Ogród w dobrym świetle

Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi w zapomnienie. O ile świeczki przydadzą się jeszcze podczas romantycznej kolacji, o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalnym ogrodowym oświetleniem.
/ 03.08.2012 06:01

Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi w zapomnienie. O ile świeczki przydadzą się jeszcze podczas romantycznej kolacji, o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalnym ogrodowym oświetleniem.

Dostępne w różnych kształtach i kolorach lampy dodają ogrodowi uroku, a ponadto zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom domów jednorodzinnych i odstraszają złodziei.

Funkcjonalność i styl

– Dobierając oświetlenie do ogrodu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcję, jaką ma ono pełnić. Inne rozwiązania stosuje się dla podkreślenia dekoracyjności nasadzeń, inne zaś do oświetlenia furtki frontowej w celu zapewnienia bezpiecznego wejście na działkę po zmroku – radzi Marcela Pietraszczyk, specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl. – Poza funkcjonalnością niebagatelne znaczenie ma styl ogrodu. Oświetlenie powinno współgrać z roślinnością i elementami małej architektury. Warto także pamiętać o zastosowaniu energooszczędnych źródeł światła – dodaje.

Ogród w dobrym świetleW którym miejscu?

Układ punktów świetlnych powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania ogrodu, jeszcze przed posadzeniem roślin. – Najczęściej lampy umieszcza się wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na przykład w miejscach wieczornego odpoczynku. Stosuje się je także jako dekorację w interesujących zakątkach działki, podkreślając tym samym ciekawe kompozycje roślinne, rzeźby lub wodne akcenty – mówi Marcela Pietraszczyk. – W strefie frontowej, czyli w tzw. przedogródku, przy wjeździe do garażu, furtce i drzwiach wejściowych możemy zastosować oświetlenie z czujnikiem zmierzchowym lub detektorem ruchu, które nie tylko zapewnią komfort, lecz także zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców.

Rozwiązania prowizoryczne lub pewne

Jeśli ogród nie jest jeszcze ukończony, możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, które doprowadzą prąd w odpowiednie miejsce. – Docelowo z pewnością lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne, jak i kurz – wyjaśnia Sławomir Szotek z firmy Kontakt-Simon. – Większość puszek możemy zamontować w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie) lub w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych czy drewnianych (tarasy, baseny itp.) – dodaje. W przeciwieństwie do prowizorycznych przedłużaczy puszki są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele mają specjalne zamknięcie, które ogranicza dostęp do nich nie tylko dzieciom, ale i wandalom. Możemy też kupić puszki wyposażone w dodatkowe gniazda teleinformatyczne lub telefoniczne, które umożliwią na przykład podłączenie komputera do szybkiej sieci.

Do wyboru, do koloru

W sklepach dostępne są różnego rodzaju ogrodowe źródła światła, które w odróżnieniu od zwykłych lamp cechują się dopasowanym do otoczenia wzornictwem oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr). Poza stojącymi, wiszącymi i naściennymi lampami tradycyjnymi możemy zaopatrzyć się także w oświetlenie solarne (akumulatory ładowane są w dzień za pomocą ogniw fotowoltaicznych), lampy LED o bardzo długiej żywotności, lampy do oczek wodnych umieszczane na brzegu lub na dnie zbiornika, oprawy najazdowe (umieszczane na drodze lampy płaskie zdolne wytrzymać ciężar samochodu), świetlne słupki ogrodowe do oznaczania ścieżek, reflektory nagruntowe (oświetlające wybrany obiekt, zainstalowane na stałe lub mocowane za pomocą szpikulca) oraz chroniące przed komarami lampy owadobójcze. Ceny wymienionych produktów mieszczą się w granicach od 20 do 500 złotych.

Liczy się efekt

Odpowiednio dobrane lampy mogą wywołać, w zależności od ich umiejscowienia, różne efekty iluminacji. – Oświetlenie reflektorami od dołu daje efekt dramatyzmu. Oświetlenie z przodu pozwala uzyskać cień na sąsiednich roślinach lub obiektach. Z kolei podświetlenie obiektu z tyłu tworzy wokół niego aureolę, uwidaczniając jego ciemny zarys. Jeśli zaś oświetlimy element obustronnie, rozjaśnimy go, eliminując ostre cienie. W przypadku przedmiotów o ażurowej konstrukcji ukazana zostanie dodatkowo przestrzenna struktura i mnogość detali – mówi Marcela Pietraszczyk. Ściany możemy w celu podkreślenia ich koloru i zaznaczenia powierzchni „obmyć” równomiernym światłem, co stworzy intymną atmosferę. Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. grazing, który polega na rzucaniu światła na ścianę pod ostrym kątem, dzięki czemu uwypuklona zostanie jej faktura. Jeśli w naszym ogrodzie mamy zbiornik wodny, możemy zastosować oświetlenie lustrzane. Polega ono na rozświetleniu obiektu znajdującego się po przeciwnej stronie tafli, aby pojawiło się w niej jego odbicie. Magiczny efekt pozwala też uzyskać umieszczenie źródeł światła na konarach drzew, co nazywane jest przez fachowców oświetleniem księżycowym.

MB

Redakcja poleca

REKLAMA