantoflarzami", ale też nie potrafią sprostać wymaganiom swoich partnerek.
Kto częściej zdradza? Mężczyźni czy kobiety? Panuje powszechne przekonanie, że to mężczyźni mają prawo do "skoku w bok", natomiast powinnością kobiety jest wybaczać. Może takie właśnie nastawienie sprawia, że mężczyźni mają mniej oporów przed dokonaniem zdrady, uważając, że mają do tego prawo. Psycholodzy o nastawieniu biologicznym próbują wyjaśnić to mocno zakorzenione w świadomości społecznej przekonanie uwarunkowaniami genetycznymi. Samce, wszystkich gatunków, mają przecież do wykonania swoistą seks-misję w dziele przedłużania gatunku (również gatunku ludzkiego). Biolodzy - George Williams i Robert Trivers - uważają, że silny popęd seksualny mężczyzny wynika z nieomal nieograniczonej zdolności do reprodukcji. Natomiast w zdradach ujawnia się nieuświadomiony impuls do przekazania swoich genów jak największej liczbie kobiet. Pozamałżeńskie przygody nie muszą więc świadczyć od razu o tym, że poślubiło się niewłaściwą kobietę. Monogamia wśród mężczyzn jest rzadkością. Większość seksuologów twierdzi nawet, że mężczyzna z natury swojej jest poligamiczny.

Mężczyźni często zapominają jednak, że kobieta też ma do spełnienia swoją misję - wychowanie potomstwa. Dlatego do reprodukcji potrzebuje nie tylko dobrych genów, ale także partnera, który potrafi zapewnić jej i dzieciom jak najlepsze warunki. Zdarza się zatem, że od kogo innego pochodzą geny, a kto inny zajmuje się wychowaniem dzieci. Kobiety bowiem najchętniej zdradzają swoich mężów w okresie owulacji, kiedy istnieje największe ryzyko zajścia w ciążę.
Ale okazuje się, że i na to natura znalazła radę. Zaobserwowano prawidłowość, iż mężczyzna, który podejrzewa, że jest zdradzany, wytwarza w spermie więcej plemników, które mogłyby zwalczyć "konkurencję". I tylko część z nich jest zdolna do zapłodnienia, większość to "wojownicy" wykrywający i zwalczający reprodukcyjną konkurencję.

Światem ludzi nie rządzą jednak tylko proste biologiczne mechanizmy. Na ich postępowanie znaczny wpływ ma psychika, osobowość, kultura w jakiej wzrastają, postawy społeczne, normy moralne i in. Najnowsze badania ujawniają także zacieranie się różnic pomiędzy zdradą męską i kobiecą. Panie przed osiągnięciem czterdziestki szukają miłosnych przygód poza małżeństwem już niemal tak często jak panowie. Tyle, że nie dotarło to jeszcze do świadomości mężczyzn. Zdradzają swe partnerki w przekonaniu, że te wiernie czekają w domu na swego "pana i władcę". Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna.

Lidia Irla
mwmedia
Oceń3.00 / 8
Redakcja poleca

Podobne w temacie Związki

  • Co mówi o partnerze jego mieszkanie?Co mówi o partnerze jego...Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci, czy się z Tobą umówię! Co wystrój mieszkania mówi o osobie? Zobaczcie!
  • Kochać inaczej - co czują osoby homoseksualne?Kochać inaczejPo głośnym apelu ks. Charamsy na nowo zaczęła się dyskusja na temat odrazy społeczeństwa wobec osób...
  • Znaczenie wieku w miłościZnaczenie wieku w miłościNiestety, jesteśmy dość stereotypowi. Jak wynika z badań - wiek ma limit dla miłości.
  • Prezent dla chłopaka za grosik!Prezent dla chłopaka za grosik!Prezent dla chłopaka wcale nie musi być wyszukany i drogi. Zobaczcie 5 pomysłów na oryginalny upominek z...

Skomentuj Zdrada męska i kobieca

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 20 Cze 11, 00:07
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobiecaAz smutno czytac te wymoczki - a panowie biolodzy wygaduja bzdury sami niepewni swoich rsonacych rogow.Ale z czegos trzeba napisać publikacje...... Twierdzenie jakoby wszyscy facecvi ciagle zdradzali to załosne wycie jakichs impotentów ktorzy marza by ukryc swoj wielko problem i puszczaja w eter takie bzdury.....Gdyby było to prawdą to znaczy ze...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Mar 09, 00:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobiecaPytanie brzmi dlaczego zdradzamy?\
Czy zdrada jest w stanie umocninc zwiazek czy go zniszczyc?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 5 Mar 09, 21:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobiecaMnie zdradzał mąż ze swoją " przyjaciółka"
Agnieszka x24
Wtorek | 20 Sty 09, 19:51
0    nie oceniono 0
Agnieszka x24
Re: Zdrada męska i kobiecarobię dla partnera wszystkie szalone pomysły jakie mogą być żeby nie było rutyny a on i tak nie jest zadowolony i tak gania za kobietami staram się być zawsze atrakcyjna zadbana nawet droczę się czasem aby było ciekawiej i nic i co w tym przypadku robić jestem już bardzo zmęczona udawaniem że nic nie widze
adriano
Wtorek | 23 Gru 08, 01:45
0    nie oceniono 0
adriano
Re: Zdrada męska i kobiecaale wszyscy jakoś nie odczuwają potrzeby zdrady. Zdradzają przedewszystkim ci, którzy nie są szczerzy w związku i nie rozmawiają z partnerem o swoich potrzebach. Wszystkich, nie tylko tych seksualnych.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Gru 08, 00:54
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobieca/wiele trafnych konkretów/ wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb a przede wszystkim dojrzałości rozumianej na wielu płaszczyznach...każdy powinien znać odpowiedź na proste pytanie zadanej samemu/ej sobie dotyczące różnic naszej osoby od zwykłego samca tudzież samicy ;)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 12 Gru 08, 13:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobiecaMój mąz w pracy chodzi na pogaduchy do dwóch kobiet Codziennie z nimi gada. A w domu jest skryty milczący i bardzo się zmienił i żadkoa ze mną rozmawia.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 22 Paź 08, 22:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zdrada męska i kobiecaZdradzić może każdy,na to niema zasady...i mężczyzna i kobieta.Dlaczego?Powody mogą być różne...ja do tej pory nieznam swoich powodów.Stało się...
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Zdrada męska i kobieca

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl