Roztocza w pokoju dziecięcym

Coraz bardziej uświadamiamy sobie istnienie wielu rodzajów alergii. Doskonale wiemy o tym, że alergia ma wpływ na każdy fragment naszego życia.
/ 27.07.2012 06:10

Coraz bardziej uświadamiamy sobie istnienie wielu rodzajów alergii. Doskonale wiemy o tym, że alergia ma wpływ na każdy fragment naszego życia. Stale wzrasta liczba alergików i sposobów walki z alergenami.

Roztocza w pokoju dziecinnym

Eksperci twierdzą, że skłonności alergiczne mają ścisły związek z alergenami, które są w naszych domach.
Alergeny domowe to:

  • roztocza,
  • karaluchy,
  • pleśń,
  • zwierzęta domowe.

Czy warto zatrzymywać się dłużej przy alergenach domowych? Może ważniejsze są alergeny, które męczą nas na zewnątrz? Warto zdać sobie sprawę z tego, że wiele osób większą część czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach (biuro, dom, sklep itd.) . Prowadzone badania wykazały, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest znacznie gorsze niż na zewnątrz budynku.

Jeśli twoje dziecko jest uczulone na roztocza musisz podjąć pewne działania, które doprowadzą do eliminowania alergenu. Wymaga to cierpliwości i wysiłku. Zachętą niech będzie fakt, że kontakt z alergenami w dzieciństwie ma znaczny wpływ na rozwój chorób alergicznych.

Warto wiedzieć :

  • roztocza żywią się  złuszczonm naskórkiem ludzkim, włóknami roślin i kurzem,
  • 1 gr kurzu w domu może „zawierać” nawet tysiąc roztoczy.
  • idealna temperatura dla roztoczy to 25 stopni Celsjusza,
  • roztocza najlepiej rozwijają się w atmosferze o wilgotności względnej 75-80%.

Czy zatem walka z roztoczami to nieustanne sprzątanie?
Podpowiadamy co zrobić by twój dzień nie kojarzył ci się z ciągłym sprzątaniem a twoje dziecko mogło poczuć się szczęśliwsze.

W pokoju alergika powinno być jak najmniej mebli, po to by kurz nie miał gdzie się osadzać. Zadbaj o to by były to meble drewniane. Unikaj mebli z miękkimi obiciami. Bowiem roztocze kochają miękkie obicia a także grube koce. Pamiętaj o tym, że w kocach gromadzą się roztocza w ilości wystarczającej by wywołać u dziecka astmę lub egzemę.

Nie przystrajaj ścian obrazkami, plakatami. Ten minimalizm w ozdobach oznacza mniejszą ilość kurzu a więc i roztoczy. Dla mamy zaś to łatwiejsze sprzątanie. Kurz z mebli ścieraj wilgotną ściereczką. By na książeczkach dziecka nie osadzał się kurz, chowaj je w zamykanej biblioteczce. Odkurzaj codziennie. Sprzątaj w pokoju gdy dziecko przebywa w szkole lub na placu zabaw. Potrzeba kilku godzin by poruszony kurz zdążył osiąść. Nie rozkładaj typowych dywanów. Raczej wybieraj dywany bawełniane, które możesz łatwo wyprać.

Nie uszczęśliwiaj dziecka stosem zabawek pluszowych. Poproś też o to znajomych i rodzinę.
Zabawki pluszowe pierz raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Czy masz na to czas i ochotę? Jeśli nie, to włóż maskotki do zamrażalnika na 3-4 godziny. Pozwala to zabić żyjące w nich roztocza. Zabawki przechowuj np. w zamykanej drewnianej skrzyni bądź szafie. Dzięki temu nie spotkają się z kurzem.

Stosuj bawełnianą bieliznę pościelową. Włókna syntetyczne powodują większa potliwość u alergika. Pokrowce przeciwroztoczowe załóż na kołdrę i poduszki. Jeśli dziecko śpi na piętrowym łóżku- zarządź by zajęło miejsce na górze. Roztocza z górnego materaca opadają na dolny dlatego alergik nie powinien spać na dole.

Zlikwiduj zasłony na rzecz rolet. Roztocza bardzo lubią zasłony i story. Codziennie wietrz pokój. Czyń to nawet zimą - nie obawiaj się mroźnego powietrza. Okres zimy to czas w którym w mieszkaniu często jest za gorąco. Pamiętaj to idealna atmosfera dla roztoczy.

Jeśli zdecydujesz się na malowanie ścian w pokoju dziecinnym stosuj farby wodne. Ewentualnie użyj farb o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Po zakończeniu remontu dokładnie wywietrz pokój.

Źródło:
„Dom dla alergika” Dr Peter Howarth i Anita Reid

Redakcja poleca

REKLAMA