Polki.pl
kom. (21)

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Wędrówka po lesie w poszukiwaniu grzybów jest niezapomnianą lekcją przyrody. Udając się na grzybobranie, nie unikniemy spotkania z pięknymi, barwnymi okazami grzybów, których zjedzenie czasem może okazać się tragiczne w skutkach (grzyby trujące) lub pozostawia po sobie niemiłe odczucia (grzyby niejadalne).

Grzyby niejadalne

Goryczak żółciowy

Jest pięknym, kształtnym grzybem cieszącym oko już od początku wakacji. Występuje w lasach jodłowych. Jest niejadalny z uwagi na swój nieprzyjemnie gorzki smak. Wyglądem przypomina borowika, ale ma nieco jaśniejszą i bardziej szarawą barwę. Kapelusz zazwyczaj jest koloru brązowo-żółtego, poduszka bardzo jasno-różowa, a trzon troszkę jaśniejszy od kapelusza, pękaty u dołu.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Pieprznik pomarańczowy (lisówka)

Swoim wyglądem przypomina jadalne kurki (pieprznik jadalny). Różni je jedynie kolor. Lisówka jest pomarańczowa. Występuje jesienią – od września do listopada, zdobiąc lasy iglaste i mieszane. Kapelusz jest pomarańczowy, ewentualnie cieniowany na różowo lub brązowo. Blaszki są intensywnie pomarańczowe, schodzą się w kilkucentymetrowy trzon. Pieprznik pomarańczowy jest grzybem niejadalnym z uwagi na to, że jest ciężkostrawny i może być przyczyną biegunki.

Grzyby trujące

Borowik szatański (smoczy łeb, szatan , diabelski grzyb)

Jest grzybem występującym w lasach bukowych, ciepłych i w szczególności tam gdzie podłoże jest wapienne. Pojawiają się już w lipcu i spotkać je można aż do października. Charakteryzuje się kapeluszem dużo jaśniejszym od poduszki. Skórka kapelusza jest matowa, żółto-oliwkowo-szara, a poduszka czerwonawa (żółta u młodych szatanów). Trzon u dołu jest ciemniejszy, żółcieje ku górze. Widoczny jest na nim wyraźny motyw siatki. Po uciśnięciu w którąś część grzyba, pozostaje ciemny zielono-niebieski ślad. Borowiki szatańskie są bardzo rzadkimi grzybami, nie należy ich niszczyć. Są trujące w formie surowej – podobno długie gotowanie pozbawia go toksyn. Objawy zatrucia to silne dolegliwości żołądkowo-jelitowe w postaci biegunki, wymiotów i bólów brzucha. Grzyb ten nie powoduje zatrucia śmiertelnego.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Muchomor czerwony

Jest ślicznym grzybem występującym niemal wszędzie, który niestety zalicza się do trujących. Ma charakterystyczny czerwony kapelusz, nakrapiany białymi plamkami. Blaszki są białe lub różowawe. Trzon biały z pierścieniem pod kapeluszem wysokości, przy ziemi nieco bulwiasty. Muchomor czerwony zawiera różne substancje trujące w tym muskarynę, wywołującą następujące objawy: dolegliwości żołądkowo-jelitowe już po kwadransie od spożycia grzyba, ogólne osłabienie, halucynacje głównie wzrokowe po 30-90 minutach, silne pobudzenie psychoruchowe, dezorientację, wzmożone napięcie mięśniowe, gorączkę i drgawki. Przy ciężkim zatruciu człowiek zapada w śpiączkę i może dojść do zgonu.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Muchomor sromotnikowy

Jest grzybem podstępnym – zmieniającym barwy. Kapelusz może być zarówno biały, oliwkowy, żółty, a nawet... brązowy! Blaszki i trzon są białe. U dołu trzonu widoczna jest postrzępiona „otulina”, tzw. pochwa. Sromotnik pojawia się już w czerwcu i występuje do wczesnej jesieni, w lasach liściastych. Podobny jest do niego muchomór cytrynowy, jednak „mniej trujący”. Substancją śmiertelną w sromotniku jest lamanityna. Oto jak Jerzy Ignaciuk opisuje przebieg zatrucia muchomorem sromotnikowym: „Pierwsze objawy zatrucia mogą wystąpić nawet w dwa dni po zjedzeniu grzyba. Trucizna znajduje się już dawno we krwi ofiary. Płukanie żołądka nic nie pomoże. Pojawiają się bóle żołądka, zimne poty, wymioty i cuchnąca biegunka. Wydalanie moczu jest wstrzymane; wątroba bardzo nabrzmiewa. Po dłuższym czasie bóle ustępują, by po kilku godzinach wrócić w jeszcze większym nasileniu. Następuje szybka utrata sił, osłabia się praca serca, kończyny stają się zimne, a tętno słabe. Po 2-3 dniach utrata przytomności. W zależności od ilości zjedzonych grzybów śmierć następuje w ciągu 5 do 10 dni od chwili ich zjedzenia. Śmiertelność przy zatruciach muchomorem sromotnikowym wynosi około 55%”...

Muchomor jadowity

W przeciwieństwie do sromotnikowego, upodobał sobie lasy iglaste. Jest równie trujący co jego poprzednik. Grzyb jest cały biały – na kapeluszu czasem widoczne jest zażółcenie, blaszki są okryte osłonką, trzon jest pusty w środku, pierścień na trzonie nie posiada prążków. Łatwo go pomylić z dziką pieczarką.

Mleczaj płowy
Preferuje lasy modrzewiowe z duża ilością mchu, pojawiając się od czerwca do września. Od jadalnych mleczajów odróżnia się „zapachem maggi i ochrowo-brązowym, bez domieszki czerwieni zabarwieniem”. Kolor ochrowy to jasny odcień koloru żółto-brązowego.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Krowiak podwinięty (olszówka)

Jest spotykany w okresie wakacyjnym i jesiennym w lasach i parkach. Kapelusz grzyba jest koloru żółtawo-musztardowego, a jego brzegi są mocno podwinięte. Blaszka i trzon są żółtawe. Krowiak ma kwaśny zapach i smak. Jeżeli zostanie uszkodzony – zmienia się kolor w miejscu „zranienia” na rdzawy, a później brązowy. Olszówka zawiera muskarynę, a przy zatruciu dominują silne dolegliwości z układu pokarmowego – wymioty, biegunka i bóle żołądka.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Wieruszka zatokowata

Jest grzybem „wakacyjnym” lasów dębowych. Kapelusz, blaszki i trzon są jasne: kapelusz szarawy lub ochrowy, blaszki biało-kremowe, a im dojrzalszy grzyb – czerwonawe, trzon biały. Kapelusz jest wypukły i błyszczący. Zapach grzyba przypomina świeżo zmieloną mąkę. Zatrucie wieruszką objawia się: bólami i zawrotami głowy, osłabieniem i gwałtownymi wymiotami. Może dojść do zgonu na skutek działania toksyn wieruszki.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Lejówki – odbielona, strumykowa, ołowiowa

Są to białe grzybki, kształtem przypominające kurki z podwiniętym kapeluszem. Można je spotkać w lasach i czasem na polanach. Wykazują silne właściwości trujące, dzięki muskarynie. Objawy zatrucia lejówką występują po mniej więcej 25 minutach od zjedzenia grzyba, do 4 godzin, a należą do nich: zaburzenia widzenia, intensywne pocenie się, nadprodukcja łez, wymioty, bolesne kurcze żołądka i jelit.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Strzepiaki – ceglasty, stożkowaty

Zawierają trującą muskarynę w liczbie dużo większej od muchomora czerwonego. Strzępiak ceglasty straszy grzybiarzy w lasach liściastych w okresie letnim. Poznamy go po stożkowatym kapeluszu koloru kremowo-brązowawego lub białego, a gdy się rozwinie – pęka promieniście od brzegów w kierunku czubka. Blaszka jest kremowa – z wiekiem podbarwiona na czerwono, trzon biały. Ma subtelnie owocowy zapach. Strzępiak stożkowaty ma zaś zielonkawo-szary kapelusz i przypomina gąskę zielonkę. Blaszki i trzon są biało-szare. Grzyb ten ma zapach pelargonii. Objawy zatrucia występują po około 30 minutach od spożycia strzępiaków i są podobne do zatrucia muchomorami.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Leśne dziwadło – tęgoskór pospolity

Ilu grzybiarzy – tyle opinii na temat tęgoskóra. Jedni uważają go za trującego, drudzy nie. Podobno młode okazy są pozbawione właściwości trujących, z czym zgadza się również pewna grupa kucharzy, uznająca go za substytut szlachetnych, drogich trufli... Tęgoskór pospolity to grzyb kulistego kształtu, o grubej „skórze”, białym miąższu (młode) lub ciemnym (starsze). „Skórka” jest chropowata, popękana, koloru żółtawo-ochrowo-oliwkowego. Tęgoskór rośnie w każdym lesie. Grzyb jest trujący w większych ilościach, a zatrucie manifestuje się przez nudności, wymioty, osłabienie i omdlenia. Na tęgoskórze chyba w ramach „zemsty za utajone próby otrucia” ludzi wyrasta jadalny podgrzybek pasożytniczy – jednak jest to grzyb rzadki i podlega ścisłej ochronie.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

A to ciekawe... - jadalny muchomor

Muchomor czerwonawy

Muchomor czerwonawy jest ceniony za swoje walory smakowe. Występuje w lasach liściastych, ale unika się jego zbierania ze względu na rzekome podobieństwo do muchomora plamistego.

Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Oto elementy różniące te dwa grzyby:

  • muchomor czerwonawy ma intensywnie czerwony miąższ, a miąższ plamistego jest biały
  • muchomor czerwonawy ma pełny trzon, podbarwiony na czerwono, w dolnej części zjedzony przez owady, a u muchomora plamistego, trzon z wiekiem robi się pusty
  • muchomor czerwonawy ma prążkowany pierścień, a plamisty ma gładki
  • kapelusz muchomora czerwonawego jest koloru beżowego z domieszką czerwieni , a u plamistego kapelusz jest żółtobrązowy.

Źródła:
Ignaciuk J., Grzybów zbieranie a i kosztowanie, Oficyna Warmińska, Olsztyn 1991
strona: grzyby.strefa.pl
ryciny pochodzą z: Ignaciuk J., Grzybów zbieranie a i kosztowanie, Oficyna Warmińska, Olsztyn 1991


Oceń3.44 / 45

Podobne w temacie Kuchenne porady

Skomentuj Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 14 Paź 13, 12:41
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującebielaki
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Wrz 13, 12:18
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceBardzo fajnie opsane grzyby- wydrukuję sobie i mam ściągawke do lasu ;) Tak szukałam i szukałam opisów grzybów i trafiłam na maseczkę czekoladową i sobie zaraz zrobie, macie tu przepis umili wam czas przed komputerem ;P
http://kalistabloguje.blogspot.com/2013/09/maseczka-czekoladowa-uczta-dla-ciaa-i.html
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 2 Kwi 13, 10:08
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceteż mam zadanie na przyrodę i pomaga mi ta strona bardzo :)
;)
Środa | 21 Lis 12, 15:12
+2    oceniono 2 razy
;)
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującedzięki
ja
Poniedziałek | 21 Maj 12, 12:50
+5    oceniono 5 razy
ja
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującei co za bar
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 11 Wrz 11, 14:17
+4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującesuper strona mialam napisac wypracowanie o grzybach na przyrode i dzienki tej stronie mam 6
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 1 Mar 11, 15:51
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceGrzyby jadalne są dobre w smaku po odpowiednim przyżądzeniu, a niejadalne to takie które brzydko pachną i są niesmaczne! klasa 5 a wy tego nie wiecie?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Maj 11, 20:24
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującewiem ,a chodzę do 4a
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 10 Sty 12, 16:30
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującewera ile masz lat
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Maj 11, 20:24
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującewiem ,a chodzę do 4a
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Maj 11, 20:25
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującei co zmarało kakao
xd
Wtorek | 17 Maj 11, 20:26
-4    oceniono 6 razy
xd
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące:{
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 17 Lut 11, 13:17
0    oceniono 8 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceto jest piękna ozdoba lasu
wera
Niedziela | 13 Lut 11, 18:14
+2    oceniono 8 razy
wera
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującenapisałam o trzech grzybach więcej nie mogłam,ale jakoś się udało!!!!:)
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 11 Gru 10, 17:37
+2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującejeny jakie to sa grzyby jadalnie niejadalne???
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 25 Lis 10, 18:26
-4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące napisalem o 3 grzybach wszystko przepisalem stad i 2+ xD :) ;/ Ehh
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 10 Paź 10, 18:24
-6    oceniono 8 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceco tak malo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 20 Sie 10, 20:08
-5    oceniono 7 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującecieniutki ten katalog
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Sie 10, 13:57
-6    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trującea ja wiem nie wiem heg.hh fd
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 18 Lis 10, 15:02
-4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trująceale te grzyby są obrzydliwe żal HHHHHAAAAAAAAAA
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Sie 10, 13:57
-4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące434343
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Skarby lasu - grzyby niejadalne i trujące

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl