Polki.pl
kom. (37)

Trudny koniec karmienia piersią?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi nie zawsze przychodzi łatwo. Najczęściej wiąże się z dużym stresem dla matki i dziecka. A przecież nie można karmić piersią w nieskończoność. Jak sobie poradzić podczas tych trudnych chwil?

Dlaczego warto karmić piersią?
Karmienie piersią wydaje się być naturalnym etapem po przyjściu na świat, każdego Trudny koniec karmienia piersią?nowonarodzonego dziecka. Jednak nie wszystkie mamy mają to szczęście, aby móc karmić dziecko piersią, choć w pierwszych miesiącach jego życia. Ale zdarzają się także takie mamy, które samodzielnie, mimo pojawiających się oznak, rozpoczynającej się laktacji, decydują o jej przerwaniu już na samym początku. Co tracą? Co przede wszystkim traci dziecko? Bardzo wiele. Bo pokarm matki jest idealny dla każdego dziecka. Jest kompozycją stworzoną przez samą naturę, niemożliwą do ponowienia przez żadne produkty zastępcze. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne dla dziecka składniki odżywcze, które wspierają jego prawidłowy rozwój. Mleko matki ma zawsze odpowiednią temperaturę i doskonały dla dziecka smak. Jeśli karmimy dziecko piersią możemy mieć pewność, że dajemy mu wszystko to, co dla niego najlepsze. Bo pokarm matki nie tylko zaspokaja wszystkie potrzeby rosnącego malucha, pokarm matki doskonale wpływa na jego przyszły stan zdrowia. Zmniejsza się zagrożenie zapadnięcia na anemię lub niebezpieczne infekcje układu pokarmowego i oddechowego. Już badania naukowe wykazały, że dzieci karmione piersią mają zwiększoną odporność organizmu. Ale nie tylko maluch zyskuje na karmieniu piersią. Każda karmiąca mama, ma mniejsze problemy z powrotem do sylwetki sprzed ciąży. Do tego lekarze informują, że kobiety, które karmiły piersią swoje dzieci należą do grupy zmniejszonego ryzyka zachorowań na raka sutka. No, a przecież nie można nie wspomnieć o fantastycznej więzi, jaka wytwarza się między karmiącą mamą i jej ukochanym potomstwem.

Jak długo karminy?
Długość karmienia piersią dziecka u różnych kobiet jest różna. I choć optymalne, jak podają specjaliści jest karmienie malucha przez pierwszych 6 miesięcy jego życia, nie zawsze udaje się dotrzymać takiego okresu. Prawie każda nowo upieczona mamusia boryka się z problemami, jakie pojawiają się przy rozpoczętym procesie laktacyjnym. A to pokarmu jest za mało, nie potrafimy uregulować pór i długości karmienia dziecka, a to znowu jest go za dużo, pojawiają się „nawały” pokarmu, czasem zastoje, a nawet bolesne stany zapalane. Zdarza się też tak, że brodawki nieprzyzwyczajone do tej pory, do tak intensywnego zużycia, jakim jest częste ssanie przez maluszka, pękają i sprawiają sporą bolesność. Ale najczęściej jednak problemy z brodawkami dotykają mamy, które popełniają błędy w przystawianiu dziecka do piersi. Przyjęcie złej pozycji i nieodpowiednie ujęcie brodawki przez malucha szybko doprowadza do jej uszkodzenia. A czasem laktacja, jakby na upór nie pojawia się. Dlatego okresy karmienia dzieci piersią można określić w przedziale od 0 do …, no właśnie, do kiedy? Eksperci radzą, że jeśli laktacja nie ustępuje po pierwszym półroczu, warto ją utrzymać jeszcze do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, wprowadzając w między czasie coraz to nowsze produkty, a przystawianie dziecka do piersi traktując, jako uzupełnienie jadłospisu. Jednak, jak to w życiu bywa, nawet najlepsze porady na nic się zdają. Bo są i takie matki, które karmią o wiele dłużej.

Mama odstawia dziecko, dziecko odstawia mamę …
Zaprzestajemy karmienia piersią z wielu powodów. Czasem z uwagi na wiek dziecka, czasem z uwagi na coraz częstszy brak pokarmu. Zdarza się też tak, że pojawiają się względy zdrowotne matki i pojawiające się konieczne leczenie, wyklucza możliwość dalszego karmienia dziecka piersią. Ale do równie częstych powodów należy powrót do pracy. Nie zawsze jednak przerwanie karmienia następuje zgodnie z częstym schematem, że to mama podejmuje decyzję o zaprzestaniu dalszego karmienia. Dość często zdarza się tak, że nie musi przekładać tej decyzji i zamartwiać się, że w końcu będzie musiała zakończyć karmienie. Dlaczego? Z prostego powodu. To dziecko daje coraz częstsze i wyraźniejsze sygnały, że nie żywi już takiego, jak wcześniej zainteresowania piersią mamy. Pierś mamy nie jest już dla niego tak fascynująca, jak nowo poznawany świat coraz bogatszych smaków, konsystencji i kształtów, przygotowywanych przez mamę smacznych potraw. I choć najczęściej mamy są tym faktem bardzo zmartwione, to tak naprawdę powinny się cieszyć. Bo tym samym dziecku i mamie oszczędza się niepotrzebnych stresów, płaczu i żalu.

„Niedobra” mama
Kobiety karmiące prawie zawsze mają wyrzuty sumienia, spowodowane odstawieniem dziecka od piersi. Nie ważne są wtedy tłumaczenia bliskich, lekarzy, nawet wyniki badań naukowych. Przecież odbieramy naszej pociesze, to, co dla niego jest ponoć tak wspaniałe! Pozwala mu cieszyć się lepszym zdrowiem i czuć w wyjątkowy sposób naszą bliskość. A przecież nie chcemy z tego rezygnować. Skoro odstawimy dziecko od piersi, to nie inaczej, jak jesteśmy tymi, niedobrymi matkami, które myślą tylko o sobie. A takie przekonanie jest błędnym pojmowaniem dobra dziecka i matki. Bo przecież wiecznie naszego dziecka karmić piersią nie możemy. Maluch, jak szybko rośnie, tak szybko zmieniają się jego potrzeby. Także względem żywienia i sposobu utrwalania więzi, jaka łączy je z maTrudny koniec karmienia piersią?mą. Niestety to my, same, karmiące matki, nie nasze dzieci, mamy problem z pojęciem i zaakceptowaniem tych nieuchronnych zmian. Dlatego tak trudno nam czasem podjąć decyzję o pożegnaniu z karmieniem.

Czego nie wolno robić?
Nierzadko karmiące kobiety chcąc przerwać proces karmienia piersią, gdy dziecko jest już zdecydowanie duże, czasem o wiele z duże, nie potrafią mu wytłumaczyć, dlaczego przyszedł czas na skończenie z pociąganiem z cycusia mamusi. Szukając wykrętnych tłumaczeń same zapędzają się w kozi róg, a dziecko bardzo szybko się orientuje, że mama próbuje je oszukać. Wtedy koniec karmienia, będzie dla niego bardziej dotkliwy. Dlatego warto maluchowi dokładnie wytłumaczyć, czemu przyszedł czas na zakończenie karmienia. Musi wiedzieć, że on sam jest już duży, że mama jest zmęczona, że nie może przecież ciągle niedosypiać. Dziecko w końcu zrozumie i przyjmie to do wiadomości. Nie należy także próbować rzekomo dobrych metod, polegających na nagłym zniknięciu mamy. Wyjazd do dziadków na kilka dni i pozostawienie dziecka pod opieką taty lub kogoś bliskiego nie jest rozwiązaniem i może u malucha wywołać uraz. I pamiętajmy, że jeśli nasza pociecha płacze, wręcz rozpacza, bo cycuś już się jej nie należy, nie lekceważmy jego żalu. Wtedy dziecko bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje naszego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Sprawdzone metody i dobre wskazówki
Jeśli już podejmiemy decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie, której nie da się naginać dla własnych lub dziecka potrzeb. Jest nią konsekwencja. Jeśli uporamy się z jej utrzymaniem, rozstanie z piersią będzie dla dziecka mniej bolesne. Jakie metody najczęściej stosują mamy i jak pomagają sobie i dziecku w tych trudnych dla obojga chwilach?
  • Przerwanie karmienia nie może nastąpić w ciągu jednego dnia. Dlatego dobrze jest systematycznie każdego dnia ograniczać ilość karmień piersią.
  • Warto na realizację tego zamierzenia wybrać czas, który nie będzie dla nas i naszej rodziny obciążony dodatkowymi stresami lub zmianami w codziennym życiu. 
  • Dobre efekty daje serwowanie wyjątkowo fantazyjnych potraw dla malca, najlepiej wspólne przygotowywanie i wspólne konsumowanie. Niech dziecko czuje, że tak jak wcześniej, mama była blisko podczas posiłków, tak będzie i teraz. Z czasem samo poprosi o większy dystans. 
  • Z większym dzieckiem rozmawiajmy i tłumaczmy powody zmian.
  • Dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, przez ssanie rozumieją bliskość i poczucie bezpieczeństwa niż zaspokajanie głodu, dlatego zapewnijmy je w inny sposób. Okazujmy dziecku dużo czułości. 
  • W nocy, gdy maluch będzie domagał się ssania piersi dobrym rozwiązaniem jest przytulanie go i głaskanie. W dzień, rolę pocieszyciela i przytulanki może wziąć na siebie tata lub, któreś z dziadków. 
  • Przed snem dziecko musi się dobrze najeść. Najlepiej jest podać mu sytą kaszkę do picia. Jeśli mimo to przebudzi się, można mu podać herbatkę z butelki lub po prostu, poprzytulać, bo poczuje się bezpiecznie. 
  • Jeśli dziecko w ciągu dnia zanosi się, bo nie dostaje piersi, dobrze jest je czymś zająć, czymś, co odwróci jego uwagę. Trafna może okazać się nowa zabawa albo pójście na spacer. Warto pić napar z szałwii i robić okłady z potłuczonych liści białej kapusty. 
  • Jeśli problem pojawia się z pokarmem, który nie chce zanikać mimo coraz rzadszych karmień i nie pomaga szałwia lub kapusta, dobrze jest wybrać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki.
Nie bój się utraty więzi!
Koniec karmienia piersią nie oznacza utraty więzi, jaka wytworzyła się między matką, a dzieckiem. Tu nasza rola, nasze wysiłki, aby to, co już pojawiło się, co tak szczególnie pielęgnowałyśmy, uczucie, jakie łączy nas z naszym dzieckiem rozwijało się i dojrzewało wraz z nim i nami samymi. Troszcząc się o nie, kochając je i dając mu tego wyraźne dowody możemy mieć pewność, że będzie się czuło rozumiane i kochane. Będzie odwzajemniać nasze uczucia, a czy jest coś piękniejszego?

mwmedia
Oceń3.79 / 28
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Trudny koniec karmienia piersią?

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 15 Maj 15, 13:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Pierwszą córkę karmiłam dwa lata. Drugą - 11 miesięcy. Jadłam dużo słodyczy więc mleczko było słodkie i smaczne :) Gdy okazało się że jestem znów w ciąży, bałam się jak to będzie. Ale przestałam jeść słodycze i córci przestało smakować mleczko... Sama zrezygnowała :)
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 11 Lut 15, 16:14
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?ja przez 15 miesięcy karmiłam piersią mojego synka aż któregos wieczora mój mąż wpadł na genialny pomysł :) mówił zebym posmarowała pierś cytrynką w płynie, i tak zrobiłam. Od tamtej pory nie karmie już piersią, mały nawet nie płakał, po prostu nie chciał ssać bo mu nie smakowało
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 10 Lis 14, 10:13
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Mi w odstawieniu dziecka od piersi pomogła teściowa, przez dwie noce spała z małą i taka separacja przyniosła oczekiwany efekt.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 16 Maj 14, 15:26
-11    oceniono 19 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?mam 2 letnią córeczkę i nie potrafię zrezygnować z karmienia piersia ,czuję się bardzo potrzebna mojej córeczce ,a poza tym coś w czasie dnia zje a ja nie lubie gotować więc wygodniej jest podać pierś :)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 16 Paź 15, 13:03
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Dla 2 letniego dziecka piers to nie posilek.
