Sztuka dawania i otrzymywania prezentów

Obdarowywanie bliskich nam osób prezentami przy różnych okazjach, pojawiających się mniej lub bardziej cyklicznie, takich jak urodziny, imieniny, narodziny dziecka, przeprowadzka do nowego domu czy święta Bożego Narodzenia jest miłym zwyczajem, na stałe zakorzenionym w naszej kulturze i tradycji. Przemyślany, dobrze dobrany podarunek jest odzwierciedleniem naszej sympatii, emocjonalnego zaangażowania, znajomości gustu, upodobań i potrzeb osoby obdarowywanej.
/ 21.04.2010 16:40
Obdarowywanie bliskich nam osób prezentami przy różnych okazjach, pojawiających się mniej lub bardziej cyklicznie, takich jak urodziny, imieniny, narodziny dziecka, przeprowadzka do nowego domu czy święta Bożego Narodzenia jest miłym zwyczajem, na stałe zakorzenionym w naszej kulturze i tradycji. Przemyślany, dobrze dobrany podarunek jest odzwierciedleniem naszej sympatii, emocjonalnego zaangażowania, znajomości gustu, upodobań i potrzeb osoby obdarowywanej.

Nie mniej jednak mimo najszczerszych intencji wybór odpowiedniego prezentu nawet dla najbliższych nam osób nie zawsze okazuje się łatwy i gwarantujący rzeczywistą radość obdarowywanych. Czy nie dlatego rytuał dawania i przyjmowania prezentów określany jest często jako swoistego rodzaju sztuka?

Sztuka dawania i otrzymywania prezentów

Szczególnego wymiaru i znaczenia problem ten nabiera w przypadku prezentów ofiarowywanych z okazji ślubu, który dla przyszłych małżonków jest wydarzeniem jedynym i niepowtarzalnym. Okazja jest niezwykła, zatem charakter ofiarowywanych podarunków powinien być szczególnie starannie przemyślany i zgodny z oczekiwaniami Młodej Pary. Pozostawienie całej inicjatywy w kwestii wyboru prezentów po stronie Gości Weselnych nie zawsze wychodzi na dobre, tak im samym jak i przyszłym Nowożeńcom. Tym pierwszym niewątpliwie przysparza licznych rozterek, wątpliwości i ogólnego zakłopotania. Stwarza konieczność często krepującego podpytywania samych zainteresowanych czy też ich rodzin w kwestii ewentualnych potrzeb i życzeń przyszłych małżonków, biegania po sklepach i silenia się na oryginalność, nie zawsze docenianą później przez obdarowanych. Dla przyszłych Nowożeńców z kolei to obawy o gust części zaproszonych gości czy zgromadzenie przedmiotów kompletnie niepotrzebnych lub bardzo potrzebnych, ale nie koniecznie w tak wielu egzemplarzach.

Zawsze oczywiście pozostaje dobrze zakorzeniona już praktyka wręczania tak zwanych kopert. Jakkolwiek niemal zawsze jest to prezent użyteczny, tak samo równie kontrowersyjny i trudny do zaakceptowania, często nie tylko dla starszej i bardziej tradycyjnie zorientowanej części rodziny. Ofiarowywanie pieniędzy, wyjście z sytuacji być może najprostsze, przez wielu ludzi wciąż uznawane jest za bardzo nieeleganckie i mogące świadczyć o braku zaangażowania, czy wręcz lekceważeniu obdarowywanych. Ofiarując komuś kopertę z banknotami pozbawiamy go również tego wspaniałego dreszczyku emocji, zawsze towarzyszącego rozpakowywaniu prezentów!

Doskonałym rozwiązaniem, będącym alternatywą pomiędzy pozostawieniem zupełnej dowolności w wyborze podarków gościom a pomysłem wręczania bezpośrednio pieniędzy jest stworzenie listy prezentów ślubnych przez samych przyszłych nowożeńców. Idea doskonale znana od lat i z wielkim powodzeniem sprawdzająca się w wielu krajach Europy, staje się coraz popularniejsza także w Polsce. Stworzona przez narzeczonych lista pożądanych podarunków daje gwarancję, że prezent będzie trafiony, zgodny z gustem, potrzebami i upodobaniami obdarowywanych, a także z pewnością nie będzie zbierał kurzu zapomniany gdzieś w ciemnej szufladzie. Dla Młodych jest to okazja do skompletowania wymarzonych elementów wyposażenia kuchni lub salonu czy po prostu do odświeżenia wystroju wnętrz. Szeroka oferta produktów, możliwość zamówienia rzeczy poza katalogiem jest bardzo istotna. Również sam proces: wybór przedmiotów, rejestrowanie listy, powiadamianie Gości, dokonywanie zakupu jest bardzo ważny.

Decydując się na listę prezentów, warto zwrócić uwagę właśnie na bogactwo asortymentu oraz wygodę korzystania z usługi, prosty dostęp do listy i możliwość dokonania zakupu z każdego miejsca. Rozwiązaniem, które posiada wszystkie te cechy są serwisy oferujące usługę listy prezentów ślubnych w internecie. Do ich głównych atutów należy prostota samej usługi: stworzenie listy, jej podgląd i udostępnienie gościom jest możliwe w każdej chwili, przez całą dobę i zajmuje tylko chwilę! Profesjonalne serwisy powinny być też bardzo elastyczne w podejściu do Nowożeńców, a co za tym idzie ich oferta powinna być uzupełniana na życzenie Klienta, zarówno w kwestii wyboru prezentów, jak i miejsca oraz czasu ich dostarczenia. Lista prezentów ślubnych jest rozwiązaniem praktycznym, wygodnym i co najważniejsze - gwarantującym uśmiech i zadowolenie Nowożeńców! Gości natomiast można obdarować pamiątkowymi liścikami z podziękowaniem lub drobnymi upominkami, które będą mile wspominane i kojarzone z uroczystością. Pomysły na upominki dla Gości, tradycja i praktykowanie tego zwyczaju to również szeroki temat, do którego na pewno wrócimy.

Powrót do pięknej tradycji obdarowywania Nowożeńców prezentami daje nadzieję, że wzorem naszym mam i babć dzisiejsi Państwo Młodzi za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wciąż będą z rozrzewnieniem spoglądali na swoje serwisy obiadowe czy inne elementy wyposażenia wnętrz, przywołując na myśl wyjątkowy dzień jakim był ich ślub oraz bliskich, od których dany podarunek otrzymali. A wartości sentymentalnej posiadanych przedmiotów nie jesteśmy w stanie kupić za żadne pieniądze.

 źródło: Lista Prezentów Ślubnych

Redakcja poleca

REKLAMA