Polki.pl
kom. (6)

Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych chorób

Nerw twarzowy to siódmy nerw czaszkowy, należący do nerwów obwodowych człowieka. Dzieli się na kilka gałęzi – skroniowe, jarzmowe, policzkowe, brzeżną żuchwy i szyi. Unerwia mięśnie twarzy, ślinianki, błonę węchową nosa, dwie trzecie przednie języka, podniebienia miękkiego i twardego, a także małżowinę uszną i obszar za uchem.

Co może być przyczyną porażenia nerwu twarzowego?
Porażenie nerwu twarzowego to objaw towarzyszący wielu chorobom, nie tylko neurologicznym. Można go zaobserwować w takich dolegliwościach jak:

  • choroby zakaźne (półpasiec, mononukleoza, ospa wietrzna, wirus opryszczki, kiła, choroba z Lyme, świnka)
  • grzybice, parazytozy, infekcje bakteryjne
  • urazy kości czaszki, twarzy, uszu
  • uszkodzenie po zabiegu neurochirurgicznym
  • urazy na skutek zmian ciśnienia powietrza
  • nowotwory (białaczki, perlak, mięsak, oponiak)
  • schorzenia kości (choroba Pageta, osteoporoza)
  • choroby nerwowe (stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne)
  • cukrzyca, porfirie
  • idiopatyczne – bez uchwytnej przyczyny (samoistne porażenie Bella)

Jak wygląda to porażenie?
Porażenie nerwu twarzowego może manifestować się bardzo subtelnie i zupełnie nie zwracać naszej uwagi.
Do takich mało wyrażonych symptomów zalicza się np. zmniejszone mruganie powiekami, nieznacznie upośledzone wydzielanie łez lub łzawienie, pogorszenie czucia smaku, nadwrażliwość na dźwięki, zmniejszone wydzielanie śliny.
Silniejsze objawy to przykładowo unieruchomienie połowy twarzy, asymetria połowy twarzy, kłopoty z mimiką, opadanie powiek, osłabienie funkcji języka, opadanie kącika ust, uniesienie łuku brwiowego.

Co robić?
Gdy poczujemy, że coś nie tak dzieje się z naszą twarzą i wcześniej wymienionymi strukturami, warto dla świętego spokoju udać się do lekarza rodzinnego. On w zależności od potrzeby skieruje nas do lekarza neurologa lub neurochirurga. Leczenie porażenie może przebiegać farmakologicznie i chirurgicznie. Dobiera się je po identyfikacji przyczyn porażenia. Zwykle jest ono odwracalne, co też zależy od etiologii i stopnia porażenia. Powrót do normalnego stanu może trwać do kilku tygodni. Nieoceniona jest w leczeniu rehabilitacja. Istnieją różne zabiegi fizykoterapeutyczne pomagające złagodzić porażenie, np elektroforeza. Niestety zdarza się, że na trwałe pozostaje asymetria twarzy.

Jakie czynniki mogą jeszcze wpłynąć na porażenie nerwu twarzowego?
Wszystkie wyżej wymienione stany chorobowe i jeszcze inne, są głównymi czynnikami ryzyka porażenia nerwu twarzowego. Uważa się, że przemęczenie, życie w ciągłym stresie, osłabienie odporności, niedobory witaminowe, mogą mieć istotny wpływ na uwydatnienie się tego objawu.

Profilaktyka porażenia nerwu siódmego, to oczywiście zapobieganie chorobom, których jest on objawem. Jednak na dobrą sprawę, współczesny człowiek non stop jest narażony na wiele nieprzyjaznych bodźców: bezsenność, zmęczenie, bezustanne napięcia i nerwy, więc z tą profilaktyką jest różnie, a nawet praktycznie ona nie istnieje.

Oceń3.00 / 11
Redakcja poleca

Podobne w temacie Pozostałe choroby

Skomentuj Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych chorób

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 16 Gru 14, 19:22
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbMam porażenie nerwu po raz drugi (ostanie w zeszłym roku, przeszedłem dość gładko, zajęło mi to jakieś 1,5 miesiąca). Tym razem jest gorzej. Zaczęło się od tego że straciłem smak z lewej strony, niczego nieświadomy że tak zaczyna się poważniejsze porażenie pojechałem z dzieciakami nurkować w rzece, a był to upalny dzień, a woda w rzece lodowata....więcej »
globals
Piątek | 3 Maj 13, 14:34
+1    oceniono 1 raz
globals
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbNie wiem czy ktoś mi pomoże ale opiszę Wam co się ze mną dzieję.
Stwierdzono u mnie chorobę nerwy trójdzielnego polegającą na niedomykaniu powiek oka lewego, kącik ust lewej strony nie domaga oraz szun w uchu lewym.
Zostałem przyjęty do szpitala gdzie robiono mi badanie TK głowy nic nie wykazało,potem robiono mi badania krwi wszystko w...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 23 Paź 14, 15:51
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbProszę zrobić badanie Western - Blot na boreliozę - dwie klasy.
aneta.m
Poniedziałek | 19 Sty 15, 20:03
0    nie oceniono 0
aneta.m
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbNo nie wiem, ale ja spróbowałabym dostać się do Profesora Ząbka z Warszawy, który leczy porażenie nerwu twarzowego metodą gamma knife. Ja leczyłam się latami i cierpiałam z powodu bólu, a od kilku lat mam spokój i po zabiegu nie biorę już żadnych przeciwbólowych leków. Także warto skorzystać z tego cudu medycyny, które sprowadził do naszego...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 20 Lut 13, 10:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbBoję się że mi tak zostanie do końca mam dopiero 14 lat :(
miomed
Niedziela | 31 Mar 13, 23:12
0    oceniono 2 razy
miomed
Re: Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych choróbJestem fizjoterapeutką, specjalizuję się w fizjoterapii neurologicznej. Posiadam duże doświadczenie w pracy z Pacjentami z porażeniem nerwu twarzowego. Z doświadczenia wiem, że schorzenie to przebiega u każdego Pacjenta inaczej. Jednak szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego z opanowaniem obrzęku limfatycznego ( o ile istnieje) oraz wczesne...więcej »
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych chorób

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl