Polki.pl
kom. (23)

Suche oczy

Prawie co druga osoba spędzająca po kilka godzin dziennie przy komputerze skarży się na objawy „suchego oka”. Ponadto na tę dolegliwość podatni są kierowcy, osoby, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych, noszą soczewki kontaktowe, jak również kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne lub będące w okresie menopauzy. Choroba objawia się zmęczeniem, zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, a nawet nieprzyjemnym uczuciem „piasku” pod powiekami.

suche oczyObjawy „suchego oka”

Zespół „suchego oka” polega na zaburzeniu w procesie wydzielania łez, co powoduje nieprawidłowości w nawilżaniu gałki ocznej. Rogówka i spojówka pozbawione dostatecznej ilości łez, stają się bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie.

- Powieki oczu z zespołem „suchego oka” sprawiają wrażenie ciężkich i obrzękniętych. Patrzenie sprawia ból, a niekiedy razi samo światło. Dolegliwości mogą nasilać się, jeśli jesteśmy narażeni na zwiększone parowanie łez, czyli np.: gdy przebywamy w pomieszczeniu klimatyzowanym, pełnym dymu papierosowego, a także kurzu – mówi Ewa Karwacka, specjalista okulista z Centrum Medycznego LIM.

Najbardziej narażeni

Użytkownicy komputerów bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ich oczy wykonują codziennie blisko 30 tys. ruchów. Bezwiednie i szybko gałki oczne przemieszczają się z klawiatury na ekran, na biurko czy kartkę papieru. Te wykonywane w ułamkach sekundy czynności to ogromna praca mięśni oka. Jednocześnie towarzyszące tej pracy zbyt rzadkie mruganie sprzyja procesowi „odparowywania” wodnej składowej filmu łzowego, który staje się niepełnowartościowy.

- Spędzając wiele godzin przed ekranem komputera nasze oczy zbyt rzadko mrugają, co jest sprzeczne z normą fizjologiczną. Bowiem to właśnie poprzez mruganie rozprowadzana jest na powierzchni gałki ocznej odpowiednia ilość łez powodujących jej nawilżenie – wyjaśnia Ewa Karwacka, specjalista okulista z Centrum Medycznego LIM.

zaczerwienione oczyKolejną grupą bardziej narażoną na zespół „suchego oka” są kobiety. One częściej niż mężczyźni mają problemy z odpowiednim nawilżeniem oczu. Dzieje się tak z powodu wahań poziomu hormonów. Estrogeny wpływają m.in. na prawidłową gospodarkę wodną. Dlatego najczęściej na "suche oko" uskarżają się kobiety w ciąży, stosujące tabletki antykoncepcyjne i zbliżające się do okresu menopauzy.

- Objawy „suchego oka” mogą być uciążliwe szczególnie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest bardziej suche. W takich warunkach dochodzi do nadmiernego parowania filmu łzowego, a jego ilość wytwarzana w sposób naturalny bywa niewystarczająca. Czynniki, które sprzyjają pojawianiu się schorzenia to również kurz, parujące substancje chemiczne, czytanie przy złym oświetleniu lub dym papierosowy – mówi Ewa Karwacka, specjalista okulista z Centrum Medycznego LIM.

Sztuczne nawilżanie

W takim przypadku najczęściej sięgamy po krople, tzw. „sztuczne łzy”. Ich zastosowanie przynosi natychmiastową ulgę, a „suchość oczu” mija na jakiś czas. Jednak w ten sposób nie poprawiamy procesu wytwarzania łez. Jest to jedynie działanie zastępcze. Większość preparatów tzw. „sztucznych łez” jest dostępnych bez recepty. Można je zastosować doraźnie. Jednak ich długotrwałe stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem okulistą.

- W gabinecie okulistycznym można wykonać szereg badań, które określają stopień zaawansowania dolegliwości i pomagają dobrać najbardziej optymalną metodę leczenia. Badania nie są uciążliwe i nie zajmują zbyt wiele czasu
– mówi Ewa Karwacka, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego LIM.

podrażnione oczyProces leczenia „suchego oka” preparatami łzo zastępczymi jest przewlekły, a po jego przerwaniu objawy zazwyczaj wracają. Coraz częściej okuliści stosują nową metodę leczenia uciążliwych przypadków.

- Polega ona na uniedrożnieniu dróg odprowadzających łzy poprzez zatyczki wykonane ze specjalnego materiału (np. kolagenowe lub hydrożelowe). Dzięki nim na powierzchni gałki ocznej pozostaje większa ilość własnego filmu łzowego i objawy zespołu „suchego oka” również ustępują. Metoda jest prosta, w pełni odwracalna (koreczki można usunąć) i niebolesna. W większości przypadków eliminuje konieczność używania kropli do oczu – wyjaśnia Ewa Karwacka, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego LIM.
Oceń3.88 / 8
Redakcja poleca

Podobne w temacie Pozostałe choroby

  • Ostre zapalenie trzustki - objawy i leczenieJak rozpoznać ból trzustki i co...Ostre zapalenie trzustki (OZT) - jakie są objawy i jak przebiega leczenie chorej trzustki? Kto jest...
  • Nazwij swój lękNazwij swój lękFobie - Twój lęk, paniczny strach przed przedmiotami, zwierzętami czy różnymi życiowymi sytuacjami - ma swoją...
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka - objawy i leczenieUporczywy ból ręki - co może...Coraz częściej do ortopedów trafiają osoby uskarżające się na dokuczliwy ból obejmujący niemal całą rękę....
  • Depresja czy tylko chwilowy spadek formy?Czy to już depresja?Ciągłe zmęczenie, wahania nastroju, trudności w skupieniu myśli, problemy ze snem. Czy to objawy przemęczenia...

Skomentuj Suche oczy

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Lip 15, 10:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyNa moje suche oczy nic tak nie działa jak sztuczne łzy. Zakraplam sobie starazolin niebieski jak czuję, że oczy są wysuszone i podrażnione i od razu czuję ulgę, bo te krople są mocno nawilżające
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 11 Sie 15, 10:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyTeż słyszałam, że ten starazolim jest bardzo skuteczny jeśli chodzi o suche oczy. A czy można go stosować na soczewki?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Gru 13, 13:49
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczydziewczyny, a które witaminki na oczy byście poleciły??? używam kropelek, ale chyba muszę działać od środka, bo jest słabo z moimi oczami :/ Gal, VV, coś jeszcze Wam pasuje? tylko właśnie z takiej niższej półki cenowej, no bo wiadomo, nie cchę tracić fortuny na te wszystkie specyfiki ;))
karolina07
Poniedziałek | 9 Gru 13, 12:12
0    nie oceniono 0
karolina07
Re: Suche oczymi pomagają tabletki vitrum vision, przez cały dzień nie uczuję żadnego dyskomfortu, nie ważne czy po długiej podróży czy po pracy przed komputerem, i tak jak inni piszą ze wzrokiem nie ma zartów wiec je chronie włąsnie tymi skladnikami z VV :)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 30 Sie 13, 14:32
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyoczywiscie najlepiej udac sie do okulisty. Ja szukam w produktach witaminy A to jej brak prowadzi tez do "wysychania" - uzywam tez vitaminum A marki GAL
raya
Wtorek | 4 Cze 13, 18:54
0    nie oceniono 0
raya
Re: Suche oczyNo właśnie, z oczami nie ma żartów jak tylko coś zaczyna się dziać to najlepiej po luteinę bio complex sięgnąć.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 9 Gru 10, 11:50
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyJak sprawa jest już bardzo poważna i żadne kropelki nie pomagają, ani ściągnięcie soczewek, to są zabiegi zatykania kanalików łzowych, żeby nawilżyć oko. Wykonują to w klinikach okulistycznych.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 9 Gru 10, 19:55
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyproblemy się pojawiają również dlatego że niektórzy nie powinni nosić soczewek a je noszą, a z oczami nie ma żartów, jeśli ktos np chce się pozbyć okularów to nie już to zrobi u sprawdzonego okulisty.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Gru 10, 10:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyKoszt założenia takich trzymiesięcznych zatyczek silikonowych na jedno oko to 40 zł. Przynajmniej tak podają tu:
http://www.okolaser.com.pl/cennik.html
Drożej jest założenie ich na stałe. Ciekawe czy to z tego samego materiału zrobione co te trzymiesięczne?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 22 Lut 11, 21:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyTo nie jest dużo w porównaniu z ceną jaką jest spokój z oczami. Faktycznie można sobie na razie spróbować na 3 miesiące a potem razem z lekarzem zdecydować co dalej.
AgnieszkaMDT
Poniedziałek | 21 Mar 11, 11:12
0    nie oceniono 0
AgnieszkaMDT
Re: Suche oczyWitam serdecznie,
Zatyczki 3 miesięczne są wykonane z absorbowalnego materiału, który rozpuszcza się po około 3 miesiącach. Zatyczki stałe, hydrożelowe to nowość na rynku okulistycznym. Zbudowane są z przezroczystego materiału hydrożelowego, aplikowanego do punktu łzowego, który absorbuje płyn łzowy tworząc elastyczną, galaretowatą substancję....więcej »
AgnieszkaMDT
Poniedziałek | 21 Mar 11, 11:25
0    nie oceniono 0
AgnieszkaMDT
Re: Suche oczyAby dowiedzieć się więcej zapraszamy na naszą stronę internetową – –
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 7 Cze 13, 10:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyzatyczki sa trzy miesięczne albo trzy letnie, pierwszy raz słyszę o zatyczkach zakladanych na stałe, skoro okuliści takich nie znają to skąd taka informacja wprowadzajaca czytajacego w błąd
pietrolino
Sobota | 8 Mar 08, 15:40
+1    oceniono 1 raz
pietrolino
Re: Suche oczyniestety, to nie nowy problem, chociaz wraz z rozwojem techniki nasze oczy sa coraz bardziej podatne na wysuszanie. i nie wolno tego bagatelizowac, wiadomooczy musza nam wystarczyc na cale zycie. dobre jest wiec wyposazyc sie w buteleczke 10 ml kropelek, i zakraplac wtedy, gdy czujemy ze cos zlego sie dieje z naszymi oczami. polecam chocby...
natia
Sobota | 8 Mar 08, 16:20
0    nie oceniono 0
natia
Re: Re: Suche oczyNa forum jest chyba topic na ten temat. Pisałysmy o kropelkach i przeróżnych metodach "tradycyjnych", jak okłady, ogórki itp. Z doswiadczen wynikało, ze najlepsze są krople polpharmy - starazolin. Ale tez trzeba okuliste odwiedzić!
BEATKA
Wtorek | 6 Maj 08, 13:04
0    nie oceniono 0
BEATKA
Re: Re: Re: Suche oczystarazolin to niestety nie jest najlepszy pomysł, krople te jedynie obkurczają naczynia krwionośne - NIE LECZą NICZEGO, wiem z doświadczenia bo sama mam zespół suchego oka , od 3 lat nie mogłam znaleźć specjalisty który by mi pomógł, aż w końcu znalazłam go w Warszawie w MML Laryngologia Okulistyka - dr. Różycki- fantastyczny lekarz , on jeden...
ania12
Czwartek | 27 Lis 08, 13:20
+1    oceniono 1 raz
ania12
Re: Re: Re: Re: Suche oczycześć Beata mam ten sam problem bardzo bym chaciała z tobą nawiązac kontakt telefoniczny lub emial bardzo proszę pa.
Bozena Dolata
Wtorek | 2 Gru 08, 23:46
0    nie oceniono 0
Bozena Dolata
Re: Re: Re: Re: Suche oczyTez bym chciala nawiazac z Toba kontakt . Mecze sie z problemem suchego oka od ponad roku.Odwiedzilam kilka gabinetow okulistycznych z marnym efektem.Zastnawiam sie nad zatyczkami hydrozelowymi Form-Fit bo juz psychicznie nie wyrabiam.Na czym polega leczenie stosowane przez dr Rozyckiego w w arszawie . Mieszkam w Zielonej Gorze i to troche...
afia
Wtorek | 24 Mar 09, 15:14
0    nie oceniono 0
afia
Re: Re: Re: Re: Re: Suche oczyBożenko, nie daj się naciągnąć! Od trzech lat szukam sposobu na swoje "suche oczy". Spróbowałam też zatyczek pana Różyckiego i zapewniam, że NIE WARTO!
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 7 Cze 13, 10:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Suche oczyJa nie rozumiem dlaczego ktoś sie wypisuje,że nie warto zakładac tych zatyczek, a nie pisze dlaczego nie warto, o co w tym chodzi. Każdy z nas mających kłopot z oczami szuka dobrych mądrych porad a nie lakonicznych stwierdzeń. Albo sie coś mądrego pisze po to żeby pomóc innym albo lepiej nie pisać nic.
BETA
Poniedziałek | 19 Sty 09, 22:43
0    nie oceniono 0
BETA
Re: Re: Re: Re: Suche oczyWitaj Beatko.Ja tez mam problem z suchymi oczami,lekarz przepisuje mi ciągle nowe sztuczne łzy,pomagaja na chwilke.Po przeczytaniu Twojego komentarza o ile to mozliwe chciałabym nawiazac zToba kontakt emajlowy.Beata.
ingush
Środa | 11 Mar 09, 18:51
0    nie oceniono 0
ingush
Re: Re: Re: Re: Re: Suche oczyA mi starazolin bardzo pomógł. Obkurczył naczynka i nawilżył. Może na każdego działa inaczej, albo za krótko brałaś.
Elli
Czwartek | 12 Mar 09, 00:16
0    nie oceniono 0
Elli
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Suche oczyJa również stosowałam Starazolin i mnie też pomógł. I cenę ma konkurencyjną w porównaniu do innych specyfików tego typu
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Suche oczy

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl