Polki.pl
kom. (2)

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. W tym pierwszym przypadku w podłodze zostają umieszczone przewody grzejne (lub specjalne maty grzejne). W drugim przypadku w podłodze umieszcza się przewody, którymi przepływa ciepła woda.

Ten pierwszy przypadek należy traktować jak zwykłe ogrzewanie elektryczne. Podobnie jak ogrzewanie akumulacyjne pozwala na wykorzystanie dobrodziejstw taryfy nocnej, bo ma dość dużą bezwładność cieplną. Mimo wszystko jest jednak dość drogie.

W drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z wykorzystywaniem ciepłej wody, której źródłem są pompa ciepła bądź kocioł kondensacyjny. Pompa ciepła dobrze pracuje tylko gdy produkuje ciepłą wodę o dość niskiej temperaturze a kocioł kondensacyjny swoją bardzo wysoką sprawność osiąga dopiero przy niskiej temperaturze czynnika.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać czynnik grzewczy o niskiej temperaturze? Ilość przekazanego ciepła jest iloczynem między innymi różnicy temperatur i powierzchni oddawania ciepła. W przypadku grzejników jest ona dość mała, równa powierzchni kaloryfera. W przypadku ogrzewania podłogowego jest znacznie większa, bo jest to powierzchnia całej podłogi.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że ludzkie ciało lubi ciepło "od spodu", tzn. od stóp. Dla naszego komfortu wskazana jest ciepła podłoga i chłodne powietrze wokół głowy. Z tego względu ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej komfortowe niż gorące grzejniki.

Warto wspomnieć, że dzięki temu, że ciepła podłoga zapewnia nam komfort cieplny, można nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. To z kolei zmniejsza straty ciepła przez ściany, okna i wentylację a więc pozwala na oszczędności.

Najciekawiej wygląda sprawa podłączenia ogrzewania podłogowego do pompy ciepła. Dobrze zaprojektowana pompa może być tańsza niż kocioł centralnego ogrzewania, do dobrego działania wymaga ona jednak właśnie ogrzewania podłogowego. W przypadku tego typu urządzeń im wyższa różnica temperatur między poborem ciepła (wymiennik gruntowy) a jego oddawaniem (czynnik grzewczy w centralnym ogrzewaniu) tym więcej energii musi zostać zużyte do przepompowania ciepła. Z tego wynika wyższy koszt użytkowania takiej instalacji a więc mniejsze oszczędności.

Ogrzewanie podłogowe to generalnie rzecz biorąc szansa na oszczędności, ale czy warto je sobie zainstalować to już każdy powinien ocenić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę nie tylko koszty ale i inne preferencje.


Krzysztof Lis, inżynier mechanik specjalności energetyka cieplna
Drewno zamiast benzyny, tanie ogrzewanie
Oceń4.00 / 3

Podobne w temacie Sprawdzone porady

Skomentuj Ogrzewanie podłogowe

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 26 Kwi 13, 14:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ogrzewanie podłogoweja polecam ogrzewanie podłogowe TECEfloor, mają teraz ciekawe promocje na rozdzielacze ogrzewanie podłogowego, w prezencie dają odzież roboczą http://www.tece.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/tece+w+mediach/Wiosenna+Promocja+TECEfloor+_237_633.html
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 4 Gru 10, 17:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Ogrzewanie podłogoweJako użytkonik polecam ogrzewanie podłogowe, bo to naprawde komfortowe ogrzewanie dlla uzytkownikow, szczegolnie ze dzieci moga spokojnie chodzic bez kapce ! a jeśli zakup ogrzewania elektrycznego to polecam sklep http://www.dobregrzejniki.pl/index.php?cPath=12

Podobne do Ogrzewanie podłogowe

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl