Polki.pl
kom. (18)

Szczepionka na raka szyjki macicy

Amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień (ACIP) jednogłośnie zalecił szczepienie szczepionką GARDASIL dziewcząt i kobiet w wieku od 11 do 26 lat. W przypadku dziewcząt w wieku od 9 do 10 lat ostateczną decyzję podejmuje lekarz. GARDASIL to pierwsza i jedyna na świecie czterowalentna szczepionka, zapobiegająca rakowi szyjki macicy oraz stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu powodowanym zakażeniem wirusami HPV (typ 16, 18).

Amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień składający się z 15 ekspertów doradza Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie. Jego opinie nie są wiążące dla władz poszczególnych stanów lub firm ubezpieczeniowych. Zwykle jednak dostosowują się one do zaleceń komitetu.

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała szczepionkę GARDASIL 8 czerwca 2006 roku. Szczepionka jest wskazana dla dziewcząt i kobiet w wieku od 9 do 26 lat. Badania kliniczne wykazały 100% skuteczność szczepionki GARDASIL w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18. Podanie szczepionki zapobiega również powstawaniu brodawek płciowych oraz neoplazji szyjki macicy niskiego stopnia (CIN1) powodowanym zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień szczepionka GARDASIL może być podawana w Stanach Zjednoczonych dziewczętom i kobietom bez konieczności wykonywania uprzednich badań na obecność wirusa HPV. Komitet stwierdza, że kobiety które miały nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, pozytywny wynik badania na obecność wirusa HPV lub brodawki płciowe mogą zostać zaszczepione szczepionką GARDASIL.

Dostępność szczepionki GARDASIL na świecie i w Polsce
1 czerwca GARDASIL został zarejestrowany w Meksyku, 8 czerwca w USA, 16 czerwca w Australii. Wniosek o rejestrację szczepionki w Unii Europejskiej w tzw. procedurze centralnej został złożony w grudniu 2005 roku. Decyzja rejestracyjna spodziewana jest pod koniec 2006 roku. W przypadku pozytywnej decyzji, szczepionka ta pod nazwą SILGARD powinna być dostępna w polskich aptekach na początku 2007 roku.

Wirus HPV i rak szyjki macicy
Według dostępnych źródeł medycznych na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Większość z ponad stu jego typów jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Zakażenie wirusami "wysokiego ryzyka", wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, jeśli przetrwa, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy.

Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań, a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000.-to 5 Polek, każdego dnia.

Oceń4.75 / 4
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Szczepionka na raka szyjki macicy

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Kwi 12, 14:12
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyJa naprawde chyba nie bede szczepila mojej corki bo jezeli testowano ja i Indiach a nie ma 100% pewności odpuszcze !! I niektórzy tez powinni !!
Wa
Wtorek | 22 Lis 11, 22:32
+4    oceniono 4 razy
Wa
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyCzy czytaliście że po szczepionce GARDASIL było sporo zgonów młodych dziewcząt zwłaszcza w Indii. Tam testowano ją najwięcej a teraz przyszła pora na Polskę. Rodzice zanim zaszczepicie swoje niewinne dzieci ZASTANÓWCIE się glęboko i zasięgnijcie porady u zaufanych lekarzy a nie takich dla których liczy się tylko forsa
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Gru 13, 20:42
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyzalezy gdzie sie szczepisz ,jak w polsce to wcale sie nie dziwie ,ale gdzie indziej spoko
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 13 Cze 11, 22:55
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyCzy po szczepionce (jezeli jest sie dziewica przed zabiegiem) mozna uprawiac sex, czy trzeba czekac az te 3 porcje szczepionki sie dostanie ? (czyli czy musze czekac te 6 miesiecy) ?
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 1 Cze 11, 09:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyMam 21 lat i w zeszłym roku z badań cytologicznych wyszło że mam za dużo tkanek rakowych... mam wirusa hpv i jedynym rozwiązaniem jest szczepionka która kosztuje 1.500zł.. nie są refundowane!! dlatego bardzo proszę kobietki uważajcie na siebie!!!
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 18 Gru 10, 21:54
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyMam prawie 12 lat i moja mama dostała list od naszej przychodni i pisało tam, że jestem już w tym wieku, że powinnam zrobić to szczepienie przeciw rakowi szyjki macicy.Ja i moja mama musimy się coś dowiedzieć na temat tej szczepionki, bo mamy termin szczepionki do 24 grudnia.Proszę doradcie czy mam mieć to szczepienie ???Plis!!!
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 18 Cze 09, 00:58
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicydziewczyny uwazajcie!!! zanotowano przypadki smiertelne po podaniu szczepionki przeciw hpv oraz tysiace przypadkow ze skutkami ubocznymi, a bedzie tego coraz wiecej bo szczepionka zostala wprowadzona na rynek od niedawna, na amerykanskich stronach wszytko pisze dokladnie wraz z kartami pacjentek, nie dajcie sie mafii, w polsce nie mowi sie o...
zarzyccy.pl
Wtorek | 29 Wrz 09, 16:52
+2    oceniono 2 razy
zarzyccy.pl
Re: Re: Szczepionka na raka szyjki macicyTAK potwierdzam szkodliwość szczepień - DZIŚ MAMY KOLEJNY ŚMIERTELNY PRZYPADEK W WIELKIEJ BRYTANI u 14 letniej dziewczynki - powazne uszkodzenia niestety nie sa notowane i ile ich faktycznie nikt sie nie dowie, bo to nie jest w interesie firmy aby je publikować. Szczepienia sa szkodliwe generalnie i lepiej sobie nie robić krzywdy a już dzieciom...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 31 Maj 10, 14:51
-4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyKim Pani jest że rozsiewa takie bzdury o szkodliwości szczepionek.
Pracuje w badaniach klinicznych 3 i 4 faza- zanim jakikolwiek lek czy szczepionka zostanie wprowadzona na rynek zostaje poddawana bardzo rygorystycznym badaniom. 1 faza to badania na zwierzętach kolejne fazy są przeprowadzane na małych grupach ochotników - gdy dany preparat...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Wrz 10, 19:01
+2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyA pani ma jakieś profity z szerzenia nieprawdy ? Prawda jest taka, że tysiące osób po szczepieniach ma objawy uboczne do zejść śmiertelnych włącznie.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Maj 11, 14:43
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyno pani czy pan to z firmy farmaceutycznej
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 12 Maj 09, 16:06
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicynie trzeba byc dziewica (: ja mam 17 lat i juz jestem zaszczepiona (: szczepcie sie dziewczyny, bo warto :D
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 24 Lis 15, 16:25
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyCzyli jak nie jestem dziewicą to spokojnie mogę przyjąć szczepionkę?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 5 Maj 09, 20:01
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyczy to prawda, że po przyjęciu szczepionki przez jakiś czas nie można uprawiać seksu??
z
Piątek | 13 Lut 09, 16:03
+2    oceniono 2 razy
z
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyczy po zrobieniu szczepionki nie mozna przez jakis dluzszy czas uprawiac seksu?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Paź 08, 15:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicymoja mama mówiła e treba być dziewicą zeby miec tą szczyponke cy to prawda?
;)
Poniedziałek | 29 Gru 08, 12:33
0    nie oceniono 0
;)
Re: Re: Szczepionka na raka szyjki macicyjest to najlepszy moment, ale z tego co wiem, nie jest konieczne, zeby byc dziewica. Najlepiej idz do swojego ginekologa i dokladnie go o to wypytaj
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Cze 08, 19:25
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Szczepionka na raka szyjki macicyginekolog stwierdził że mam nie wielką nadżerkę.jako leczenie zaproponował mi szczepionkę na raka szyjki macicy.czy nie ma innej metody bo ta jest dlamnie za kosztowna
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Szczepionka na raka szyjki macicy

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl