Test na macierzyństwo

Każda kobieta, która oczekuje dziecka, pragnie, by maluszek urodził się zdrowy. Jednak żeby urodzić zdrowe dziecko, najpierw trzeba zatroszczyć się o siebie: zadbać o dietę, zażywać ruchu i zrobić badania kontrolne. W tym obowiązkowo… test w kierunku HIV.
/ 11.10.2012 07:03

Każda kobieta, która oczekuje dziecka, pragnie, by maluszek urodził się zdrowy. Jednak żeby urodzić zdrowe dziecko, najpierw trzeba zatroszczyć się o siebie: zadbać o dietę, zażywać ruchu i zrobić badania kontrolne. W tym obowiązkowo… test w kierunku HIV.

Test na macierzyństwo

depositphotos.com

HIV? To mnie nie dotyczy!

Nie biorę narkotyków, nie sypiam z byle kim. Od kilku lat jestem w stałym związku z ojcem mojego dziecka. W jaki sposób miałabym zarazić się HIV? – oponuje Aneta z Warszawy, kiedy lekarz zaleca jej badanie.

Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna, wyjaśnia: – W naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że HIV dotyczy wyłącznie ludzi z marginesu społecznego albo tych, którzy „źle się prowadzą”. Nic bardziej mylnego! Ten niebezpieczny stereotyp przyczynia się do dramatycznie rosnącej liczby zakażeń.

Każda przyszła mama powinna zrobić test w kierunku HIV. To w pewnym sensie test na odpowiedzialne macierzyństwo– tłumaczy Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, doradca HIV/AIDS z Fundacji Edukacji Społecznej.

Ciąża a HIV
W takich krajach, jak np. Anglia, Holandia czy Francja badanie w kierunku HIV wykonuje prawie każda kobieta oczekująca dziecka (98%!) W Polsce na test decyduje się zaledwie 10% przyszłych mam. Stąd też gorsze statystyki w naszym kraju dotyczące tzw. transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia wirusa z matki na dziecko.
Wykrycie wirusa u matki, jeszcze zanim maluszek przyjdzie na świat, może uratować mu zdrowie, a nawet życie – podkreśla dr n.med. Ewa Siwak, specjalista chorób zakaźnych. – Wirus rzadko przenika przez łożysko w pierwszych miesiącach ciąży. Najczęściej do zakażenia dochodzi w okresie okołoporodowym oraz podczas karmienia piersią. Prawdopodobieństwo przekazania wirusa dziecku z własnym pokarmem może sięgać nawet 50% – wyjaśnia.

Sprawdź się!
Badanie w kierunku zakażenia HIV powinien zalecić lekarz prowadzący ciążę, ale najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i samemu dowiedzieć się, gdzie taki test można zrobić. Test umożliwia wykrycie zakażenia u przyszłej mamy oraz rozpoczęcie profilaktyki ratującej dziecko poprzez podjęcie odpowiedniego leczenia.
Dzięki odpowiedniemu postępowaniu prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka przez zakażoną matkę wzrasta do niemal 100%. Kobieta, która nie jest świadoma zakażenia, ma około 30% mniejsze szanse na to, że jej dziecko nie zachoruje.

Gdzie i kiedy zrobić test?
Test najlepiej wykonać jeszcze na etapie planowania ciąży. Idealnie, jeśli przebadają się oboje rodzice. Jeżeli dziecko już jest w drodze, warto jak najszybciej udać się do najbliższego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, gdzie badanie można wykonać anonimowo i bezpłatnie – niepotrzebne jest też żadne skierowanie.
Test wykonuje się również w prywatnych laboratoriach i niektórych przychodniach, ale nie wszędzie weryfikuje się jego wynik. A taka weryfikacja – polegająca na wykonaniu dodatkowego testu potwierdzenia Western Blot – może być konieczna u kobiet w ciąży. Zwłaszcza, kiedy wynik pierwszego testu może fałszywie wskazywać na zakażenie matki.

Na www.aids.gov.pl znajdziesz adresy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których rodzice mogą:
- zrobić bezpłatnie i anonimowo test w kierunku HIV
- porozmawiać z wykwalifikowanym doradcą.

Test na macierzyństwo

Więcej informacji na profilu: https://www.facebook.com/AbcSeksu
Artykuł powstał w ramach kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa.

Redakcja poleca

REKLAMA