Polki.pl
kom. (12)

Seks podczas ciąży

Jest wiele powodów, dla których kontankty intymne podczas ciąży mogą być nawet bardziej przyjemne niż zazwyczaj. Jest też jednak sporo kontrowersji i zahamowań, które powodują, że nie do końca wiemy, co robić z seksualnością w oczekiwaniu na potomstwo.

Generalnie zwiększony poziom hormonów, lepsze ukrwienie narządów płciowych i bardziej apetyczne kształty mogą okazać się źródłem nieoczekiwanej rozkoszy dla obojga partnerów. Z drugiej strony, strach przed uszkodzeniem płodu, zmęczenie i złe samopoczucie, czy też kobiecy wstyd „wielkiego ciała” nieraz redukują współżycie podczas ciąży do zera. Bardzo często poziom Seks podczas ciążyaktywności zmienia się w zależnosci od trymestru – kobiety najchętniej wykazują apetyt na seks od 3 do 6 miesiąca, kiedy mijają pierwsze obawy i nieprzyjemności fizyczne.

Zasadniczo lekarze, za wyjątkiem określonych przypadków, pozwalają pacjentkom na miłość w stanie ciężarnym. Co więcej, niektórzy wręcz ją polecają jako wspaniały sposób na relaks dla mamy i zacieśnienie więzów partnerskich, tak ważne przed próbą porannych pobudek i ciągłych krzyków.

Przeciwskazania dla erotycznych igraszek to najczęściej nieprawidłowe ułożenie łożyska (penetracja może doprowadzić do krwawień) czy zbyt krótka szyjka macicy. Nie ma jednak żadnego powodu aby i w tych wypadkach unikać delikatnych pieszczot – najlepsza zasada dla ciężarnych to „zmysłowość - tak, gimnastyka - nie!”.

W ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży, pomimo braku przeciwskazań do współżycia, mogą po stosunku pojawić się niewielkie krwawienia spowodowane dotknięciem brzegu szyjki – zwykle nie są one groźne, ale należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykluczyć oderwanie się łożyska lub syndrom nadwrażliwej szyjki.

Inne możliwe powikłania:

  • zawarte w spermie prostaglandyny w przypadku nadwrażliwości szyjki mogą wywołać skurcze porodowe
  • wahania hormonalne powodują zmianę odczynu kwasowego w pochwie wskutek czego może dochodzić do częstszych infekcji grzybicznych – zwykle nie zagrażają one dziecku, ale nie można ich lekceważyć i należy udać się do lekarza po działające miejscowo środki przeciwgrzybiczne


Miłość podczas ciąży to również zupełnie nowe doznania emocjonalne – kobiety czesto płaczą, wzruszają się, wybuchają nerwowo. Warto po takich „burzach” uspokoić partnera i wytłumaczyć mu specyfikę psychologiczną tego okresu – z niedomówień wynikają często konflikty i niepotrzebne poczucie winy.

Najważniejsze bezwględnie jest, jakakolwiek byłaby nasza ochota na seks czy uwarunkowania zdrowotne, podtrzymywać dialog miłosny. Tych kilka miesięcy to rzadki w życiu okres poczucia wspólnoty i odpowiedzialności obojga rodziców, zaś trochę czułości zdziała cuda dla mamy, przyszłego taty oraz dziecka.

Agata Chabierska
Oceń3.80 / 10
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Seks podczas ciąży

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Sty 14, 14:57
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyjestem w 15 tygodniu ciąży mam nadzerke ostatnio wspolzylam z partnerem on na mnie lezal i mnie później bolał wzgórek lonowy, czy cos zlego moglo się stać?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 29 Sty 12, 12:38
-13    oceniono 13 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyTylko potem nie dziwcie się, jak dziecko będzie nadpobudliwe, chore na ADHD lub inną chorobę umysłową. Przykro mi, ale wbrew temu co media promują, seks podczas ciąży ma ogromny wpływ na dziecko, a szczególnie po 2 miesiącu od zapłodnienia. Podczas seksu w ciąży, płód również otrzymuje duże dawki dopaminy, co później może skutkować...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 18 Sty 12, 21:40
-9    oceniono 13 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyW taki razie życzę Wam martwych dzieci.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 20 Sty 13, 18:42
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyA ja Tobie więcej jadu w żyłach, ale od węża.
gość
Piątek | 22 Lip 11, 23:07
+2    oceniono 6 razy
gość
Re: Seks podczas ciążyjestem w 26tym tygodniu ciąży i do tej pory nie mieliśmy zachamowań jeśli chodzi o stosunki seksualne. Wciąż mamy ochotę i tej ochocie ulegamy :)
ewelinkakujawa
Poniedziałek | 25 Kwi 11, 22:01
+1    oceniono 5 razy
ewelinkakujawa
Re: Seks podczas ciążyjestem w 10 tygodniu ciąży i mam wielką ochotę na seks z moim narzeczonym niż przed zajściem w ciążę.Mogłabym to robić kilka razy dziennie:)
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 10 Lis 10, 19:57
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyboje sie
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 13 Paź 10, 17:46
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyA ja jakoś nie mam ochoty się kochać podczas ciąży ale jak mój partner chce to mu ulegam chodź nie sprawia mi to tyle przyjemności co dawniej...
przyszła mama
Sobota | 19 Cze 10, 18:23
+1    oceniono 1 raz
przyszła mama
Re: Seks podczas ciążyjestem w 11 tygodniu ciązy i troszke sięobawiam stosunku ale mój chłopak nie zwraca na to uwagi
kłopot
Środa | 9 Gru 09, 15:15
0    oceniono 2 razy
kłopot
Re: Seks podczas ciążypotrzebuje pomocy jestem w 5 a mąż mie odsuwa tylko dla tego że sie boje robić seksu podczas ciąży ja nie chce a on chce. pomoc
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 12 Maj 09, 22:12
+1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążya ja dzięki kochaniu sie w ciazy czuje sie cudownie i duzo nie przytyłam:)a relacje z partnerem coraz lepsze:)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 10 Kwi 09, 12:59
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Seks podczas ciążyJa przez kochanie się w ciąży za wcześnie urodziłam
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Seks podczas ciąży

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl