Szkoła rodzenia

Obraz przyszłych ojców gorączkowo krążących po szpitalnym korytarzu, mdlejących na widok porodu oraz zdenerwowanych i wystraszonych kobiet powoli staje się tylko sceną ze szklanego ekranu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkoły rodzenia, w których partnerzy wspólnie przygotowują się do porodu.
/ 27.02.2007 10:33
Obraz przyszłych ojców gorączkowo krążących po szpitalnym korytarzu, mdlejących na widok porodu oraz zdenerwowanych i wystraszonych kobiet powoli staje się tylko sceną ze szklanego ekranu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkoły rodzenia, w których partnerzy wspólnie przygotowują się do porodu.

Pierwsze szkoły rodzenia powstały w Anglii w latach 60. Ich inicjatorem był lekarz położnik G. D. Read. Przekonywał on, że silny lęk przed porodem powoduje u kobiety zwiększone odczuwanie bólu. Wynika to z faktu, że stres wywołuje napięcie mięśni, co wzmaga czucie bólu, a to z kolei potęguje lęk. Aby przerwać to błędne koło kobieta powinna wiedzieć wcześniej, jak wygląda poród. Pomoże jej to przygotować się psychicznie i fizycznie do tego wydarzenia. Uczęszczanie do szkół rodzenia staje się coraz popularniejszą formą przygotowanie obojga rodziców do porodu i kolejnych dni po narodzinach dziecka. Pary, które brały udział w zajęciach aktywnie uczestniczą w kolejnych etapach porodu, odpowiednio reagując na skurcze i łagodząc intensywność bólu. Szkoła rodzenia staje się swoistą grupą wsparcia dla przyszłych rodziców, którzy dzieląc się obawami i nadziejami przestają bać się nowej sytuacji.

Szkoła rodzenia

- Coraz więcej mężczyzn chce uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Ten czas spaja partnerów, którzy razem cieszą się okresem ciąży. Mężczyźni chętniej angażują się w życie rodzinne i wychowywanie dzieci. Przygotowujemy przyszłych ojców do odpowiedzialnej roli, jaką jest bycie tatą, przekonujemy ich do uczestniczenia w porodzie i aktywnego ojcostwa oraz podpowiadamy, jak pomagać kobiecie w ciąży i w czasie połogu – mówi dr Paweł Milewczyk, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego LIM.

ciążaZajęcia w szkole rodzenia sprawiają, że rodzice czują się pewniej dzięki zdobytej wiedzy i nowym umiejętnościom. Oboje mogą lepiej zrozumieć przebieg porodu. Jest to również bardzo istotne dla przyszłego ojca bo pozwala mu na aktywniejszy udział w narodzinach dziecka i pierwszych dniach jego życia. Dowiaduje się, jak pielęgnować i kąpać noworodka, a przede wszystkim pokonuje swój strach przed samodzielną opieką nad dzieckiem. Z kolei kobieta uczęszczająca do szkoły rodzenia wie jak radzić sobie w okresie połogu.

- Długość porodu kobiety nieprzygotowanej, która rodzi po raz pierwszy, wynosi około 8-12 godzin, natomiast kobiety przygotowanej 6-8 godzin. Co więcej, u kobiety przygotowanej występuje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia szyjki macicy, mniejsza jest także utrata krwi podczas rodzenia łożyska. Kobiety, które uczęszczały do szkoły rodzenia, są bardziej rozluźnione i odczuwają mniejszy ból, dlatego rzadziej korzystają z dodatkowego znieczulenia podczas porodu.
W naszej szkole zwracamy dużą uwagę na emocje kobiety i proponujemy zajęcia relaksacyjne z muzykoterapii. Coraz popularniejsze stają się indywidualne szkoły rodzenia w domu kobiety ciężarnej
– mówi Katarzyna Kochowicz położna z Centrum Medycznego LIM w Poznaniu.

W trakcie zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice uczestniczą w wykładach na temat fizjologii ciąży, porodu i połogu, odżywiania oraz higieny kobiety ciężarnej, omawiane są problemy okresu noworodkowego. Większość kobiet, dla których jest to pierwsze dziecko, odczuwa obawę przed karmieniem piersią, dlatego organizowane są spotkania z konsultantami laktacyjnymi.

poród- Uczymy kobiety prawidłowego karmienia dziecka piersią i uświadamiamy o zaletach takiego karmienia a także przygotowujemy do radzenia sobie z trudnościami jakie mogą się pojawić w przebiegu laktacji – mówi Joanna Piątkowska, Międzynarodowa Konsultantka Laktacyjna z Poradni Laktacyjnej Centrum Medycznego LIM.

Program szkoły rodzenia, która trwa zazwyczaj około 8 tygodni i składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, podczas której odbywają się ćwiczenia oddechowe usprawniające i relaksacyjne oraz gimnastyka w wodzie. Spotkania par w kameralnym gronie sprzyjają powstaniu więzi emocjonalnych, zbliżają partnerów a zawarte znajomości z innymi parami często trwają dłużej niż zajęcia w szkole. Poród przestaje dotyczyć tylko kobiety – staje się wyjątkową chwilą dla obu rodziców, którzy wspólnie cieszą się momentem narodzin dziecka.

Redakcja poleca

REKLAMA