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 5 Paź 13, 22:59
+7    oceniono 9 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Ja karmiłam córeczkę tylko 2 miesiące, teraz ma już 5 miesięcy a ja nadal mam wyrzuty sumienia, że ją odstawiłam. Brakuje mi tej magicznej chwili kiedy podawałam jej pierś :(
Celisa
Poniedziałek | 5 Lis 12, 01:20
+1    oceniono 3 razy
Celisa
Re: Trudny koniec karmienia piersią?:)Rozszerzanie diety u niemowlaka zawsze jest trudne, ale uważam, że warto wprowadzać stałe pokarmy metodą BLW - sporo informacji zaczerpnęłam z książki "Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?"
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 6 Sty 12, 18:35
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?witam. Jestem na etapie radykalnego odstawienia. Mała ma 18 miesiecy i pierś byla sposobem na wszystko, na zabawe, jedzenie... teraz 2 dzień żyje bez piersi- jest bardzo cieżko, bo przy niej usypiała i sie uspokajala. Od wczoraj jest problem z jedzeniem i spaniem, Ja osobiście sobie jakoś radze ze soba, ale nie mam wsparcia, bo mąż pracuje na...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 5 Sty 12, 19:07
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?witam jestem mama 15 miesiecznego dziecka nie wiem jak dstawić go
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 23 Lis 11, 20:51
+3    oceniono 7 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Witam- ja karmiłam córeczkę 3 lata to jest dość długi okres, ale jak wiadomo do czasu wszytsko jest dobrze, a potem robi sie meczące , były problmy oczywiście z odstawieniem mała przez pierwsze dni domagała się doładnie 4 dni a potem juz nie próbowała, jest dobrze poprosić kogoś z rodziny o pomoc bo na pewno samu jest trudno pierwsze trzy noce...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 10 Sty 12, 18:56
-20    oceniono 30 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?to już nie jest karmienie tylko zboczenie matki wg mnie a mam 2 dzieci (oboje karmiłam do roku) takie duże dzieci powinny dostawać mleko modyfikowane bo nie wierze że do 3 lat miała Pani dietę taką w której są wszystkie niezbędne składniki które są potrzebne dla dziecka. Jestem za karmieniem piersią ale nie popadajmy w paranoje, karmienie jest...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Sty 12, 11:46
+13    oceniono 19 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Czy uważa Pani, że osoba której wypowiedź Pani skomentowała nie dostarczała swojej córce witamin, bo karmiła ją piersią do 3ciego roku życia? Wydaje mi się, że ma Pani problem z rozumieniem tekstu, który Pani czyta. Miałaby Pani problem ze zdaniem nowej matury:) A wracając do tematu sprawy, uważam, że zwrot który Pani użyła czyli "do określonego...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 1 Lis 12, 15:56
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Popieram. Okres karmienia piersią jest czymś niezwykłym jak i dla matki tak i dla dziecka, to jest po prostu naturalne. Tak jak seks, a co za tym idzie zapolodnienie. Czy to jest zboczenie? Czy rzecz naturalna?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 6 Kwi 15, 23:26
-4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Widać karienie kilkulatka, czyi ssanie brodawek ja podnieca. Pytanie czy to normalne...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 19 Lis 15, 16:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Takie posty powinno sie usuwać. Ja karmie 2,5 latka. Nie mam czucia w sutkach ani prawie w ogole w piersiach bo sa tak mocno zaprawione od tego karmienia. Zatem nie ma mowy o tym, zeby odczuwac jakakolwiek przyjemnosc fizyczna podczas karmienia!
