Polki.pl
kom. (0)

Oman wielki w chorobach układu oddechowego

Oman wielki był przyprawą stosowaną do ciężkostrawnych potraw w starożytnym Rzymie. W średniowieczu z jego korzenia wytwarzano wino. Oprócz tego oman należy do grupy najdawniej znanych roślin leczniczych.

Oman wielki (Inula helenium) to wysoka bylina, która sięga nawet do dwóch metrów. Roślina ma grube kłącze, z którego wyrastają korzenie długości 50 cm i grubości 2,5 cm. Łodyga górą jest nieco rozgałęziona. Na szczytach rozgałęzień łodygi znajdują się złocistożółte koszyczki kwiatostanowe. Oman wielki pochodzi z Azji Środkowej. W Ameryce Północnej oman rozpowszechnił się jako zdziczała roślina, pochodząca z dawnych plantacji. W Polsce oman wielki rośnie na nizinach - w rejonach południowych oraz na obszarach górskich (np. Bieszczady).

Działanie lecznicze omanu zależy od heleniny. Jest to substancja, która bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu. Stąd też napary wodne z omanu są o wiele mniej skuteczne niż wyciągi alkoholowe. Helenina ma właściwości bakteriobójcze, robakobójcze i grzybobójcze. Oman działa głównie przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Zatem stosowany jest w chorobach dróg oddechowych. Zalicza się do nich:

  • nieżyt nosa, gardła i krtani,
  • zapalenie oskrzeli,
  • dychawica oskrzelowa,
  • zapalenie płuc.

Oman pobudza ruchy rzęsek w drogach oddechowych oraz wzmaga czynności wydzielnicze błon śluzowych gardła i oskrzeli. Dzięki temu zioło ułatwia usuwanie zalegającego śluzu.

Formy podania:
Wyciąg z omanu jest głównym składnikiem gotowego płynu wykrztuśnego i przeciwkaszlowego o nazwie Pectosol. Może być stosowany u starszych dzieci i młodzieży.

Pektosan i Neopektosan to gotowe mieszanki ziołowe, które zawierają oman. Mieszanki te stosuje się u dzieci, u których występuje kaszel oraz utrudnione odkrztuszanie wskutek zalegania wydzieliny w gardle i krtani.

Sposób przygotowania naparu:
1-2 łyżki ziół zalać 2-3 szklankami gorącej wody. Następnie gotować 2 minuty pod przykryciem. Odstawić na 15 minut. Następnie odcedzić i przelać do termosu. Należy pić ½ szklanki 2-3razy dziennie między posiłkami. Warto pamiętać o tym, że dłuższe gotowanie surowca lub zwiększenie dawek powoduje ostry, palący smak naparu. Może to spowodować podrażnienie żołądka, wymioty i nudności.

Oceń5.00 / 2
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ziołolecznictwo

  • Trądzik - niepokorny wróg!Trądzik - niepokorny wróg!Atakuje nie patrząc na kolor skóry, wykształcenie, płeć a nawet wiek. Faktem jednak jest, że w 80% dotyczy...
  • Nalewki ojców BonifratrówNalewki ojców BonifratrówZiołolecznictwo przeżywa swój renesans. Zobaczcie kilka przepisów ojców Bonifratrów na zdrowe nalewki...
  • Konopie dla zdrowiaKonopie dla zdrowiaOd pewnego czasu nauka pochyliła się nad jednym z najstarszych ziół, a mianowicie nad konopiami indyjskimi....
  • Lecznicze nalewkiPrzepisy na lecznicze nalewkiLecznicze nalewki na jesienne choroby? Wraz z jesienną pluchą dopadają nas uporczywe infekcje. Na szczęście...

Skomentuj Oman wielki w chorobach układu oddechowego

Gość

Podobne do Oman wielki w chorobach układu oddechowego

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl