Zabawki dla 3-latków

Z myślą o tych, którzy chcą wiedzieć, jaka zabawka jest odpowiednia dla kilkuletniego dziecka lub jakie zabawki pomogą stymulować jego rozwój, rozpoczynamy cykl artykułów dotyczący zabawek dostosowanych do wieku dziecka. Na początek: 3-latki.
/ 12.06.2009 22:50
Z myślą o tych, którzy chcą wiedzieć, jaka zabawka jest odpowiednia dla kilkuletniego dziecka lub jakie zabawki pomogą stymulować jego rozwój, rozpoczynamy cykl artykułów dotyczący zabawek dostosowanych do wieku dziecka. Na początek: 3-latki.

Trzylatek nie radzi sobie jeszcze najlepiej z małymi przedmiotami i precyzyjnym operowaniem nimi. Dlatego dla tak małego dziecka paradoksalnie zabawki powinny być... duże.

Puzzle
Już w tym wieku możemy zacząć wprowadzać różnego rodzaju układanki. Najlepsze będą takie o dużych elementach i z prostymi obrazkami do ułożenia. Nie powinny mieć więcej niż 20 kawałków. Bardzo dobre będą też drewniane układanki o różnych kształtach lub drewniane puzzle w ramce. Także duże puzzle z pianki cieszą się niesłabnącym powodzeniem – świetnie bawią się nimi dzieci od 2 do 6 roku życia.

Zabawki dla 3-latków

Klocki

Tak jak w przypadku puzzli, również klocki, którymi bawi się 3-latek powinny być sporych rozmiarów. Mogą to być plastikowe klocki typu „lego” (ale większe!) lub zwykłe drewniane klocki – są prawie niezniszczalne, a do niezbyt skomplikowanych budowli trzylatków nadają się doskonale.
Bardzo dobre będą również drewniane klocki o różnych kształtach i kolorach mające charakter zabawek edukacyjnych – umieszczone na drewnianych słupkach do układania według kształtów, wielkości, kolorów lub w celu uzyskania określonego kształtu. Bawiąc się pod opieką rodziców dziecko poznaje nazwy kolorów, uczy się rozpoznawać przedmioty okrągłe lub kwadratowe, poznaje pojęcia „większy”, „mniejszy”.

Książeczki

Dzieci 3-letnie nie są jeszcze zbytnio zainteresowane słowem pisanym, jednak zdecydowanie warto oswajać je z książkami, wykorzystując takie z niewielką ilością tekstu, za to z dużymi, prostymi ilustracjami. Obrazki powinny być mało skomplikowane, zawierać mało szczegółów i niezbyt złożoną kolorystykę. Książeczki powinny mieć twarde, tekturowe kartki i zawierać krótkie historyjki.

Inne zabawki
Dziecko 3-letnie dopiero uczy się precyzyjnie poruszać dłońmi i palcami. Ważne jest więc, by miało do swojej dyspozycji różnego rodzaju zabawki manipulacyjne, np. takie z drewnianymi koralikami, które przesuwa się po powyginanym drucie lub nawleka na sznurek (duży wybór można znaleźć np. na stronie http://sklep.nowaszkola.com.pl/ w dziale „Mała motoryka”->Manipulacje). Dobre będą także różnego rodzaju mozaiki, które układa się z plastikowych elementów (oczywiście odpowiednio dużych, przynajmniej 2-centymetrowych).
Bardzo dobre będą także tradycyjne zabawki takie jak lalki i maskotki oraz duże plastikowe auta i tym podobne.

Urszula Skirtun

Redakcja poleca

REKLAMA