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 4 Lip 13, 23:43
+1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?To jest ten Pani sprawa jak długo karmiła :) Nic złego nie czyniła, a wręcz przeciwnie dawała dziecku takiej bliskości jakiej Ono potrzebowało. Podziwiam że aż 3 latka :) ja pół roku, ale to córka sama odstawiła pierś, wolała inne przysmaki, które próbowała. Parę dni "walczyłam" i podawałam cycusia, ale już nie chciała.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 22 Lis 15, 13:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?nie zgadzam się z Panią, kim Pani jest żeby oceniać? I jeszcze obrażać!? Proszę poczytać literaturę dot karmienia naturalnego i dopiero później się wypowiadać, bo widzę że wiedza u Pani żadna... przykre to.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 11 Paź 11, 17:55
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Mam 8-miesięcznego synka. Jestem strasznie zmęczona. Psychicznie nie daję już rady karmić (a moje piersi mają pełno pokarmu). W ciągu dnia zje tylko obiadek (i to nie zawsze) plus deserek. Na noc czasem kaszkę. A w nocy co chwilę cyca... Nie pije nawet, tylko się przytula. Jak mąż go weźmie na ręce to płacze w niebo głosy. Tylko ja muszę go...więcej »
to znowu ja
Środa | 4 Sty 12, 17:56
+1    oceniono 1 raz
to znowu ja
Re: Trudny koniec karmienia piersią?wytrzymałam jakoś. Karmiłam w nocy dalej, a w ciągu dnia od śniadania po kolację jadł inne rzeczy. Tylko w nocy cyca. W końcu pewnej nocy (mały miał wtedy 9,5 m-ca) obudził się jak zwykle, wstałam, wzięłam go na ręce i bujałam. Zasnął. To sprawiło, że uwierzyłam w to, że w końcu się uda. Potem wstał jeszcze raz, a ja znowu to samo. I tak zostało...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 24 Kwi 14, 10:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Mieć siłę i cieszyć się z bliskości z dzidzią samo mu przejdzie a jeszcze pani zatęskni jak się póżniej zrobi synusiem tatusia miałam to samo
nitka1986
Środa | 3 Sie 11, 23:07
0    nie oceniono 0
nitka1986
Re: Trudny koniec karmienia piersią?jestem mama 13miesiecznej córki przez piętno otoczenia postanowilam powoli zakonczyc karmienie ale nie wiem czy jestem jak i moja corka gotowa psychicznie boje sie zapalenia piersi jakim mnie straszono:( mam recepte na bromergon ale przy moim codziennym niskim cisnieniu przeraza mnie :( a moje piersi maja tyle pokarmu jak w pierwszych miesiacach...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 19 Lis 15, 16:58
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Ja karmie 2,5 roku. Moj syn prosi mnie o cycusia a ja mu odmawiam tylko jesli jestesmy poza domem wiec juz wie, ze cycus jest tylko w domu. Tez slyszalam wiele negatywnych opinii od otoczenia, ale obserwuje pilnie swoje dziecko i widze ze nie jest jeszcze gotowe do stalego odstawienia. W nocy tez potrzebuje sie napic i nie chce nic innego wtedy...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 27 Kwi 11, 22:07
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?BŁAZEJ....WITAM JAK TRUDNO MI JEST MYSLAC ZE CHCEM SPALIC POKARM .MOJ SYNEK MA 9.5MC JE CYCA TYLKO DO ZASNIECIA I RANO TROSZKE A W DZIEN WCALE .MAM CHORY KREGOSŁUP ,KTORY 3LATA TEMU BYŁ OPEROWANY I CZEKAJA MNI 2JESZCZE OPERACJE A DOSC PRZYTYŁAM I PIERSI MAM DUZE I JEST MI OKROPNIE CIEZKO I NIE MAM SIŁ NAWET JUZ DZIECKA UTRZYMAC .POSTAC DŁUZEJ...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 17 Lip 10, 17:17
0    oceniono 8 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Witam
Właśnie odstawiłam moją 2,5-roczną córcię od piersi... Mała jadła tylko do zaśnięcia i rano lubiła pocieszyć się cysiem...Ona dzielnie to znosi, mało płacze. A ja mam depresję!Nie umiem sobie poradzić z nową sytuacją...
Maja1981
Środa | 20 Kwi 11, 19:17
-3    oceniono 5 razy
Maja1981
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Mój Boże a po co tyle karmiłaś? I co z pracą przede wszystkim/
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 23 Sty 12, 19:31
+11    oceniono 11 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?moj synek ma 2,5 roku, właśnie odstawiam go od piersi. i co najważniejsze pracuje odkąd mój synuś skończył 6 m-cy. karmiłam cały czas, jak widać na moim przykładzie, praca nie koliduje z karmieniem.hahaha
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Lut 12, 23:30
+2    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Ja również cały czas karmię moja 2,5 letnią córeczką , ale tylko do zaśnięcia i w nocy 3-4 razy sie domaga cycusia!! Jestem strasznie zmęczona ale nie potrafię jej odmówić. Jak próbuję to ona strasznie płacze i prosi!!Wiem ,że brak mi konsekwencji....
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 25 Cze 12, 14:28
+10    oceniono 10 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Ja karmię nadal swojego 2,5 rocznego synka i nie widzę nic w tym złego, bo cóż złego może być w dawaniu miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Młode mamy nie dajcie się zwariować - przyjdzie czas gdy dziecko samo zrezygnuje bez waszego szarpania się. A praca nie zając - zwłaszcza, że mamy pracować do śmierci. Bądźcie pogodnymi mamami a nie...
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 8 Mar 15, 13:03
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?a co ma praca do karmienia piersią?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 2 Lut 10, 17:34
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Moja córcia ma 2 latka i w każdą noc domaga się piersi niewiem co mam z tym zrobić bo ona nic innego niechce pozatymnawet w dzień niechce jeść kaszek wogóle nawet z butelki.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 22 Kwi 09, 13:41
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Od wczoraj nie daje piersi mojemu 18sto miesięcznemu synkowi.. musiałam już zakończyć karmienie bo tak strasznie drażniło mnie ciągłe upominanie się o" cyca" a najgorsza była noc. Od kiedy się Wojtuś urodził ja nie przespałam całej nocy..jestem już taka zmęczona. Ale wytrwam ten płacz, żal i błagalny lament i będę jeszcze lepszą mamą!
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 3 Gru 08, 18:08
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Witajcie:) Nie karmie juz moje półrocznej córki miesiac czasu i dalej nie mam okresu czy to normalne pomożcie bo niewiem co jest grane:)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 17 Paź 08, 14:03
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Witam mam trudności z oduczeniem Mojej 13m-c córki od piersi pije wieczorem i rano a całe noce prześpi ale największym problemem jest to że nie chce pić żądnego innego mleka a wypróbowałam już chyba wszystkie dostępne na rynku a tak po za tym pije wszystko tylko nie mleko więc co mam zrobić przecież musi pić jakieś mleko??
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 11 Paź 11, 21:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?hej, ja miałam podony probelm, tylko u 7 miesięcznej córeczi, gdy tylko podałam jej troche melka z paczki strasznie płakała...., nie odpowiadał jej ten smak ale codziennie po troszeczke jej dawałam na łyżeczce...
nalewałam do butli jej ulubionego soczku i dodawaam troche mleka do tego... codziennie coraz więcej mleka, dzisiaj wypiła samo...
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 13 Wrz 08, 14:21
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Trudny koniec karmienia piersią?Moja córa ma 2 lata i nie potrafię jej oduczyć karmienia piersią w nocy. Mam już serdecznie dość! Mała wrzeszczy, rzuca sie po podłodze, dostaje spazmów kiedy odmawiam jej cyca. Jestem przerażona! Nie wiem co mam robić. Jak to przerwać?
syc justyna
Piątek | 6 Lut 09, 16:32
0    nie oceniono 0
syc justyna
Re: Re: Trudny koniec karmienia piersią?moj synek ma 16 miesiecy i tez bym chciala od uczyc go cyca w dzien jeszcze mozna wytrzymac bo zje na sniadanie kaszke oraz obiad ale po kapieli domaga sie piersi i w nocy i musze mu dac wogole nie chce pic z butelki o herbacie to nie ma mowy nie wiem co mam robic prosze o rade
Angelika Tarsa
Niedziela | 28 Cze 09, 22:07
0    nie oceniono 0
Angelika Tarsa
Re: Re: Trudny koniec karmienia piersią?Mój syn ma już 18 miesięcy i pije nadal pierś nie wiem jakim sposobem mogłabym oduczyc go bezboleśnie ssać piersi.Pierś je kilka razy na dzień,po kilka sekund tak sobie podchodzi i i troszke possa i odchodzi i tak kilka razy dziennie,wieczorem zasypia przy piersi i nad ranem się budzi ssajac pierś.Pije tylko soczki z rureczki ,z kubeczka .Z...więcej »
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Trudny koniec karmienia piersią?

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl