Wrzody żołądka

Na początku powstaje nadżerka, jest to uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy bez uszkodzenia mięśniówki. Z czasem dochodzi do jej pogłębiania i powiększania. Powstaje wrzód, który obejmuje już mięśniówkę żołądka /dwunastnicy.
/ 12.01.2009 23:12
Jak powstaje wrzód?
Na początku powstaje nadżerka, jest to uszkodzenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy bez uszkodzenia mięśniówki. Z czasem dochodzi do jej pogłębiania i powiększania. Powstaje wrzód, który obejmuje już mięśniówkę żołądka/dwunastnicy.

Jakie są przyczyny powstawania wrzodów?
Obecnie główną przyczyną podawaną w wypadku powstania tego schorzenia jest bakteria Helicobacter pylori. Kolejnymi „winowajcami” są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kawa, alkohol, palenie papierosów, nieodpowiednie żywienie, a także pozostawanie pod wpływem długotrwałego stresu.

Wrzody żółądka

Czym różni się wrzód żołądka od wrzodów dwunastnicy?
Wrzód żołądka dotyczy głównie osób w wieku 55-65 lat. Ból pojawia się po posiłku. Często stwierdza się brak kwasu żołądkowego.
Wrzody dwunastnicy natomiast występują pięciokrotnie częściej. Pojawiają się wcześniej,
bo dotyczą już ludzi w wieku 25 lat. Ból pojawia się na czczo i ustępuje po jedzeniu. W tym wypadku mamy nadmiar kwasu solnego w żołądku.
Cechą charakterystyczną tego schorzenia, szczególnie wrzodów dwunastnicy, jest zależność od pory roku - zaostrzenie objawów obserwuje się zwykle wiosną i jesienią.

Powikłania
Jednym z najczęstszych powikłań jest krwawienie, którego objawem mogą być fusowate wymioty, smoliste stolce, bladość skóry. Kolejnym niebezpiecznym stanem jest przedziurawienie wrzodu. Oznacza to przedziurawienie ściany żołądka lub dwunastnicy przez pogłębiające się owrzodzenie. Zwykle powikłanie to występuje nagle i jest bardzo niebezpieczne dla życia. Głównym objawem jest silny, gwałtowny ból, umiejscowiony w nadbrzuszu.

Najważniejsze zasady diety
  • Jedz często, ale małe porcje
  • Zachowaj odpowiednią ilość białka, składników mineralnych i witamin, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów chorobowych
  • Zrezygnuj ze smażenia potraw i spożywania wywarów mięsnych
  • Wyeliminuj z jadłospisu ciężkostrawne produkty
  • Nie jedz zbyt gorących i ostrych posiłków

Olga Jaskuła

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA