Polki.pl
kom. (7)

Sposoby na bolący brzuszek maluszka

Kiedy wybija godzina porodu, każda mamusia pyta: „ Czy wszystko w porządku, panie doktorze? Czy dziecko jest zdrowe?”. Każdy rodzic marzy o tym, aby jego maleństwo nie miało żadnych dolegliwości. Ale pamiętajmy, że nawet zdrowym malcom dokucza czasem np. ropienie oczek, katarek, ból brzuszka lub inne dolegliwości jelitowe. Dziś napiszę o tego typu dolegliwościach. Dlaczego występują i w jaki sposób szybko ulżyć maleństwu.

Warto wiedzieć o tym, że układ pokarmowy niemowlęcia jest jeszcze niedojrzały i co za tym idzie bardzo wrażliwy. Podobnie mikroflora jelit (dobre bakterie, które bytują w przewodzie trawiennym) u maluchów nie działa tak sprawnie jak u nas dorosłych.

To właśnie z powodu tych dwóch przyczyn - czasem brzuszek „fiksuje”. Zdarza się to częściej zwłaszcza wtedy, gdy mamusia lub tatuś wprowadzają nowe pokarmy do diety bąbelka.

Sposoby na bolący brzuszek maluszka

Do dolegliwości brzuszka u maluszka zalicza się:
 • kolkę
 • ulewanie, wymioty
 • zaparcia, biegunkę
Na początku przedstawię czym objawia się kolka.
Generalnie kolka zaczyna się około 2-3 tygodnia życia, a znika po 3 miesiącu życia. Ból pojawia się nagle i widoczne jest to, że maluszek cierpi. Dziecko płacze, krzyczy i pręży się. Jego brzuszek jest wzdęty i twardy. Maluch gwałtownie macha rączkami i nóżkami. Ból znika nagle – niespodziewanie.

Oto kilka prostych rad, które mogą złagodzić objawy kolki:

Wykonaj rozluźniający masaż brzuszka - rób to kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ulgę może przynieść ciepły okład np. wyprasowaną pieluszkę tetrową możesz położyć na brzuszku (ale nie gorącą!!!). Różne są sposoby łagodzenia kolki np. niektóre dzieci uspokaja kołysanie, przytulanie, szum włączonego odkurzacza lub suszarki. Inni stosują włączenie radia – między stacjami (szum) lub ustawiają blisko łóżeczka wielki tykający zegar (nie są to jakieś zabobony) - tylko szum lub tykanie zegara to jednostajny, monotonny dźwięk, który czasami uspokaja malucha. Być może ten szum przypomina szum z okresu z życia płodowego. Można podać herbatkę z kopru włoskiego.

Mama karmi piersią:
 • dbaj o prawidłową technikę przystawiania dziecka do piersi,
 • po karmieniu noś dziecko do odbicia,
 • przyjmuj pozycje do karmienia „pod górkę”,
 • obserwuj swoją dietę po to, aby wyeliminować z niej potrawy smażone, pikantne oraz wzdymające jak również cytrusy i czekoladę.
Mama lub tato karmi mlekiem modyfikowanym:
 • sprawdź czy otwór w smoczku nie jest zbyt duży(mleko szybko płynie) - jeśli tak jest wymień go na smoczek z mniejszym otworkiem. Zapobiegnie to nadmiernemu połykaniu powietrza w trakcie jedzenia.
 • w czasie karmienia zwracaj szczególną uwagę na to, aby smoczek był wypełniony mlekiem,
 • po karmieniu również noś dziecko do odbicia,
 • niektórzy rodzice polecają antykolkową butelkę z systemem odpowietrzającym.
PAMIĘTAJ!!!!!

Jeśli dzieciątko boli brzuszek, a przy tym pojawia się gorączka, cuchnące stolce, wymioty lub wysypka - zgłoś się do pediatry. To nie są objawy kolki niemowlęcej!!!!

O kolejnych dolegliwościach brzuszka już w najbliższym czasie.

Celina Fręczko
Oceń3.50 / 12
Redakcja poleca

Podobne w temacie Porady

Skomentuj Sposoby na bolący brzuszek maluszka

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 30 Gru 12, 22:42
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkamój synek zaczął 3 tydz życia i pierwszą noc mamy nie przespaną z mężem, w ciągu dnia też daje popalić i jak na razie pomaga tylko cyc i ręce a czuje sie bezradna i jak płacze on to ja z tego wszystkiego razem z nim i nie wiem co robić
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 30 Maj 12, 22:04
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkaW naszym przypadku dopiero lekarstwo o nazwie Bio gaia pomogło na kolkę. W życiu nie zapomnę tej pierwszej, w całości przespanej nocy:)
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 20 Sie 11, 22:02
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkaeli pomogło polecam :D
Gość monia
Piątek | 9 Paź 09, 07:51
-1    oceniono 1 raz
Gość monia
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkamój synek ma 7miesiecy od ewnego czasu boli go w nocy brzuszek
nosze go obydwoje nie śpimy juz nie wiem co mam robic jak mu pomuc?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 22 Cze 09, 15:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkaSłyszałam o tych kropelkach.Lekarz Tobie je polecił ?
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 6 Cze 09, 16:01
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkaJa mam dwójke dzieci i pierwsze nie wiedzialo nawet co to kolka , natomiast przy drugim wszystko było inaczej Płakał , musielismy go nosic. Na ratunek przyszły kropelki Bobotic i herbatka koperkowa.
To pozwoliło przetrwac synkowi ten czas.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 13 Wrz 12, 19:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Sposoby na bolący brzuszek maluszkaa ja u strszego i bio gaje i sab simplex (niemieckie) stosowalam a i tak do tego musielismy wlaczzac suszarke bo szum go uspokajal
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Sposoby na bolący brzuszek maluszka

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl