Przerwa w spłacie kredytu

Mamy z mężem kredyt hipoteczny. Przez najbliższe kilka miesięcy planujemy spore wydatki - święta, wakacje, a potem koszty wiążące się z posłaniem dzieci do szkoły. W związku z tym mam pytanie: czy można ubiegać się o przerwę w spłacie kredytu? Słyszałam, że istnieje takie rozwiązanie, ale nie wiem na jakich zasadach jest ono przyznawane.
/ 13.04.2012 06:00

Mamy z mężem kredyt hipoteczny. Przez najbliższe kilka miesięcy planujemy spore wydatki - święta, wakacje, a potem koszty wiążące się z posłaniem dzieci do szkoły. W związku z tym mam pytanie: czy można ubiegać się o przerwę w spłacie kredytu? Słyszałam, że istnieje takie rozwiązanie, ale nie wiem na jakich zasadach jest ono przyznawane. Czy jest ono przyznawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, czy jest szansa ubiegać się o taką ulgę bez konkretnej przyczyny?

Rozwiązanie, o którym Pani myśli to wakacje kredytowe. Jest ono dostępne dla części klientów banków – zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego. To, czy możecie skorzystać z wakacji zależy tylko i wyłącznie od tego, czy w Państwa umowach kredytowych bank przewidział takie rozwiązanie. Jeśli tak, wówczas zazwyczaj sytuacja wygląda następująco:

  • wakacje kredytowe można wziąć na maksymalnie 3 miesiące (w przypadku pożyczek gotówkowych raz w okresie spłaty, w przypadku kredytu hipotecznego czasami w odstępach kilkuletnich),
  • aby móc wystąpić o zawieszenie spłaty rat nie możemy mieć żadnych zaległości. Jeśli takie zaległości się pojawiły, najpierw musimy je spłacić i dopiero później wystąpić o przyznanie przerwy w spłacie.

Przerwa w spłacie kredytu

Jeśli jednak bank w umowie kredytu hipotecznego nie przewidział możliwości zawieszenia spłaty na pewien okres, możemy zastosować  jeszcze jeden manewr – wystąpić o karencję w spłacie kapitału. Zazwyczaj możemy skorzystać z dwóch lat (łącznie) zawieszenia spłat kapitału w całym okresie kredytowania (ale wlicza się w to okres uruchamiania kredytu w przypadku zakupu nieruchomości od deweloperów). Jeśli nie wykorzystali Państwo okresu karencji w momencie, gdy kupowaliście mieszkanie, możecie z takiego rozwiązania skorzystać teraz. Jednak miesięczne oszczędności z takiego tytułu będą prawdopodobnie niewielkie, bo w pierwszych kilku latach spłaty kredytu, przy ratach równych, część kapitałowa stanowi niewielki odsetek całej raty, a część odsetkową trzeba i tak co miesiąc płacić.

Arkadiusz Rojek
Home Broker
Związek Firm Doradztwa Finansowego