Sztuka zasłaniania

Okna należą do najbardziej „strategicznych” części domu, nic więc dziwnego, że ich staranna aranżacja to jeden z priorytetów, o którym warto pamiętać. Jak sprawić, by okna były atrakcyjne, modne i podkreślały charakter domowego wnętrza, radzi Małgorzata Schoepp, szef sprzedaży firmy ADO International.
/ 01.02.2010 07:31
Okna należą do najbardziej „strategicznych” części domu, nic więc dziwnego, że ich staranna aranżacja to jeden z priorytetów, o którym warto pamiętać. Jak sprawić, by okna były atrakcyjne, modne i podkreślały charakter domowego wnętrza, radzi Małgorzata Schoepp, szef sprzedaży firmy ADO International.

Styl wnętrza a dekoracja okien
Tkaniny mają być dopełnieniem wnętrza, mają podkreślić bądź przełamać jego styl. Nie ma mowy o dekoracji okna w oderwaniu od charakteru całego wnętrza. Ważne jest, aby szczególnie w modnych obecnie otwartych przestrzeniach, mimo ich wyodrębnionych funkcji (kuchnia, jadalnia, salon), zachować spójność dekoracji. Nie można planować każdego okna oddzielnie, w oderwaniu od pozostałych.

Długość zasłon
Zasłony zawsze długie! Krótkie w zasadzie tylko wtedy, kiedy stojące pod oknem meble nie pozwalają na inne rozwiązanie. Prawidłowa długość to 1-2 cm nad podłogą, ale często stosuje się zasłony lekko opierające się o podłogę. Bardzo dostojnie, szczególnie w klasycznych wnętrzach, wyglądają zasłony płożące się. Aby uzyskać taki efekt, zasłona musi być dłuższa o około 20 cm od wysokości dekoracji. Niestety, nie jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie, jeśli posiadamy zwierzęta domowe.

Sztuka zasłaniania

Pytania praktyczne
Udana dekoracja okna powinna być starannie dobrana do konkretnego wnętrza. Zanim zdecydujemy się na dany styl, czy tkaninę, trzeba zadać sobie parę pytań: Czy chcemy zmienić optycznie kształt okna (za wąskie, zbyt wysoko lub zbyt nisko osadzone itp.)? Tkanina w oknie, niczym dobrze skrojona suknia, może tuszować pewne mankamenty. Czy pomieszczenie nie jest zbyt ciemne? W takim przypadku wybieramy bardzo transparentne tkaniny firankowe, typu organdyna lub strukturalne, typu siatka. A może przeciwnie – jest bardzo mocno nasłonecznione i przez to silnie się nagrzewa? Wówczas najlepsze będą gęsto tkane batysty, tkaniny zaciemniające lub szyte na podszewce. W małych wnętrzach lepiej też unikać dużych, wyrazistych wzorów w intensywnych barwach. Mogą sprawiać wrażenie zbyt narzucających się i zdominować wnętrze.

Modne trendy
W tym roku, na największych targach tekstylnych w Europie we Frankfurcie nad Menem, dominującymi kolorami były: biel i czerń oraz czerń matowa lub połyskująca, z wytłaczanymi wzorami, często w połączeniu ze srebrem. Jako uzupełnienie pojawiała się czerwień i bakłażan. Modne są barokowe ornamenty, koronki lub nadruki w formie koronki, na cieniutkiej organdynie. Modna jest nie tylko tkanina w oknie, ale i na ścianie. Nie tapetujemy nią całego wnętrza, ale wybieramy jedną ścianę, którą chcemy wyróżnić. Jeżeli zastosujemy tkaninę z tej samej kolekcji, co tkanina w oknie, efekt gwarantowany.

Dekoracyjne gadżety
Modny jest połysk. Jak najbardziej – kryształy Swarovskiego. Nowością są kolorowe wstążki inkrustowane kryształami Swarovskiego. Poza tym warto pamiętać o różnego rodzaju chwostach czy pasmanterii.

Dlaczego dekorujemy okna?
To proste! Chcemy czuć się dobrze. Okna i to co za nimi, są przedłużeniem naszego domu czy mieszkania. Nie zasłaniamy pięknego ogrodu, a staramy się uczynić z dekoracji okna oryginalne ramy, do zmieniającego się z porami roku obrazu. Tkanina w oknie zapewni nam intymność w pomieszczeniach otwartych na zewnątrz, a jednocześnie pozwoli zbudować nastrój.
Fot. ADO International
źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

Redakcja poleca

REKLAMA