Pasożyty zagrażające dzieciom

Przedszkole, szkoła, kolonie mogą obfitować w niespodzianki. Jedną z takich przykrych niespodzianek są pasożyty. Mogą one bytować na skórze, w układzie pokarmowym.
/ 04.05.2007 09:37
Przedszkole, szkoła, kolonie mogą obfitować w niespodzianki. Jedną z takich przykrych niespodzianek są pasożyty. Mogą one bytować na skórze, w układzie pokarmowym.

Wszawica
Choroba wywoływana jest przez niewielkie stawonogi - wszy głowowe. Samice składają na ludzkich włosach jaja (nazywane gnidami) i po około 3 tygodniach wylęgają się nowe osobniki. Wszy żywią się ludzką krwią. Specjalnym aparatem gębowym nakłuwają skórę i zasysają krew. Jednocześnie wstrzykują do organizmu toksyczną substancję, która wywołuje obrzęk i świąd. Do zakażenie tymi pasożytami najczęściej dochodzi w dużych skupiskach dzieci. Owady przenoszą sie na inne dzieci poprzez używanie tych samych przyrządów do pielęgnacji włosów, czapek. Leczenie wszawicy polega na stosowaniu specjalnych płynów, żeli do włosów. Wszystkie te środki można bez problemu otrzymać w aptece, a samo leczenie wykonywać zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Należy przy tym pamiętać że leczeniem powinno objąć się wszystkich domowników

Owsica
Chorobę wywołują owsiki. Są to niewielkie nicienie. Bytują w jelitach. Po zapłodnieniu samice owsika wędrują do końcowej części jelita grubego. Wieczorem i w nocy wypełzają w okolice fałd skórnych odbytu i tam składają jaja. Charakterystycznymi objawami owsicy są zaczerwienienia i świąd okolicy odbytu utrudniający zasypianie, nerwowość, brak apetytu, nudności, bóle w jamie brzusznej, anemia. Zakażony chory drapiąc się przenosi jaja z okolic odbytu do ust, na ust, na pościel i ubrania, a także na przedmioty codziennego użytku. Zapobieganie owsicy polega na przestrzeganiu zasad higieny, codziennej pielęgnacji całego ciała, codziennych kąpielach, częstej zmiany pościeli.

Redakcja poleca

REKLAMA