Sposoby na aranżacje małych mieszkań

Często stajemy przed problemem, że nasze mieszkanie jest zbyt małe i przestrzeń w nim znikoma. W większości przypadków zamiana na większe nie jest możliwa, a istniejący problem należy rozwiązać. W takich sytuacjach bardzo przydatna jest znajomość pewnych zasad plastycznych.
/ 12.05.2010 07:56
Często stajemy przed problemem, że nasze mieszkanie jest zbyt małe i przestrzeń w nim znikoma. W większości przypadków zamiana na większe nie jest możliwa, a istniejący problem należy rozwiązać. W takich sytuacjach bardzo przydatna jest znajomość pewnych zasad plastycznych.

Poprzez dobór odpowiedniego koloru możemy optycznie powiększyć małe i ciasne wnętrza. Kolory jasne i pastelowe optycznie powiększają małe wnętrze. Ciemne oraz intensywne pomniejszają. Ponure, pozbawione słońca północne pomieszczenia domu mogą stać się miłe i przytulne. Wybierając kolory zwykle działamy intuicyjnie. Pewne barwy lubimy, niektóre nas drażnią. Niejednokrotnie w aranżacjach nie zwracamy szczególnej uwagi na kolory lub brakuje nam odwagi do zastosowania zdecydowanych barw. Tak powstają jałowe, pozbawione klimatu wnętrza. Kolor tworzy charakter wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni nastrój. Relaksuje lub denerwuje. Dodaje wigoru albo przygnębia. Aranżacje wnętrz, w których dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat kolorów są o wiele korzystniejsze. Odpowiednie dobranie barw powoduje, że niektóre elementy wystroju stają się dominujące, a inne stanowią tło. Osoba wykonująca projekt wnętrza powinna sporo wiedzieć o kolorach. Aktualnie dysponujemy dużą wiedzą o energii kolorów. Symbolika barw jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości: biel oznacza czystość, czarny to kolor żałoby, złoto kojarzy się nam z bogactwem, elementy ostrzegawcze oznaczamy na czerwono.
Jednym z popularnych podziałów barw jest rozróżnienie na kolory uspokajające i pobudzające. Aranżacja wnętrza oparta o znajomość oddziaływania kolorów daje szansę na sukces. Robiąc projekt możemy dokonać właściwego wyboru.

Sposoby na aranżacje małych mieszkań

Od czego zacząć wybierając kolorystykę?
Powinniśmy określić jaki charakter będzie miało nasze wnętrze. Na wstępie wybierzmy kolor wiodący. Dobrze jest, gdy krzykliwe barwy stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Można będzie je zlikwidować gdy moda przeminie. Modne barwy fascynują na początku ale po pewnym czasie męczą. Aranżacje wnętrza w kolory jednobarwne często pozbawione są przestronności. Głębię i światło z takiego wnętrza łatwo wydobyć poprzez zastosowanie kontrastowych barw. Proporcje nie powinny być równe ale przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ciemne elementy „wychodzą” na pierwszy plan. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu powinniśmy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza. Tworząc aranżacje wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia:
  • ciemny kolor wydaje się bliżej, jasny – dalej.
  • biały kolor sufitu optycznie podwyższa wnętrze.
  • w podłużnym pokoju krótkie ściany pomalujmy ciemniejszym kolorem. Skróci to optycznie pomieszczenie.
  • w wąskich pomieszczeniach egzamin zdają pastelowe kolory. Wizualnie oddalają.
  • Wrażenia optyczne możemy jeszcze spotęgować stosując różną strukturę.
  • gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona.
  • chropowata, choć w tym samym kolorze bliższa.
  • Dzięki kolorom możemy osiągnąć ulubiony klimat wnętrza:
  • przytulny czyli blisko i ciepło to półmrok, otoczenie ze wszystkich stron, miękkość i ciepło. Klimat taki uzyskamy dzięki użyciu brązów, oranżu i żółcieni.
  • przestronnie czyli daleko i chłodniej oznacza przedmioty dość odległe od siebie. Odczucie przestrzeni, światła i dalekiej perspektywy dają kolory chłodniejsze.
Błędem jest tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa założenia się wykluczają. Przytulny może być na przykład kącik ale nie cała przestrzeń wnętrza. Tworzenie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i... brakiem przestrzeni.

Sposoby na aranżacje małych mieszkań

Nie bez znaczenia pozostaje także forma mebli. Nowoczesna wysmukła, nieregularna linia wizualnie powiększa. Nawet najładniejsza dębowa z frezami umieszczona w małym pokoju zdecydowanie go przytłoczy. W dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią często zachodzi potrzeba wygospodarowania dodatkowego kącika stołowego. Utworzenie jadalni ułatwi utrzymanie w czystości salonu. Jednocześnie powiększy przestrzeń kuchni.

Sposoby na aranżacje małych mieszkań

Wykonując aranżacje wnętrz warto pomyśleć nad zaakcentowaniem różnych funkcji projektowanego wnętrza. Zróżnicowanie materiałów stosowanych na podłogi doskonale spełni to zadanie. Można także wykorzystać do tego odpowiednie obniżenia sufitów podwieszanych w poszczególnych sferach naszego mieszkania. Aranżacja odpowiednio wyprofilowanego blatu stołu w jadalni jest dobrym sposobem na pomieszczenie odpowiedniej liczby osób. Stół nie zawsze musi być prostokątny. Może przyjąć różne fantazyjne kształty. Warto także rozważyć możliwość zastosowania stołu rozsuwanego.

Wyburzenie ścianki działowej pomiędzy kuchnia, a jadalnią zwiększy wizualnie przestrzeń naszego mieszkania. Niech nie będzie to jednak duży prostokątny otwór pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. Wykorzystując znane nam figury geometryczne możemy stworzyć wiele kombinacji ażurowych ścian. Radziłabym odstąpić od stosowania klasycznych łuków w małych wnętrzach. Na ten kształt mogą sobie jedynie pozwolić właściciele dużych stylizowanych wnętrz. Stosując linię nowoczesna asymetryczną możemy utworzyć oryginalne formy ścianek wewnętrznych.

Sposoby na aranżacje małych mieszkań

Wybór kolorystyki to niezwykle ważny etap w aranżacji naszego wnętrza. W dużym mieszkaniu dominująca powinna być jasna, pastelowa delikatność. Ciemne barwy możemy wprowadzić na niedużych fragmentach ścian. Niezależnie, czy będzie to przepełnione harmonią, czy też kontrastowe wnętrze, nie możemy zlekceważyć wpływu kolorystyki na nasze samopoczucie. Ostre, jaskrawe barwy, pomimo, że prezentują się niebanalnie, po pewnym czasie staja się meczące. Decydując się na bardzo ciemne blaty i podłogę nie zapominajmy o pracochłonności w ich utrzymaniu. Kropką nad „i” w naszym mieszkaniu będą dodatki. Bibeloty chociaż są tak małe czynią wnętrza niepowtarzalnymi. Nie starajmy się ich na siłę zgromadzić w ciągu jednego dnia. Dodatki powinny mieć swą osobowość. Mogą to być pamiątki z wycieczek albo fascynująca nas kolekcja szkła lub innych przedmiotów.

W dobrze urządzonych wnętrzach obowiązuje podstawowa zasada. Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja.

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Studio Aranżacji Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl

Redakcja poleca

REKLAMA