Polki.pl
kom. (6)

Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia dla pracownika, zapewnia bowiem pracownikowi najlepszą ochronę stosunku pracy.

Najbardziej pożądana przez pracowników, mniej chętnie postrzegana przez pracodawców. Tego typu umowa wiąże strony bezterminowo, przez co daje pracownikowi stabilizację zatrudnienia, pracodawcy zaś pozwala na zbudowanie stałych więzów z cenionym pracownikiem.

Kodeks Pracy przewiduje trzy sposoby rozwiązania umowy na czas nieokreślony:

  • za porozumieniem stron
  • za wypowiedzeniem
  • bez wypowiedzenia
Umowa na czas nieokreślony może być przez pracodawcę wypowiedziana tylko z uzasadnionych powodów, a jeśli pracownik poprosi o reprezentowanie go przez związek zawodowy, to także dopiero po uprzedniej konsultacji pracodawcy z tym związkiem.

Okres wypowiedzenia:

  • dwa tygodnie gdy pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy
  • jeden miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy
  • trzy miesiące gdy pracownik był zatrudniony trzy lata
Każda umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i zawierać jasne określenie przede wszystkim: rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, terminu rozpoczęcia i wynagrodzenia. Pracodawca powinien najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia przez pracownika pracy potwierdzić to w formie pisemnej.
Oceń3.35 / 23

Podobne w temacie Prawo pracy

Skomentuj Umowa na czas nieokreślony

Gość
Gość W-Dwoje.pl
Czwartek | 19 Wrz 13, 14:55
+1    oceniono 1 raz
Gość W-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonyMajac umowę o pracę na czas nieokreślony należy mi się odprawa, kiedy pracodawca np likwiduje biuro? w naszej firmie częśc pracowników ma umowę o pracę, a pozostała częśc ma swoje działalności, ale pracują dla szefa. nie wiem czy oni zaliczają sie do grona 20 pracowników ( o których kiedyś czytałam- jako warunek odprawy, przy zwolnieniu nie z...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 1 Lut 12, 14:58
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonyMam pytanie trzy miesieczny okres wypowiedzenia jest gdy pracownik przepracuje 3 lata od daty podpisania takowej umowy czy od dnia rozpoczecia pracy czyli wliczajac wczesniejsze umowy w tym samym zakladzie .
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Lis 09, 23:17
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonymam pytanie, a co jesli bylam zatrudniona na czas nieokreslony i to ja chce zewrwac umowe, czy musze powiadomic o tym wczesniej szefa? czy w razie gdybym tego nie zrobilo nalozono by na mnie jakas kare?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 9 Cze 11, 19:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonyKażda umowa ma to do siebie, ze zobowiązuje obydwie strony. Kiedy jest mowa o okresie wypowiedzenia (w artykule) to właśnie jest to odpowiedź na pytanie. Zapraszam do lektury jeszcze raz. ;-)
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 2 Maj 13, 15:54
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonyArtykul jest tak ogolnikowo .ujowy ze nie ma sensu go czytac ;-)
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Mar 12, 22:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Umowa na czas nieokreślonymożna umowę rozwiązać z dnia na dzień z przyczyn losowych, na które nie mamy wpływu, inne muszą być z okresem wypowiedzenia, jest szansa że szef pójdzie na rękę i rozwiąże umowę za porozumieniem stron.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Umowa na czas nieokreślony

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl