Savoir-vivre w pracy

W zasadzie w każdej firmie zdarzają się przypadki dużych naruszeń podstawowych zasad savoir-vivre'u. Jakich reguł należy przestrzegać w miejscu pracy?
/ 21.04.2016 10:58

W zasadzie w każdej firmie zdarzają się przypadki dużych naruszeń podstawowych zasad savoir-vivre'u. Jakich reguł należy przestrzegać w miejscu pracy? Dowiedz się, jakich reguł powinnaś przestrzegać w życiu zawodowym!

Savoir-vivre w pracy

fot. Fotolia

 

Nie w każdym miejscu pracy obowiązują te same reguły. Jeśli wykonujesz np. zawód artystyczny lub związany z mediami, istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre zasady służbowego savoir-vivre'u całkowicie cię nie dotyczą. Warto jednak zapoznać się z naszymi wskazówkami i stosować się do nich w pracy!

Savoir-vivre w pracy - zasady

  • Jedną z podstawowych zasad służbowej etykiety jest punktualność. Niezależnie od tego, czy pracujesz jako kucharka, czy jako sprzedawczyni, czy może jako kierownik zarządający zespołem kilkudziesięciu osób, ta zasada obowiązuje cię zawsze. Oczywiście, pewne okoliczności nie zawsze są możliwe do przewidzenia - gigantyczny korek z powodu wypadku może czasem uniemożliwić dotarcie do pracy na czas. Powinny to być jednak wyłącznie okazjonalne i zupełnie niezależne od ciebie sytuacje, a potrzeba większej ilości snu lub powolniejszego picia porannej kawy zupełnie się do nich nie zalicza!
  • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Oczywiście, niektóre zawody lub stanowiska umożliwiają dużą swobodę w zakresie doboru stroju. Duże dekolty, obcisłe minispódniczki oraz bardzo mocny makijaż nie są jednak mile widziane w żadnym miejscu pracy. Uniwersalną zasadą, która daje się odnieść niemal do każdego zawodu, jest niepokazywanie odkrytych ramion oraz wybieranie takich spódnic, które nie kończą się znacznie powyżej kolan. W wielu firmach pracownicy nie mogą nosić również japonek, szortów, a także spódnic czy sukienek bez rajstop.
  • Bądź dyskretna i taktowna. Wiele z nas czasem ulega pokusie obgadywania współpracownic, krytykowania ich wyglądu lub zawodowych poczynań, a nawet życia prywatnego. W pracy najlepiej sprawdza się stara, prosta zasada - mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Dużym nietaktem jest również rozmawianie o zarobkach.
  • O dobrym wychowaniu świadczy także umiejętność... jedzenia. Jeśli jesteś miłośniczką cebuli, czosnku, jajek na twardo, kalafiora, ryby i innych "zapachowych" produktów, lepiej jednak ogranicz ich spożywanie w pracy.
  • Romansowanie i flirtowanie w miejscu pracy znajduje się na liście największych służbowych grzechów. Decydując się na tego typu relację, narażasz się nie tylko na niechęć ze strony współpracowników, ale także na duże kłopoty, które mogą prowadzić nawet do zwolnienia z pracy.
  • Nie afiszuj się ze swoim życiem prywatnym. To szerokie pojęcie, ale dotyczy np. długiego prowadzenia głośnych rozmów przez telefon z siostrą, babcią czy mężem, załatwiania spraw osobistych w godzinach pracy, zwierzania się wszystkim naokoło ze swoich problemów. Nie zachęcamy cię do całkowitego nieutrzymywania bliższych relacji ze współpracownikami, ale zastanów się dobrze, czy chcesz aby absolutnie wszyscy znali intymne szczegóły twojego życia.

Redakcja poleca

REKLAMA