Polki.pl
kom. (1)
6422

Wypadanie odbytnicy

(Rectum pro lapsus)

Opis choroby

Jest to wywijanie się na zewnątrz ścian dolnego odcinka odbytnicy. Natomiast rozciągnięty kanał odbytu pozostaje na swoim miejscu. Wypadanie odbytnicy u kobiet nierzadko występuje przy wypadaniu macicy i pęcherza moczowego. Przyczyna wypadania odbytnicy jest osłabienie tkanki łącznej mięśni przepony miednicy. Wypadaniu odbytnicy sprzyja spadek estrogenu, który wzmacnia napięcie i elastyczność mięśni oraz tkanki łącznej. Również przewlekłe zaparcia oraz nadużywanie środków przeczyszczających sprzyjają wypadaniu odbytnicy. Wielokrotne szycie krocza po porodzie, nieleczone żylaki odbytu oraz stany po rozległych operacjach to czynniki, które również sprzyjają wypadaniu odbytnicy. 

Objawy - Wypadanie odbytnicy

  • nietrzymanie gazów i stolca,
  • wypływ krwi lub śluzu,
  • wrażenie ucisku w podbrzuszu,
  • wynicowana ściana odbytnicy,
  • silny ból przy oddawaniu stolca.

Leczenie

Może być farmakologiczne lub chirurgiczne. Pierwszy rodzaj leczenia polega na przyjmowaniu leków zmiękczających stolec. Chory powinien przyjmować dużo płynów oraz błonnika po to, by zapobiegać zaparciom. Dodatkowo należy unikać długotrwałego stania, ponieważ powoduje to wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i nasila wypadanie odbytnicy. U dzieci najczęściej nie wykonuje się zabiegu chirurgicznego, ponieważ wypadanie odbytnicy cofa się samoistnie do około 5 roku życia. U dorosłych przeprowadza się operacyjny zabieg umocnienia mięśni odbytnicy. U kobiet przed okresem menopauzy zaleca się odpowiednią gimnastykę i ćwiczenia.

Profilaktyka - Wypadanie odbytnicy

Unikanie zaparć i biegunek oraz dbanie o regularne wypróżnienia. Kobiety po porodzie powinny wykonywać ćwiczenia Kegla aby zapobiec nadmiernemu zwiotczeniu mięsni krocza i miednicy. 

Warto wiedzieć

Wypadanie odbytnicy częściej występuje u dzieci z mukowiscydozą.

Zobacz także

Tagi

Indeks alfabetyczny chorób


Skomentuj Wypadanie odbytnicy

Autor
Treść
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Mar 12, 20:49
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Wypadanie odbytnicyWitam,prosze o inf.,na czum polega zabieg umacnienia miesni odbytnicy,czy moze sie nie udac? Mam 63lata i do tego toczen

Podobne do Wypadanie odbytnicy

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl