Polki.pl
kom. (18)

Ubezwłasnowolnienie

Coraz szybsze tempo życia i narastający stres sprawia, że coraz więcej osób nie wytrzymuje tego psychicznie. Choroby psychiczne powszednieją, a osoby nie zdające sobie sprawy ze swojego działania mogą przysporzyć sobie i najbliższym wiele problemów.

ubezwłasnowolnienieCo zrobić w takiej sytuacji, aby zabezpieczyć się przed nieodpowiedzialnym postępowaniem chorej osoby? Trzeba wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada bowiem zdolności do czynności prawnych. Czynność prawna dokonana przez taką osobę jest nieważna.

Kogo można ubezwłasnowolnić?

Ubezwłasnowolnić całkowicie można osobę, która ukończyła 13 lat, jeżeli na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju lub innych zakłóceń (pijaństwa, narkomanii) nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego ustanawia się opiekę – chyba, że osoba ta znajduje się jeszcze pod władzą rodzicielską.

Osoba ubezwłasnowolniona częściowo ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Ważność podejmowanych przez nią czynności zależy od zgody przedstawiciela ustawowego lub kuratora.

Powód ubezwłasnowolnienia powinien być ściśle dostosowany do stopnia upośledzenia osoby. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 6 stycznia 1977r. wyraził pogląd, że niedopuszczalne jest ubezwłasnowolnienie z powodu choroby psychicznej, jeśli osoba ta jest tylko dotknięta niedorozwojem psychicznym.

Kto decyduje o ubezwłasnowolnieniu?

O ubezwłasnowolnieniu decyduje Sąd Okręgowy. Regułą w tego typu postępowaniu jest wysłuchanie osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. Można odstąpić od wysłuchania jeśli osoba ta znajduje się w takim stanie, że nie sposób nawiązać z nią kontaktu myślowego. Sąd może również skierować osobę na badanie psychiatryczne. Zażalenie na skierowanie takiej osoby na badanie nie przysługuje.

kogo można ubezwłasnowolnićKto może zgłosić wniosek?

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie może wystąpić :
- małżonek
- krewni w linii prostej oraz rodzeństwo
- przedstawiciel ustawowy

Wpis sądowy od wniosku wynosi 40 zł.

Kto zgłasza taki wniosek o ubezwłasnowolnienie działając w złej wierze lub działając lekkomyślnie – podlega karze grzywny.
Oceń3.59 / 17

Podobne w temacie Prawo cywilne

Skomentuj Ubezwłasnowolnienie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Sty 15, 18:22
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnienieubezwlasnowalnilem swoja mame i zabralem ja do siebie na opieke 24 na dobe za to jestem karany przez sad musze kupo
Anka741414
Środa | 2 Kwi 14, 08:30
0    nie oceniono 0
Anka741414
Re: UbezwłasnowolnienieWitam. Mam problem może ktoś będzie mógł mi pomóc. Mieszkam z teściową, która nagminnie robi długi. Pożycza pieniądze od wszystkich do o koła, ale nie to jest problem tylko to, że bierze pożyczki których nie spłaca. Ma niespełna 900 zł emerytury a banki dają jej kredyty, gdzie raty wynoszą prawie 100% jaj miesięcznego dochodu. ok. 5 lat temu...więcej »
Gość We-Dwoje.plgosc
Sobota | 25 Sty 14, 18:09
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.plgosc
Re: Ubezwłasnowolnieniewitam komornik i banki nie biora pod uwage ubezwlasnowolnienie czesciowe lub calkowicie do nic nieda i tez zaden kurator tez nic nie pomoze a jak taka osoba ma dlugi i ta osoba umrze to te dlugi przechodza na dzieci i wnuki i zadne ubezwlasnowolnienie nic nie da i nie pomorze
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 25 Kwi 12, 17:42
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: UbezwłasnowolnienieMógłby ktoś polecić jakąś książkę o ubezwłasnowolnieniu? Mam w rodzinie alkoholika i chciałbym pomóc siostrze. Chcialabym jej dać książkę żeby ułatwić jej decyzję o rozpoczęciu tej procedury
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 3 Maj 12, 14:41
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnieniewitam mam taki sam problem moja siostra też jest alkoholiczka od kąd pamietam na odwyku byla juz tyle razy i nic jej to nie pomogło dalej pije do tego dochodzily próby samobujcze stracila juz wszystko dzieci prace nie ma nic jest wrakiem człowieka pomagalismy jej za kazdym razem na chwile obecną zaś trafila na odwyk ale wiem że to jej nie pomoze...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 21 Lip 11, 04:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: UbezwłasnowolnieniePolecam forum na temat ubezwłasnowolnienia. http://www.ubezwlasnowolnienie.pl
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 2 Maj 10, 20:17
-1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: UbezwłasnowolnienieJa chciałbym się zapytać czy jak syn chce ubesnawolnić mamę z powodu choroby alzhaimera to czy drugi syn musi się zgodzić czy może ten pierwszy syn zrobić bez zgody drugiego syna?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Cze 11, 02:12
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnieniemam podobna sytuacje ale niechce wyrazic zgody bo mamusia ,jest normalna tylko starsza schorowana ale wszystko umi sama zrobic,czyta ksiazki ,prase ,rozmawia na temat,bratu potrzeba reszty majatku bo wszystko juz zgarnal a po smierci taty chce ostatnia cwiartke domu,ja niemam nic zrzeklem sie majatku ,to bylo rodzicow a brat mial opikowac sie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 24 Mar 10, 13:09
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnieniewitam
chcialbym sie dowiedziec gzdie trzeba zglosic ze chce ubezwasnowolnic mame,ile to kosztuje i jak dlugo czeka sie na decyzje??
moja mama jest obloznie chora ma alzalmera,na dowodzie ma ze niemoze zlozyc sama podpisu,teraz jest praktycznie roslinka,ale urzednicy jak cos przeba zalatwic w babci imieniu karza zeby mama zlozyla podpis co...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 10 Paź 13, 12:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnieniezglasza sie to do prokuratury a oni to juz zalatwiaja
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 16 Mar 10, 22:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: UbezwłasnowolnieniePodejrzewam, że moja matka zaciągnęla kredyty których nie jest w stanie spłacić. Nie chce ona również powiedzieć, jakie są to kwoty, w jakich bankach. Jest współwłaścicielką mieszkania oraz samochodu. Czy możemy wystąpić do sądu o ubezwłasnowolnienie?
Czy ewentualnie banki mogą zająć nieruchomość? Jak ukrócić ten proceder zaciągania kredytów?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 12 Sty 14, 21:02
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnieniejestem w pobnej sytuacji moga banki zajac nieuchomosc lub komornik a ubezwlasnowolnienie banki nie biora to pod uwage
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 31 Sty 10, 18:48
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: UbezwłasnowolnienieMam brata całkowicie ubezwłasnowolnionego który przebywa w Domu Pomocy Społecznej .Jest to dom otwarty ,można wychodzić na zewnątrz i stąd mój problem .Brat jest alkoholikiem i każde jego wyjście kończy się pobytem w Izbie Wytrzeźwień .Dług jaki powstał za pobyty w izbie spowodował zajęcie przez Komornika całej renty .A natomiast rośnie dług za...więcej »
amanda
Piątek | 19 Mar 10, 21:55
+1    oceniono 1 raz
amanda
Re: Re: Ubezwłasnowolnienieosoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie ma zdolności do czynności prawnych i takie długi powinne być umarzane przez sądy tylko musi się z tym zwrócić jego opiekun prawny i wtedy sąd zamyka delikwenta na przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym dziwi mnie to gdyż mam też syna ubezwłasnowolnionego i zdarzyło mu się dostać mandat o którym...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 25 Kwi 09, 09:03
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ubezwłasnowolnienieczy osoba ubezwlasnowolniona moze podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej?
abigail
Czwartek | 27 Lis 08, 10:59
0    nie oceniono 0
abigail
Re: UbezwłasnowolnienieW artykule jest błąd merytoryczny. Ubezwłasnowolnienie nie służy zabezpieczeniu siebie przed działaniami osoby chorej. Służy zabhezpieczeniu tej osoby i jest instytucją chroniąca chorego. Podejście prezentowane przez autora niestety jest powszechne i dlatego ubezwłasnowolnienie jest traktowane jako ochrona otoczenia, a nie chorego.
Jowita
Poniedziałek | 9 Mar 09, 12:40
+1    oceniono 1 raz
Jowita
RE Mam pytanieKto może ubezwłasnowolnić osobę samotną,która ma rodzeństwo ale mieszka sama i ma rentę na sprawy psychiatryczne,a ta osoba nie stanowi zagrożenia dla samej siebie i otoczenie i potrafi się sobą zająć i dba o siebie.
A należy pamiętać że z osoby nawet lekko zaburzonej da się zrobić bardzo zaburzoną żeby w ten sposób podstępem wyłudzić i zabrać...
Mery792
Czwartek | 19 Lis 15, 07:35
0    nie oceniono 0
Mery792
Re: UbezwłasnowolnienieProsze o rade mam w domu brata który odszedł od zony i córki i wrucił do mamy do rodzinnego domu..stracił prace samochód i prawo jazdy x alkohol bo jak wypije to racjonalnie ni kontaktuje i robi groźne zeczy znęcając sie nad moja chora matka która go chroni..pare razy była wzywana policja bo sie pobił z drugim moim bratem.jak mogę im pomoc będąc...
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Zobacz także w We-Dwoje.pl

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl