Polki.pl
kom. (3)

Stres w ciąży bardzo niewskazany

Szkodliwość stresu dla organizmu człowieka nie jest już żadnym odkryciem – od złego samopoczucia, przez zaburzenia psychologiczne, po poważne fizyczne dolegliwości mogące prowadzić nawet do śmierci. Okazuje się, że u ciężarnych ten podstępny wróg wywołuje jeszcze więcej szkód.
Stres w ciąży bardzo niewskazany
Najnowsze badania dowodzą, że wszelkie sytuacje stresowe podczas ciąży czyli tych niezwykłych 9 miesięcy wspólnego życia matki i dziecka mogą bardzo silnie upośledzać system odpornościowy maluszka. Kobiety mające generalnie skłonność do nerwowości znacznie częściej rodzą astmatyczne dzieci.

Oczywiście, rada, aby omijać sytuacje stresowe jest jednym z największych banałów naszej codzienności. I zwykle do czasu, gdy nie wystąpi jakieś poważne zagrożenie zdrowia ciężarnej, tego typu rady przemykają trochę mimo chodem. Jeśli jednak naprawdę chcemy świadomie i dojrzale potraktować misję „Matka” warto chociaż zaznajomić się ze sposobami na radzenie sobie z nerwami:

  • Ciąża to okres szczególny – zrób mały bilans swoich codziennych obowiązków domowych, medycznych i profesjonalnych, przyjemności i czasu na relaks. Czy nie bierzesz na siebie zbyt wiele? Czy nie warto na tych kilka miesięcy odpuścić kilka spraw?
  • Zwolnij tempo – teraz naprawdę musisz zadbać o siebie – o zdrowie, regularne posiłki, gimnastykę, odpoczynek. Nie staraj się za wszelką cenę żyć jak przed ciążą; to jeszcze wróci, ale teraz są inne priorytety. Daj sobie czas na poczytanie książki, zastanowienie się nad życiem, słuchaj codziennie muzyki.
  • Nie daj się stłamsić – to naturalne, że mąż, mama, teściowa i sto innych osób będą ci doradzały, zabraniały, krytykowały, mówiły, co masz robić, jak się czuć i ile jeść. Ale to ty jesteś matką i twój instynkt jest najważniejszy. Słuchaj opinii innych, poświęć im uwagę, ale rób to, co ty uważasz za słuszne. 
  • Komunikuj – otwórz się na ludzi, nawet, jeśli dotychczas nie bardzo ci to pasowało. Mów o swoich uczuciach i obawach: mężowi, rodzicom, przyjaciołom. Wyrzucenie z siebie wszelkich negatywnych emocji to najlepszy sposób na stres i niepokoje.
  • Pomyśl o technikach relaksacyjnych – jodze, medytacji, spotkaniach w grupach wsparcia. Naucz się uspokajać podczas kontaktu z naturą i jak najwięcej czasu spędzaj wśród zieleni.
  • Naucz się patrzeć obiektywnie na swoje momenty irytacji i gniewu. Opisz, co się stało, pomyśl czy było warto, naucz się identyfikować momenty, gdy warto odpuścić i machnąć ręką!

 

Agata Chabierska
Oceń2.43 / 7
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

  • Co jeść, by spłodzić dziecko?Co jeść, by spłodzić dziecko?Planujesz ciążę – sprawdź, co jesz! Zobacz, co o diecie mającej wpływ na płodność mówi lekarz ginekolog.
  • Dieta wspomagająca płodnośćDieta wspomagająca płodnośćPrawidłowo zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mają wpływ na zwiększenie płodności. Potwierdzają to...
  • 15 października - Dzień Dziecka UtraconegoDzień Dziecka UtraconegoNie da się słowami opisać wszechogarniającego smutku, jaki towarzyszy rodzicom po stracie dziecka. 15...
  • Polacy o ciążyPolacy o ciążyJaki jest najlepszy wiek na zajście w ciążę? Ile czasu pary starają się o poczęcie dziecka? Jak przygotowania...

Skomentuj Stres w ciąży bardzo niewskazany

Gość
l
Wtorek | 4 Paź 11, 17:48
0    nie oceniono 0
l
Re: Stres w ciąży bardzo niewskazanyja przezywalam silny strws w ciąży niestety zaczelam pracowac w paskudnym miejscu z paskudnymi ludzmi... zwlasza jedną która sama niewiele wczesniej zostala matką.. ale zdzira z niej okrutna, dziecko na razie rozwija sięprawidłowo ale naprawde sięboje
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 28 Maj 11, 08:16
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Stres w ciąży bardzo niewskazanyjestem w ciazy i jestem przerazona, czy w takim stanie sa normalne mysli o poronieniu?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Paź 08, 18:44
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Stres w ciąży bardzo niewskazanyHMmm a jeśli to często nie pomaga to co zrobić. ja jestem osobą bardzo znerwicowaną i wszystko mnie przeraża a mimo to chcę dziecko. Czy mając taką naturę warto w ogóle starać się o dziecko mając świadomość tego, że natury swojej już nie zmienię ???? .........

Podobne do Stres w ciąży bardzo niewskazany

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl