Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Poznajcie sylwetki najwybitniejszych kucharzy: Magda Gessler, Michel Moran, Karol Okrasa, Gordon Ramsay, Pascal Brodnicki, Kurt Scheller, Nigella Lawson.
/ 27.11.2012 14:07

Gessler, Pascal, Okrasa, Ramsay... to nazwiska, które zna każdy. Najwybitniejsi polscy i światowi kulinarni mistrzowie mają własne restauracje, gotują dla największych sław. Kunszt kulinarny opanowali do perfekcji.  Ale to nie tylko wybitni mistrzowie kuchni, to także wyśmienici showmani.

Gotowanie stało się bardzo modne. Jest obecne wszędzie. W sieci blogi kulinarne powstają jak grzyby po deszczu, niemal każdy kanał telewizyjny ma jeden, bądź więcej programów o gotowaniu, najpopularniejsi kucharze zapraszani są do telewizji śniadaniowych, gdzie przekazują nam pomysły na pichcenie, zostają twarzami sieci handlowych, stali się dla nas niemal kulinarnymi guru.

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

Poznajcie sylwetki najwybitniejszych kucharzy.

 

Magda Gessler

Postrach wszystkich restauratorów, a to wszystko za sprawą Kulinarnych rewolucji, które przeprowadza w upadających restauracjach całej Polski. Ona sama jest znaną restauratorką, właścicielką i współwłaścicielką kilkunastu renomowanych restauracji.

Choć ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, to jednak gotowanie stało się jej wielką pasją i dało jej popularność.

Swoją przygodę z gotowaniem zaczęła po wyjściu za mąż za Piotra Gesslera, członka rodziny warszawskich restauratorów. Po podziale rodzinnej firmy w 1991 roku przypadła im  restauracja U Fukiera w Warszawie. Później powstawały kolejne lokale tworzone przez nią wspólnie z mężem, następnie z nowym partnerem życiowym. 

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

Jest autorką wielu książek i publikacji kulinarnych. Ostatnio mogliśmy ja oglądać jako jurorkę w pierwszej edycji programu MasterChef. Uznawana za charyzmatyczną osobowość telewizyjną.

 

Michel Moran

Polscy widzowie mogli go poznać dzięki polskiej edycji MasterChef, ale w kulinarnym światku znany jest od dawna. Jest bowiem właścicielem i szefem kuchni uznawanej za najlepszą w Warszawie restauracji.

Choć urodził się we Francji, ma hiszpańskie korzenie. Z kulinariami związany jest już od 26 lat. Sztuki gotowania uczył się w Paryżu, praktyki zawodowe odbywał w pięciogwiazdkowym hotelu, zlokalizowanym w samym sercu francuskiej stolicy. Pracował w wielu renomowanych restauracjach w Europie. Do Polski przywędrował dzięki swojej żonie, Halinie. 

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

Skromny i bardzo sympatyczny, jako juror od razu podbił serca Polaków. Uroczo kalecząc język polski zyskiwał sobie coraz więcej miłośników, a zdanie oddaj fartucha, które wypowiedział do uczestniczki programu, stało się kultowe.

 

Karol Okrasa

Pierwsze tajniki kulinarnego kunsztu przekazywała mu babcia i mama. To od nich uczył się gotowania, by naukę potem kontynuować w szkołach gastronomicznych. Po studiach bardzo szybko stał się uznanym przez wielu kucharzem. W Bristolu został najmłodszym szefem kuchni.

Obecnie prowadzi restaurację Platter w warszawskim hotelu InterContinental. Jest autorem telewizyjnych programów kulinarnych Gotuj z Okrasą, Smaki czasu z Karolem Okrasą. Od niedawna, wraz z Pascalen Brodnickim, reklamują sieć sklepów, prowadząc tym samym kulinarne bitwy na przepisy.

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni propagującej kulturę stołu w Polsce i na świecie. Skutecznie promuje polską kuchnię poza granicami kraju, co wielokrotnie zostało docenione za sprawą licznych nagród i wyróżnień.

 

Gordon Ramsay

Restaurator, szef kuchni, autor książek kucharskich i prawdziwa, imponująca osobowość telewizyjna. Tak w skrócie można opisać tego słynnego szkockiego kucharza.

Z gastronomią związał się przez przypadek, bowiem wszystko wskazywało na to, że zostanie zawodowym sportowcem. Niestety, ze względu na poważną kontuzję musiał pożegnać się ze sportem i wybrać inny kierunek kształcenia. Podjął naukę w szkole hotelarskiej i tak zaczęła się jego wielka kariera. 

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. ramsay.pl

Był szefem kuchni wielu restauracji, dzięki czemu rozsławiał je zdobywając wiele prestiżowych nagród. Sam stworzył szereg własnych restauracji, które docenione zostały gwiazdkami Michelin, które są w świecie gastronomii tym, co Oscary w świecie filmu. Prawdziwą popularność jednak zdobył za sprawą kulinarnych show telewizyjnych, takich jak Koszmary kuchenne Ramsaya, Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya, czy The F Word, które biją rekordy popularności na całym świecie. Jego niezwykła, ekscentryczna, ognista osobowość sprawiła, że ma fanów niemal wszędzie.

 

Pascal Brodnicki

Najsłynniejszy polski Francuz. Serce Poalków zdobyl za sprawą programu kulinarego Pascal: Po prostu gotuj, w kórym to zapraszał gości na wspólne ucztowanie.

Zamiłowanie do gotowania odkrył już jako dziecko a naukę gotownia rozpoczął jako trzynastolatek. Mając16 lat podjął pierwszą pracę na Montmartre. Po roku wyjechał do Anglii, a następnie do Polski, gdzie zaczął pracę w Bristolu.

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

Jest autorem wielu książek kulinarnych: "Pascal Po Prostu Gotuj 1", "Pascal Po Prostu Gotuj 2", "Gotuj kolorowo z Pascalem", "Po Prostu Grilluj", "Po Prostu mi to ugotuj". Za promocję kuchni francuskiej na świecie otrzymał nagrodę od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Le trophée de l esprit alimentaire.

 

Kurt Scheller

Słynny mistrz sztuki kulinarnej Jeden z najbardziej rozpoznawalnych kucharzy na świecie. Jego oryginalne wąsy kojarzy niemal każdy. Szef kuchni, krytyk kulinarny, założyciel Akademii kulinarnej.

To chyba jedyny kucharz, który gotował na każdym kontynencie. Przygodę kulinarną rozpoczął w Szwajcarii, gdzie ukończył szkołę gastronomiczną, ale kulinarne doświadczenia zdobywał w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Jamajce, w Rosji. Gotował w Ekwadorze dla prezydenta, a także dla szejków w Kuwejcie. Na swoim koncie ma wiele sukcesów i nagród gastronomicznych.

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. mwmedia

W Polsce pracował jako szef kuchni m.in. w hotelach Bristol i Sheraton, ale sławę zyskał za sprawą programu telewizyjnego Alfabet kulinarny Kurta Schellera. Jest również założycielem Akademii Kulinarnej sygnowanej własnym nazwiskiem, gdzie z innymi dzieli się swoją pasją.

 

Nigella Lawson

Brytyjska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, nie skończyła żadnej szkoły gastronomicznej, nie uczyła się sztuki gotowania u najlepszych, a jednak uznawana jest za boginię kulinarną. Postać dość kontrowersyjna, bowiem przez widzów uwielbiana na całym świecie, ale mocno piętnowana przez krytyków i innych prezenterów telewizyjnych.

Zmysł kulinarny Nigella odziedziczyła po matce, która prawdopodobnie była perfekcyjną panią domu. Zawodową przygodę z kulinariami rozpoczęła jako krytyk kulinarny, nie trwała ona jednak długo. Po urodzeniu dziecka, za namową męża zaczęła publikować swoje pierwsze przepisy kulinarne. Sukces zaskoczył wszystkich. Brytyjki pokochały ją niemal od razu. Potem były książki o gotowaniu, aż w końcu trafiła do telewizji. W programach telewizyjnych (Nigella gryzie, Wieczne lato z Nigellą) pokazała, jaką wielką radość może przynieść gotowanie. Brytyjczycy oszaleli na jej punkcie, pokochali ją za naturalność, za autentyczność (programy nagrywała we własnej kuchni), za seksowny image, którym udowodniła, że krągłości mogą być atutem kobiety.

Polscy i światowi kulinarni mistrzowie

Fot. nigella.com

Obecnie Nigella Lawson uznawana jest za gwiazdę i celebrytkę na całym świecie.

Redakcja poleca

REKLAMA