Polki.pl
kom. (20)

Przechowywanie pokarmu

Mój synek skończył niedawno 6 miesięcy. Powoli muszę zacząć myśleć o powrocie do pracy, ale nie chcę przestawiać dziecka na sztuczny pokarm. Chciałabym żeby niania podawała mu moje mleko. Proszę mi napisać jakie są zasady przechowywania pokarmu matki, w czym, gdzie i jak długo.

/Beata, mama Zuzi/

Przede wszystkim pokarm należy przechowywać w pojemnikach przeznaczonych specjalnie do tego celu. Mamy wtedy pewność, że żadna z substancji wchodzących w skład materiału, z którego wykonano taki zbiorniczek, nie będzie miała negatywnego (lub wręcz szkodliwego) wpływu na pokarm, np. szkło może niszczyć część żywych komórek.
Na rynku dostępne są butelki i torebki do przechowywania i zamrażania pokarmu lub plastikowe pojemniczki. Ponieważ nie możemy przewidzieć ile dziecko zjada pokarmu w czasie jednego przystawienia do piersi (nawet, gdyby dało się to zbadać dokładnie nie można tego porównywać do ilości odciągniętego pokarmu za pomocą laktatora) lepiej jest mieć przygotowanych kilka mniejszych porcji pokarmu niż np. dwie większe. Pokarmu raz użytego (z otwartej torebki) nie wolno używać ponownie, więc jeżeli dziecko nie wypije całości podanego mu mleka, resztę pokarmu trzeba wylać. Każde opakowanie z pokarmem powinno mieć datę. Gdy potem podajemy maluchowi porcję pokarmu zaczynamy od tej, która ma najstarszą datę.

Jeżeli odciągnięty pokarm nie jest zużywany na bieżąco, należy go przechować według określonych zasad:/wg.*M.J.Okrzesik "Piersią spoko", str.89/

  • temperatura pokojowa - do 12 godzin
  • torba-lodówka - do 24 godzin
  • lodówka 40C - 2-5 dni
  • zamrażalnik wewnątrz lodówki -100C - 2 tygodnie
  • zamrażarko-lodówka -140C - 3 miesiące
  • zamrażarka -180C - 6-12 miesięcy

Proszę jednak pamiętać, że co prawda pokarm w zamrażarce "wytrzymuje" 6 miesięcy, to w tym czasie potrzeby żywieniowe Pani synka zmienią się. Pokarm w piersi dostosowuje się do tego na bieżąco, ale pokarm z zamrażarki nie. Nie warto więc tak długo przechowywać pokarmu (myślę, że najwyżej 2 miesiące), raczej postarać się tak ułożyć sobie plan karmień w ciągu dnia, żeby jak najczęściej karmić synka bezpośrednio z piersi lub jeżeli to możliwe podawać mu pokarm, odciągnięty poprzedniego dnia.

Jak powinno się prawidłowo rozmrażać pokarm, żeby zachować jak najwięcej przeciwciał z mleka matki. Jak podgrzewać, żeby podać dziecku?

/Aneta, mama Ani/

Na pewno nie wolno wkładać torebki z zamrożonym pokarmem od razu do szklanki z gorącą wodą. Im wolniej będziemy rozmrażać pokarm tym lepiej. Dobrze by było wyjąć zamrożony pokarm kilka godzin wcześniej z zamrażarki i przełożyć do lodówki (temp. 40C) lub ustawić w temperaturze pokojowej (ale nie w czasie upałów!). Jak osiągnie już płynną konsystencję można go podgrzać (Proszę się nie zdziwić jak mleko się rozwarstwi - to normalne - wystarczy wtedy go wymieszać). Temperatura pokarmu, którym karmimy niemowlę powinna mieć temperaturę ciała ludzkiego (tak jak mleko z piersi), a więc nie więcej niż 37C.

UWAGA!

Nie wolno ponownie zamrażać pokarmu już raz rozmrożonego. Nie wolno mleka kobiecego podgrzewać w mikrofalówce. Nie wolno mieszać pokarmu rozmrożonego ze świeżo odciągniętym z piersi.

Moje dziecko ma 4 miesiące. Za miesiąc wracam do pracy i zamierzam odciągać pokarm, żeby osoba, która będzie zajmowała się Krzysiem podawała mu w czasie mojej nieobecności. Chcę nadal utrzymać karmienie piersią. Czy powinnam odciągać pokarm w pracy? Jak potem podać go dziecku, żeby ssanie piersi było nadal możliwe?

/Anna, 27 lat/

Pani Aniu, jeżeli wraca Pani do pracy na 8 godzin to doradzam, żeby przynajmniej raz w ciągu całego pracy odciągnęła Pani pokarm z obu piersi - ze względu na komfort biustu, ale przede wszystkim ze względu na utrzymanie laktacji na odpowiednim poziomie. Najlepiej by było, gdyby miała Pani w pracy lodówkę i przechowywała tam mleko zanim wyjdzie Pani do domu. Jeżeli nie, to proponuję zakup specjalnej torby-chłodziarki, która umożliwi Pani bezpieczny transport pokarmu do domu nawet w czasie upałów (dobra będzie również zwyczajna lodówka turystyczna z wkładami chłodzącymi).
Do ukończenia 6-ciu miesięcy proponuję, żeby w czasie Pani nieobecności karmić małego łyżeczką lub kubeczkiem (Proszę zajrzeć do tematu: Podawanie pokarmu). Jeżeli babcia lub niania zacznie używać do tego celu butelki ze smoczkiem, mogą pojawić się kłopoty z karmieniem synka bezpośrednio z piersi (ze względu na to, że mechanizm ssania smoczka butelkowego jest łatwiejszy niż pierś, więc dzieci często "przestawiają" sie na butelkę). Później będzie można zacząć naukę picia z kubeczka z dzióbkiem. Zachęcam również do tego, aby tak ułożyła Pani plan dnia, aby przed wyjściem do pracy i natychmiast po przyjściu karmić małego piersią i zasugerować to osobie zajmującej się Krzysiem, żeby dostosowała pory podawania mleka do godzin Pani powrotu do domu.
 

Oceń4.33 / 18
Redakcja poleca

Podobne w temacie Porady

Skomentuj Przechowywanie pokarmu

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 17 Lis 11, 14:02
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmupytanie, dlaczego nie można podgrzewać pokarmu w mikrofalówce? nie rozumiem tego mamy przecież XXI wiek?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 29 Lis 11, 20:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuwartości odżywcze mogą się zniszczyć
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Kwi 12, 02:35
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuPoniewaz mikrofalówka podgrzewa bardzo nierównomiernie. Mleko może wydawać się ledwo ciepłe, a faktycznie będzie zawierac gorące 'cząstki'. Bardzo łatwo wtedy dziecko oparzyć, a i pewnie zniechęcić do butelki. Prawda też taka,.że w wyższych temperaturach giną niektóre składniki odżywcze, a każda porcja mleka grzanego w mikrofali będzie te...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 14 Lip 11, 09:40
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuCześć, kupiłem taką zamrażarkę do przechowywania mleka ale okazało się że jej nie potrzebuje.
Mam nową do sprzedania w Krakowie http://tablica.pl/oferta/nowa-zamrazarka-beko-fse-1072-gwarancja-IDc7fW.html
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 6 Maj 11, 09:34
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuto nie jest -100 ani -40 st C po prostu jedno z tych zer (to ostatnie ) jest kołeczkiem czyli symbolem stopnia. następnym razem radze pisać np. -10 st C

pozdrawiam
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Lis 10, 17:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuPolecam butelkę firmy Medela - Calma. Nie rozkodowuje dzieciaczka przy podawaniu pokarmu z butelki, ponieważ smoczek i mechanizm ssący jest podobny do kobiecej brodawki, więc nie ma problemu z ponownym przystawieniem do piersi:)
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 9 Maj 10, 14:10
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmudlaczego nie podgrzewać w mikrofalówce? dlaczego nie mieszać rozmrożonego ze świeżym?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 27 Kwi 10, 16:12
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuzazdroszcze tym,ktorzy w 6 miesiacu zycia dziecka chca przejsc na swoj pokarm tylko z butelki.ja mam 3-miesieczne niemowle i nie udaje mi sie ten sposob karmienia
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 11 Mar 10, 12:48
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuwłaście te chaciałam wiedzieć.Dziekuję bardzo za pomo:))
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 11 Lut 10, 20:55
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmubardzo mi pomogły te rady dziekuje
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 30 Paź 09, 23:43
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuWitam, mam pytanie czy jak odciągne pokarm i będzie on np. 6 godzin w temp. pokojowej to potem moge go normalnie wsadzic do lodówki na 48h czy nie bardzo?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 15 Mar 09, 09:03
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmudzięki za porady okazały się dla mnie bardzo cenne
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 13 Mar 09, 13:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmujak odgrzewac zamrorzone mleko
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 6 Maj 11, 09:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmunie odgrzewaj. wyjmij je najpierw z zamrażalnika i przestaw do lodówki a potem gdy będzie płynne włóż do pojemnika z ciepłą wodą. należny czytać ze zrozumieniem
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 15 Gru 08, 22:08
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuNiezłą lodówkę ma Pani, gratuluję -40 C, a zamrażalnik -100C....Bzdury.
heh
Poniedziałek | 18 Maj 09, 19:12
0    nie oceniono 0
heh
Re: Re: Przechowywanie pokarmuto nie -40 tylko -4 tylko to ,,0,, powinno byc na górze, tak oznacza sie stopnie! wystarczy sie domyśleć... !
M.
Poniedziałek | 21 Gru 09, 11:33
0    nie oceniono 0
M.
Re: Re: Przechowywanie pokarmuTo jedno zero jest zamiast symbolu stopni. Czyli lodówka ma -4 st. C, a zamrażalnik w lodówce -10 st C.
anatol
Piątek | 16 Kwi 10, 20:13
0    nie oceniono 0
anatol
Re: Re: Re: Przechowywanie pokarmuoj kobitki kobitki, w lodówce jest plus 4 stopnie Celsjusza a nie minus
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Lut 11, 20:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuo przed C to zapewne oznaczenie stopni - powinno być w indeksie górnym.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Lut 11, 20:58
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Przechowywanie pokarmuAle widzę, że nie ja pierwsza odpowiedziałam;)
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Przechowywanie pokarmu

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl