Polki.pl
kom. (12)

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego czy choroby.

Pracodawca, który będzie chciał zastąpić pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, będzie mógł zatrudnić inną osobę na czas tej konkretnej nieobecności. Ze względu na przewidywany czas zakończenia trwania umowy (poprzez powrót do pracy zastępowanego pracownika) do umowy o pracę na zastępstwo stosuje się zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Tak jak w przypadku pozostałych umów o pracę, także umowa o pracę na zastępstwo powinna - obok elementów specyficznych dla tej umowy - zawierać także wszystkie elementy standardowej umowy o pracę tzn. określać miejsce pracy, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin rozpoczęcia pracy itd.

Warunki zatrudnienia określone w umowie o pracę na zastępstwo mogą się różnić od warunków zatrudnienia zastępowanego pracownika. Z istoty zastępstwa wynika, że umowa o pracę na zastępstwo powinna określać ten sam rodzaj pracy (stanowisko) co rodzaj pracy zastępowanego pracownika. Umowa o pracę na zastępstwo może określać inny wymiar czasu pracy i inną wysokość wynagrodzenia za pracę aniżeli umowa o pracę pracownika, który zostaje zastąpiony.

Pracodawca może zawierać z pracownikiem nieograniczoną liczbę kolejnych umów na zastępstwo. Istotne jest, aby istniała faktyczna potrzeba zastępstwa nieobecnego pracownika.

Każda ze stron może w dowolnym czasie rozwiązać umowę na zastępstwo za 3-dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na zastępstwo i umowa na czas określony różnią się zakresem ochrony stosunku pracy zatrudnionych na ich podstawie kobiet w ciąży. W przypadku umowy na zastępstwo nie stosuje się bowiem przepisów gwarantujacych przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu, gdy termin zakończenia umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Rozwiązuje się z upływem czasu na jaki była zawarta.
Oceń3.50 / 10

Podobne w temacie Prawo pracy

  • Minimalny nieprzerwany odpoczynek dobowyMinimalny nieprzerwany...Pracownik w każdej dobie ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku z zastrzeżeniem gdy...
  • Zmiany 2013 - urlop wychowawczyZmiany 2013 - urlop wychowawczy35 miesięcy- to podstawa urlopu wychowawczego. To okres z którego będą mogli skorzystać obydwoje rodziców....
  • Elastyczny czas pracy już od września 2013Elastyczny czas pracy już od...Już za kilka tygodni wejdą w życie nowe przepisy dotyczące czasu pracy. Pozwolą one na stosowanie rozkładów...
  • Umowa zlecenia i o dziełoUmowa zlecenia i o dziełoUmowę o dzieło regulują art 627-646 k.c. Dziełem jest rezultat wysiłku i staranności przyjmującego zlecenie -...

Skomentuj Umowa o pracę na zastępstwo

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 25 Sie 14, 22:02
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoPracuje na umowe o zastepstwo pracownika w wieku przedemerytalnym, przebywajacego na zwolnieniu lekarskim. Co w przypadku kiedy dany pracownik zdecyduje sie przejsc na emeryture? Moja umowa wtedy wygasnie?
Aleksandra_26
Wtorek | 30 Kwi 13, 00:17
0    nie oceniono 0
Aleksandra_26
Re: Umowa o pracę na zastępstwoWitam zostałam zatrudniona na umowę na zastepstwo jako nauczyciel pracuję już 5 miesiąc i w czerwcu pracownik który jest przeze mnie zastępowany urodzi i przejdzie na urlop macierzyński ja niestety dowiedziałam się że niestety umowe mam do końca maja bo wraca jakiś inny pracownik który był na zdrowotnym. Jestem troche zaskoczona bo etat...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 23 Mar 12, 00:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoCzy jeżeli jestem zatrudniona w oparciu o umowę na zastępstwo za kobietę, która w tej chwili jest na urlopie wychowawczym, to przysługuje mi odprawa w przypadku, kiedy miejsce pracy (jeden ze sklepów właściciela firmy) zostaje zlikwidowane? Nie jest to jednak zwolnienie grupowe, gdyż nie spełnia jego warunków.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 25 Maj 11, 14:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoczy mogę ubiegać się o urlop bezpłatny w przypadku umowy na zastępstwo
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Lis 10, 21:17
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoChciałabym się dowiedzieć, czy będąc na umowie o pracę w zastępstwie,
w przypadku powrotu pracownika zastępowanego do pracy, pracodawca może wystawić mi świadectwo pracy z dniem kończącym moją umowę o pracę gdy ja jestem od trzech dni roboczych na zwolnieniu lekarskim ?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Sie 10, 19:28
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoChcialabym się dowiedzieć, czy będac na umowie na zastępstwo, w przypadku powrotu pracownika zastępowanego do pracy, pracodawca jest zobowiazany mi wręczyc wypowiedzenie, czy też jest to jasne i moja umowa po prostu wygasa i nie muszę dostać wypowiedzenia?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 26 Sie 10, 13:26
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoumowa po prostu wygasa
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Cze 14, 13:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoUmowa wygasa tylko w 3 przypadkach: śmierci pracownika, śmierci pracodawcy, likwidacji zakładu pracy (ogłoszenie bankructwa, upadłości). Nie mylcie pojęć!
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Mar 09, 08:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoArtykuł konkretny, zdobyłam właściwie wszystkie niezbedne informacjie
fiu...fiu...powiedział wróbelek :)
Wtorek | 25 Sie 09, 20:55
-1    oceniono 1 raz
fiu...fiu...powiedział wróbelek :)
Re: Re: Umowa o pracę na zastępstwoMam pytanie bo już nie wiem sama jak to jest, a mianowicie, jestem zatrudniona jako osoba zastępująca kobietę w ciąży i nie jestem pewna, kiedy mogą mi podziękować? Po porodzie?(chyba raczej nie) ,a może po macierzyńskim (4,5 miesiąca) , czy dopiero w tedy kiedy Mamuśka :):) stwierdzi że już odchowała swego dzidziusia na tyle że może wrócić do...więcej »
matia
Czwartek | 5 Lis 09, 13:54
0    nie oceniono 0
matia
Re: Re: Re: Umowa o pracę na zastępstworzadko która kobieta zdecyduje się przyjśc do pracy zaraz po porodzie - najdłuższy okres to macierzyński + wychowawczy, ale może tez być tylko 14 dni po porodzie - bo kobieta może zrezygnować z macierzyńskiego lub "oddać" go ojcu dziecka. więc wszystko zalezy od "mamuśki"
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 28 Lis 08, 12:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa o pracę na zastępstwoCZY W UMOWIE MUSI BYć PRZEWIDYWALNY OKRES ZATRUDNIENIA I CZY NALEżY PODAWAć NAZWISKO OSOBY KTóRą ZASTęUJE
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Umowa o pracę na zastępstwo

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl