Dieta na trądzik

Uporczywe pryszcze spędzają ci sen z powiek? Zmień dietę na właściwą. Obecność w pożywieniu licznych substancji chemicznych wywołuje lub nasila rozwój zmian trądzikowych. Jaka dieta na trądzik? Jakie produkty wywołują trądzik?
/ 18.03.2007 12:59

Uporczywe pryszcze spędzają ci sen z powiek? Zmień dietę na właściwą. Obecność w pożywieniu licznych substancji chemicznych wywołuje lub nasila rozwój zmian trądzikowych.

Jak pokonać trądzik? Próbowaliście już wszystkiego i nadal nic? A może warto zwrócić uwagę na dietę, w końcu "jesteś tym, co jesz". Niewiele osób przyczyny przewlekłego trądziku doszukuje się właśnie w diecie. To błąd, bo wiele produktów ma bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. Przeczytaj, jakie produkty mogą mieć wpływ na kiepski stan twojej cery.

Przy każdym trądziku należy wyłączyć z diety pokarmy sporządzone na tłuszczach zwierzęcych (z wyjątkiem tranu), ponadto produkty smażone na tłuszczach wykorzystywanych wielokrotnie do tego celu (konieczne jest unikanie publicznych smażalni rozmaitych potraw. Trzeba wyłączyć z jadłospisu pokarmy drażniące (z dużą zawartością pieprzu, ostrej papryki i octu spirytusowego - syntetycznego). Niezbędne jest ograniczenie soli w pożywieniu, która wydala się przez skórę tworząc nacieki zapalne, wysięki i pryszcze, a ponadto drażni gruczoły łojowe. Sól powoduje dojrzewanie zaskórników utajonych, podobnie jak smalec, łój wołowy czy barani, a nawet nieświeże masło i niskiej jakości margaryny.

Bezwzględnie trzeba unikać produktów (słodycze, napoje, sztuczne soki) zawierających w swym składzie syntetyczne aromaty (określane niekiedy jako identyczne z naturalnymi), barwniki, benzoesany, glikole, saletrę. Te składniki działają silnie trądzikotwórczo. Trądzik nasilają też mikotoksyny obecne w nieświeżych (lub niskiej jakości) orzeszkach oraz w importowanych owocach i warzywach, źle przechowywanych. Owoce i warzywa przed obróbką lub spożyciem trzeba dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Niezbędne jest także ograniczenie lub wyeliminowanie z diety kawy, czekolady, alkoholu, kakao i chałwy.

Szkodliwe jest także oddziaływanie tytoniu i to nie tylko poprzez czynne palenie, ale również i bierne. Składniki dymu tytoniowego z łatwością przenikają do skóry, w skórze są także matabolizowane i kumulowane. Wreszcie skóra jest organem, przez który organizm wydala sporo toksycznych składników tytoniowych. Przebywanie w pomieszczeniach silnie zadymionych doprowadza do rozpuszczania się składników dymu w tłuszczopocie, a następnie do ich resorpcji w głąb skóry. Dym tytoniowy działa drażniąco na skórę, podwyższa stężenie cholesterolu i lipoprotein o małej gęstości w surowicy krwi, zmniejsza ukrwienie i obniża proces oddychania skóry.

Redakcja poleca

REKLAMA