Polki.pl
kom. (23)

Rola wapnia w organizmie człowieka

Cóż w tym wapnie jest takiego wyjątkowego. Po co właściwie organizmowi potrzebny jest wapń? Ginekolog powiedziałby, że do wytwarzania estrogenów, kardiolog, że do pracy serca, neurolog- do procesów pobudzania i hamowania mózgu. O wapniu mówić można długo.

Główną jednak rolę odgrywa wapń,gdy współdziała z komórkami mięśniowymi. To właśnie wapń zmusza mięśnie do kurczenia się i rozkurczania.
Uczestniczy w tym procesie 1% wapnia zawartego we krwi. Życie nasze w dużym stopniu zawdzięczamy działaniu wapnia, ponieważ wszystko w naszym organizmie oparte jest na kurczeniu i rozkurczaniu -mięśnie, serce, jelita, oczy itd. Miliardy jonów wapnia wchodzą do komórek i wychodzą z nich, a my dzięki temu żyjemy. Jeden procent Ca we krwi to bardzo mało, dlatego organizm magazynuje go w kościach, zębach, paznokciach, włosach. Niedobór wapnia w kościach odczuwamy najszybciej, bo gdy brakuje wapnia we krwi, organizm pobiera go z kości. Organizm bardzo o to dba. Jak się to odbywa? Wapń dostarczamy organizmowi głównie z pożywieniem, lecz okazuje się, że wapń pochodzący z roślin nie jest w naszym organizmie przyswajany. Lepiej przyswajany jest wapń pochodzenia zwierzęcego, a są to chrząstki, kości i produkty mleczne. Kości to np. rosół, chrząstki-galareta, produkty mleczne-tłusty twaróg robiony w domu.
Jak to się odbywa u nas? Nie jemy tych produktów codziennie. A czy bolą nas ręce nogi lub kręgosłup? Oczywiście prawie każdy z nas to odczuwa. Oddychamy, ruszamy się, rozmawiamy, i robimy to bardzo aktywnie, serce pracuje nieustannie. Organizm pobiera wapń z kości. Kości zaczynają „krzyczeć”, że im brakuje wapnia, a my zaczynamy odczuwać bóle w stawach, kręgosłupie itd. Z bólami kręgosłupa zwracamy się do neurologa, który zaleca nam preparaty na tkankę nerwową, a kości bolą nadal. Po prostu należy uzupełnić brak wapnia w organizmie, ponieważ kości są systemem koloidalnym, który „klejony” jest wapniem. Kiedy zaczyna go brakować nasza galareta zaczyna się rozpadać. Młody człowiek fruwa, a stary ledwo się unosi tak nie musi być.!!!

Kamienie w nerkach powstają m.in. z powodu niedoboru wapnia i magnezu w organizmie.
Dlaczego tak się dzieje, że kiedy brakuje wapnia z magnezem to powstają kamienie? Otóż wapń nieprzyswajalny przekształca się w kamienie w nerkach, w woreczku żółciowym i na ścianach naczyń krwionośnych. Organizm tworzy zapasy wapnia w tym wypadku „złego „ wapnia, niezbędnego przede wszystkim dla kości. Magnez jest konieczny do przyswajania wapnia w organizmie.
Okazuje się, że wapń bierze udział w tworzeniu arteriosklerotycznych blaszek. Z tego wynika, że jeżeli wapnia przyswajalnego jest pod dostatkiem to możemy mówić o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

W 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła konkurs na najlepszy preparat wapniowy. Okazuje się, że te preparaty, które były wtedy na rynku (gilerofosfat, calcim, glukonat calcim i in.) nie były przyswajane przez organizm człowieka, tzn. wapń nie wchłaniał się do kości, ponieważ wapń w tych preparatach był w postaci cząsteczek, które zatrzymywały się w nerkach tworząc kamienie.

Wapń w przyrodzie występuje w postaci jonów. Kiedy dostaje się do organizmu (jelito cienkie), przekształca się w postać cząsteczkową(wapno-sól nierozpuszczalna).
Taka cząsteczka nie może wejść do komórki, ponieważ przez pory komórek może dostać się tylko jon. Wcześniej uważano, że aby rozczepić tą cząsteczkę, wystarczy wyłącznie fosfor i witamina D. Później specjaliści doszli do wniosku, że to nie wszystko, ponieważ zapadalność na osteoporozę narasta w katastrofalnym tempie. Domowy twaróg w którym jest dobre wapno możemy kupić na rynku, tylko pytanie co to za twaróg, jeżeli mleko jest pasteryzowane.
Wiele osób, uważa, że rosół to woda, galaretę codziennie jadają tylko Chińczycy- dlatego konieczne jest doskonalenie preparatów wapniowych.

Wapń zajmuje 5 miejsce pośród wszystkich pierwiastków wchodzących w skład naszego organizmu, jest go około 2,5 kg ( 99% w kościach i 1% w tkankach miękkich oraz krwi ).

Wapń reguluje bardzo wiele procesów zachodzących w organizmie:
 • Reguluje ph krwi ,co ma decydujący wpływ na nasze zdrowie
 • reguluje krzepliwość krwi, zmniejsza kruchość naczyń, zwiększa ich przepuszczalność,
 • zmniejsza reakcje alergiczne,
 • niezbędne jest przy normalnej pracy mięśnia sercowego,
 • kontroluje kurczenie i rozkurczanie mięśni,
 • reguluje układ nerwowy, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych,
 • wspomaga działanie wielu bardzo ważnych enzymów,
 • dobrze działa na płodność i donoszenie ciąży,
 • pomaga w wyprowadzeniu z organizmu metali ciężkich,
 • jest podstawowym składnikiem kości, zębów i paznokci, wzmacnia włosy,
 • zapobiega osteoporozie,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • jest mocnym antyutleniaczem i antystreserem.

Niedobór wapnia objawia się następującymi symptomami:

 • zaburzeniami w rozwoju dziecka (późne ząbkowanie i chodzenie, nadmierna potliwość, deformacje kości, wczesna próchnica, nadmierna płaczliwość w nocy.
 • skrzywieniem kręgosłupa i kończyn dolnych,
 • skłonnością do alergii i wysypek,
 • złą krzepliwością krwi (częste krwotoki, siniaki),
 • skurczami mięśni i padaczką,
 • bezsennością, zawrotami głowy, osłabieniem pamięci, szybkim męczeniem się,
 • bólami pleców, nóg, stawów oraz drętwieniem kończyn,
 • osteoporozą i skłonnością do złamań,
 • częstymi zaparciami,

Dzienne zapotrzebowanie na wapń to 800 - 1500 mg. Gdy dostajemy go mniej niż 500 mg zachodzi ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wapń jest pierwiastkiem bardzo aktywnym i nie występuje w formie jonizowanej, tylko w różnych związkach chemicznych, dlatego ciężko przyswaja się w organizmie, poza tym napoje gazowane, kawa, cukry i węglowodany obniżają jego przyswajanie. Tylko 20-30% wapnia zawartego w żywności może być przyswojone przez organizm.


Oceń4.36 / 44
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Rola wapnia w organizmie człowieka

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 25 Paź 12, 11:38
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaMam problem lekarze leczą mnie na żylaki ale to nic nie pomaga. W prawej kostce strasznie mi puchnie noga po 8 godzinnej pracy. Pije dużo kawy czy brakuje mnie wapnia w organizmie. Dodam jeszcze, że gdy zginam kolana jest nieprzyjemny zgrzyt czy to coś dzieje się z kościami? Z góry dziękuje za pomoc :)
Jolanta Lenart
Wtorek | 1 Maj 12, 09:56
+1    oceniono 3 razy
Jolanta Lenart
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaCiekawy artykul, ale co zrobic , gdy ma sie osteoporoze, a organizm nie toleruje wapna?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 17 Lut 12, 22:26
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaWapń i magnez powinny być zawsze w proporcji 2:1i jako tzw. chelaty. Polecam b. gorąco StrongBones np. z boskieNoni.com.pl . Uważam, że super preparat. Cena jest możliwa.m Sama biorę to od wielu miesięcy. Skończyły mi się drgania i skurcze.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sty 12, 21:58
+4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaWszystko fajnie ale co z nadmiarem wapnia w czasie ciąży. Dlaczego nikt nie pisze jakie to niebezpieczne. Na polecenie lekarza piłam wapno 2x dziennie. Po kilku dniach pojawiły się silne skurcze, których z przyjmowaniem wapnia nie łączyłam. Kilka dni później trafiłam do innego lekarza, który spytał o przyjmowane leki. Gdy wymieniłam wapno,...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 28 Cze 14, 17:33
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekajezeli juz sie bierze wapn nalezy go brac z magnezem w proporcji 1;2 nie nalezy brac pojedynczo tych pierwiastkow,to blad
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 26 Cze 11, 10:44
+2    oceniono 8 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaReklama produktów mleczarskich. Plus stek bzdur o powstawaniu kamieni nerkowych.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 16 Mar 11, 18:30
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaNAWET CIEKAWE
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 16 Mar 11, 18:29
-2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekanie no nawet fajne.Przydatne do odrabiania lekcji
zuzka00superkicia
Wtorek | 8 Mar 11, 16:50
-3    oceniono 5 razy
zuzka00superkicia
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekanuda.na tej stronie nic nie ma niech redakcja zajmie sie czyms ciekawszym.
Andre L-P
Niedziela | 31 Paź 10, 10:17
+2    oceniono 4 razy
Andre L-P
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaa moze redakcja skloni sie do wspolpracy z prawdziwymi i obiektywnymi autorytetami w sprawie porad i przedewszystkim w sprawie kontroli pod wzgledem merytorycznym tresci artykulow. pojawia sie wiele blednych info a artykulach,np:kamienie w nerkach powstaja z niedoboru wapna w organizmie! TO FARSA! - wrecz przeciwnie miedzy innymi z powodu...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Lut 11, 15:32
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekazgadza się, kamienie w nerkach tworzą się, gdy wapń jest spożywany w nadmiarze. Ponadto nadmiar wapnia może zaburzać pracę serca i oddychanie, może mieć wpływa na wchłanianie innych składników mineralnych, takich jak żelazo czy cynk
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 6 Paź 10, 16:24
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaFaktyczną przyczyną osteoporozy jest nadmierne spożywanie białka w diecie opartej na produktach zwierzęcych. Nadmierna konsumpcja białek nadmiernie obciąża nerki i powoduje utratę masy kostnej, zmniejszając jej gęstość, co nazywamy osteoporozą. Wprawdzie mleko zawiera wapń, ale zawiera także dużo białek, co powoduje utratę składników mineralnych...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 12 Sie 11, 01:25
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekanie jest to prawda, jedynym kryterium spożycia mleka w rozsądnej ilości jest to, czy dana osoba trawi, ma enzym laktazę(można kupić w aptece).Mleko pełne, tłuste ma składniki, inne produkty z reguły nie.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Lip 10, 11:51
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaa mi wyszly na ciele jakies dziwne plamy, wygladem przypominaja liszaj :( lecz to nie swedzi. Po miesiacu wyszly mi takie jakby krostki tylko sa bardziej miekkie i one swedza;/ czy mi wapn pomoze?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 23 Kwi 10, 11:26
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaWapń zmniejsza przepuszczalność naczyń --> zmniejsza wysięki --> stąd podawany wspomagająco w odczynach alergicznych.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 17 Gru 09, 20:46
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekadzienkuje
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Lip 09, 13:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaKamienie w nerkach się tworzą z powodu nadmiaru wapnia, a nie niedoboru.
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 16 Maj 09, 22:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaCzytałem, że w twarogu wapnia nie ma, jest za to w serwatce...
za duzo paplania
Piątek | 27 Mar 09, 09:47
0    nie oceniono 0
za duzo paplania
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaGłówną jednak rolę odgrywa wapń,gdy współdziała z komórkami mięśniowymi. To właśnie wapń zmusza mięśnie do kurczenia się i rozkurczania.
Uczestniczy w tym procesie 1% wapnia zawartego we krwi. Życie nasze w dużym stopniu zawdzięczamy działaniu wapnia, ponieważ wszystko w naszym organizmie oparte jest na kurczeniu i rozkurczaniu -mięśnie, serce,...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 24 Sie 08, 19:22
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaNiewątpliwie Pani doktor wie o czym pisze. Ale dlaczego nie pisze jakie preparaty z wapniem dostepne w aptekach, należy kupować, żeby były dobrze przyswajalne przez organizm? Czy takie są? Bo jak w mieście zrobić sobie ser z niepasteryzowanego mleka? A słyszałam, że twaróg wcale nie jest taki bogaty w wapń. Prawdopodobnie ma go więcej ser żółty.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 6 Paź 10, 16:25
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaniestety ta pani nie wie o czym pisze, albo jest oplacan przez koncerny mleczrskie badz miesne. Ta pani bedzie moralnie odpowiadac jak wam cholesterol pozatyka tetnice.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Lut 11, 15:35
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekazdecydowanie bogatszy w wapń jest ser żółty niż twaróg.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 30 Maj 11, 16:25
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Rola wapnia w organizmie człowiekaNajlepszy źródło wapnia to skorupki jak kurzych lub tabletki ze skorupek jak kurzych.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Rola wapnia w organizmie człowieka

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl