Zaprawa narciarska - ćwiczenia

Zima za pasem, apetyt na białe szaleństwo rośnie. Ale zanim wyjdziesz na stok pomyśl o swojej kondycji i formie!
/ 30.11.2011 07:08

Zima za pasem, apetyt na białe szaleństwo rośnie. Ale zanim wyjdziesz na stok pomyśl o swojej kondycji i formie!

Bo po roku przerwy, niekoniecznie pełnej innych aktywności sportowych, twoje wyobrażenia o własnych zdolnościach mogą być mocno przesadzone. I nie chodzi o rozczarowanie - brak formy na stoku może skończyć się bolesnymi zakwasami, kontuzjami a nawet groźnymi wypadkami, nie mówiąc o stracie czasu i pieniędzy. Tymczasem, jeśli na 1-2 miesiące wcześniej zaczniesz przygotowywać sumiennie ciało do sezonu, jest duża szansa na przyjemność, sukces i maksymalne wykorzystanie górskiego wypoczynku. A figura też na pewno tylko skorzysta!

Co wzmacniamy?

  • Nogi - im silniejsze, tym pewniejsza i lepsza jazda.
  • Wytrzymałość - aby nie musieć siadać na piwo po każdym zjeździe.
  • Zwrotność - aby ominąć niechciane przeszkody i niewprawnych jeźdźców.
  • Równowagę - aby ograniczyć siniaki i frustrację
  • Koordynację - aby jeździć lepiej, szybciej, efektowniej

Jak ćwiczymy?
W domu lub na świeżym powietrzu, co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Możesz postawić na bieganie i typową zaprawę: pajacyki, przysiady proste i rozkroczne, brzuszki, wykroki do przodu i tyłu, skręty tułowia, jaskółki, podskoki obunóż. Możesz też pomyśleć o bardziej specjalistycznych ćwiczeniach zaprojektowanych specjalnie dla narciarzy…

 

Ćwiczenia na dolne partie nóg

Zapobiegają kontuzjom kolana uelastyczniając kostkę, która mimo butów powinna tak naprawdę pracować podczas zjazdów – tylko wtedy ciężar rozkłada się na nogę i umożliwia prawidłowe balansowanie.

Ćwiczenie 1:
Stań tyłem do ściany dotykając jej piętami, plecami i ramionami. Spróbuj zejść w tej pozycji jak najniżej w dół nie odrywając wymienionych części ciała od ściany. Najlepsi potrafią kucnąć nawet 30 cm w dół!

Ćwiczenie 2:
Oprzyj się przodem rękoma o ścianę. Jedna stopa powinna być przynajmniej metr od ściany, druga zaraz przed nią. Zegnij przednie kolano czując jak rozciąga się mięsień łydki.

Ćwiczenie 3:
Najlepiej przed lustrem, wykonuj skoki obunóż z prawej do lewej skręcając biodra jak przy jeździe. Obserwuj czy robisz to symetrycznie i czy zginają się twoje kostki. Powtórz co najmniej 10 razy.

 

Ćwiczenia na górne partie nóg

Pomagają utrzymać nogi w pozycji równoległej zamiast kształtu litery A, który jest typowy dla większości narciarzy. Dzięki temu masz lepszą kontrolę nad nartami, zwrotność i łatwiej ci się skręca.

Ćwiczenie 1:
Stań na śliskiej podłodze, na ręczniku lub starym podkoszulku, z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Spróbuj przyciągnąć stopy do siebie bez zginania kolan, jak najwolniej potrafisz. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie 2:
Wykonaj 10 skoków obunóż od prawej do lewej (w ciągu) obserwując jak zachowują się twoje nogi podczas wyskoku i lądowania. Powinny utrzymywać wciąż równoległą pozycję z kolanami nie zapadającymi się do środka i stopami nie rozszerzającymi się przy opadaniu. Koryguj na bieżąco wszystkie błędy.

Redakcja poleca

REKLAMA