Polki.pl
kom. (7)

Zapomniane bańki lekarskie

Nie ma chyba osoby, która nie pamiętałaby zdrowotnego rytuału stawiania baniek ogniowych. Zapach denaturatu, płomień, stukot szklanych baniek... Później ciepłe, relaksujące zasysanie skóry i charakterystyczne „biedronkowy” wzór na plecach. Tradycyjne bańki ogniowe przechodzą już raczej w niepamięć, a na ich miejsce wykorzystuje się bardziej bezpieczne pod kątem BHP – bańki bezogniowe.

Mechanizm działania baniek
Zarówno mechanizm jednych i drugich baniek polega na wywołaniu przekrwienia tętniczo-żylnego i pękaniu naczynek krwionośnych w skórze. Uwolniona w ten sposób krew trafia do tkanek organizmu i działa jako „coś” obcego, na co nasz układ immunologiczny odpowiada wytworzeniem komórek odpornościowych.
Owo przekrwienie tętniczo-żylne w przypadku baniek ogniowych uzyskuje się poprzez wytworzenie podciśnienia za pomocą rozrzedzenia powietrza w bańce, natomiast jeśli chodzi o bańki bezogniowe – przez odessanie powietrza.

Zapomniane bańki lekarskie

Kiedy warto postawić bańki i kiedy są przeciwwskazane?
Wskazaniem do zastosowania baniek są choroby infekcyjne układu oddechowego, jak np. zapalenia płuc, oskrzeli, zapalenia górnych dróg oddechowych oraz przeziębienia. Należy pamiętać, ze nie wolno ich stosować gdy cierpimy z powodu chorób dermatologicznych – grzybiczych, bakteryjnych, alergicznych, bliznach, znamionach. Przeciwwskazaniem jest również ciąża, choroby nowotworowe, gruźlica, wyniszczenie organizmu, zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, hemofilie) i kruchość naczyń krwionośnych.

Jak stawiać bańki bezogniowe?
Ich postawienie nie jest trudne. Trzeba pamiętać, aby ich nie umieszczać ich na kręgosłupie, łopatkach, okolicach nerek, mostku, obojczykach, gruczołach i brodawkach piersiowych, okolicach serca, żołądka i głównych naczyń krwionośnych (linia przebiegająca przez środek klatki piersiowej i brzucha oraz okolice obojczyków). Można je stawiać i na plecach i na klatce piersiowej – rzędami w odstępach około 2-centymetrowych. Pamiętajmy też, aby stosować się do wskazówek producenta baniek.

Oto czynności, jakie zwykle należy wykonać:
  1. Ogrzanie baniek w wodzie o temperaturze 40-42°C
  2. Umieszczenie w „zaworze” bańki wciśniętego tłoka
  3. Dociśnięcie bańki do odpowiednio wybranej partii ciała
  4. Opróżnienie bańki z powietrza, poprzez odciągniecie tłoka pompki
  5. Sprawdzenie zassania baniek i ewentualne ponowne odessanie powietrza
  6. Okrycie chorego na około 15-20 min. np. ręcznikiem i kołdrą
  7. Zdjęcie baniek po wspomnianym czasie, poprzez uciśnięcie skóry jednym palcem zaraz obok bańki (wpuszczenie powietrza)
  8. Wytarcie pleców (pot) i nałożenie piżamy
Chory po postawieniu baniek nie powinien opuszczać łóżka przez najbliższe pół godziny. Przez 2-3 dni od tego zabiegu raczej nie powinno się wychodzić z domu.

Bańki są również stosowane w akupunkturze, jako środek przeciwbólowy w bólach o różnej etiologii i po urazach. Niektórzy stawiają bańki na uprzednio naciętą skórę, co ma zwiększyć ich efekt leczniczy. Jednak samemu nie warto eksperymentować, jeżeli nie ma się doświadczenia w tej dziedzinie.

Na podstawie:
Ślusarska B., Zarzycka D., Zahradniczek K., Podstawy pielęgniarstwa Tom II, Czelej, Lublin 2004

Katarzyna Ziaja
Oceń4.20 / 5
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Zapomniane bańki lekarskie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 11 Kwi 14, 20:12
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskieJa mam stare szklane bańki i nowe plastikowe z allegro, taniocha i wygoda. Mam 58 lat i od dziecka stawiali nam je rodzice, na przeziębienie... od 3 dni stawiam je sobie na lewą rękę - ramię, upadłam kiedyś i mam przewlekły ból, przy podnoszeniu łapki do góry .. dziś czuję poprawę... napisze za tydzień, 2 czy mi to pomogło...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Gru 13, 23:13
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskiePolecam wszystkim stawianie baniek. Przetestowałam na sobie w ciązy i nie w ciąży. Stosuje też regularnie u swoich dzieci. Wszystkim, którym bańki kojarzą się z zapachem denaturatu itp. polecam bańki lekarskie dr Narcyz (www.drnarcyz.pl). Sprawdźcie, bo mają teraz promocje.
W zestawie sa bańki i zapalarka - nie trzeba używać denaturatu/waty...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 10 Lut 12, 11:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskieczy możno postawić bańki po przeszczpie nerki ? mam bardzo małe płytki krwi około 400
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Paź 11, 12:48
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskiemi pomogly, stary ale sprawdzony sposob
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 14 Lis 11, 10:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskieDzien dobry,Chcialabym wam powiedziec ze jako dziecko czesto chorowalam ,mialam czeste zapalenie oskrzeli i chyba z 2 razy zapalenie pluc,Moja babcia zaczela mi stawiac banki ogniowe odkad mialam 3 lata,pamietam ten nieprzyjemny zapach denaturatu ,ale pamietam tez jak bardzo dobrze mi sie oddychalo zaraz po zdjeciu baniek ogniowych(kto ma dobra...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 5 Gru 11, 15:57
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Zapomniane bańki lekarskieja tez jestem za bankami stawiam synowi ktory ma rok i jest o niebo lepiej.mam pytanie o stawianie baniek podczas goraczki poniewaz znajoma odradza ze to nie bezpieczne gdyz goraczka moze sie nasilic.prosze o odp na emaila. wwwiolagnie@interia.pl
anusiatko
Środa | 4 Sty 12, 16:34
0    nie oceniono 0
anusiatko
Re: Zapomniane bańki lekarskieNiestety, wiedza lekarzy na temat baniek jest w dramatycznym stanie! Mówią, że to szamanizm i placebo, ale można trafić na mądrych ludzi. Ja się na bańkach nie znam, ale kupując bańki przez neta trafiłam na stronę producenta - Medplus. Jest tam lista pytań z odpowiedziami. Jest też pani lekarka, która pisze na blogu. Można do nich słać pytania,...
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Zapomniane bańki lekarskie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl