Przechowywanie pokarmu

Mój synek ma niecały tydzień i mamy problemy z karmieniem.
/ 03.02.2009 22:31
Przechowywanie pokarmu

Mój synek ma niecały tydzień i mamy problemy z karmieniem. Pokarm mam ale troszkę possie i zaczyna się denerwować i nie chce dalej jeść. Z nadmiaru pokarmu muszę ściągać. W jakim pojemniku (jeżeli nie mam specjalnego) mogę spokojnie przechowywać ściągnięte mleko, ile czasu może ono stać i czy przed podaniem należy je podgrzewać?

Justyna

Przede wszystkim zajmę się tym „ pokarm mam, ale troszkę possie i zaczyna się denerwować i nie chce dalej jeść”. Dlaczego tak jest i co zmienić aby nie było potrzeby odciągania pokarmu i karmienia butelką. Proszę przeczytać wszystko o prawidłowej pozycji do karmienia, na czym polega prawidłowa technika karmienia - dziecko musi otworzyć szeroko usta, złapać brodawkę wraz z częścią otoczki, kontakt skóra do skóry, dziecko jakby należy „nałożyć” na pierś. Przeczytać wszystkie odpowiedzi na pytania o karmieniu - gdy dziecko nie chce ssać i proszę zastanowić się czy w pani przypadku są jakieś błędy, związane z karmieniem - jeśli tak to kiedy się je wyeliminuje nie będzie potrzeby odciągania pokarmu, ponieważ dziecko będzie najlepszym laktatorkiem. Myślę, że problemy z karmieniem wynikają z braku prawidłowej techniki karmienia. Proszę być cierpliwą i wytrwałą w przystawianiu synka do piersi, karmić na żądanie. Niech pani tak łatwo nie rezygnuje i nie przechodzi na karmienie butelką. Uda się droga mamusiu.

A teraz odpowiedź na pani pytanie – odpowiedź na sytuację bez wyjścia, ale nie na co dzień:

Mleko w lodówce (+4 stopnie) może stać do 24 godzin. W zamrażalniku (-10 stopni) przez tydzień, a w zamrażarce (-18 stopni) nawet do 6 miesięcy. Proponuję przechowywać je w zamkniętej buteleczce. Nie ze smoczkiem, ponieważ w smoczku jest otwór, przez który zapachy, bakterie z produktów w lodówce mogą wnikać do środka. Smoczek należy założyć przed samym karmieniem. Jeśli chce pani podać mleko należy je podgrzać, umieszczając w naczyniu z gorącą wodą lub pod strumieniem gorącej wody. Nie wolno podgrzewać pokarmu wstawiając obok pieca, grzejnika lub w kuchence mikrofalowej, ponieważ zawarte w mleku substancje ochronne są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna