Polki.pl
kom. (10)

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Spadek kojarzy się dla większości z jakimś majątkiem, który otrzyma po śmierci bliskiej osoby. Spadek może być jednak wielkim problemem jeśli okaże się, że zmarły pozostawił po sobie długi. Spadek stanowią bowiem nie tylko aktywa, ale również i pasywa.

długiOdpowiedzialność spadkobiercy polega zatem na tym, że wierzyciel spadkowy – a więc osoba, która była wierzycielem w stosunku do spadkodawcy, dla której powstały określone roszczenia w związku z otwarciem spadku – ma możliwość skierowania do majątku spadkobiercy egzekucji na wypadek, gdyby nie spełnił dobrowolnie ciążącego na nim obowiązku świadczenia .

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe ma charakter odpowiedzialności osobistej. Takie ujęcie odpowiedzialność pociąga za sobą możliwość (w razie prostego przyjęcia spadku) zaspokojenie się wierzyciela spadkodawcy nie tylko z majątku spadkowego, ale również z całego majątku osoby, która nabyła spadek.

Zakres uprawnień wierzyciela spadkodawcy możemy podzielić na następujące etapy:

A) Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Wskutek tego do czasu przyjęcia spadku egzekucja na zaspokojenie długu spadku dopuszczalna jest tylko ze spadku (art. 836 k.p.c.). Ponieważ chodzi o odpowiedzialność w okresie czasu między otwarciem spadku a przyjęciem spadku, późniejsza treść oświadczenia o przyjęciu spadku nie może mieć żadnego wpływu na rodzaj i zakres odpowiedzialności spadkobiercy w tym okresie czasu .

B) Od chwili przyjęcia spadku każdy spadkobierca, niezależnie od treści jego oświadczenia o przyjęciu spadku (przyjęcie proste lub z dobrodziejstwem inwentarza), ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe z całego swego majątku (art. 1030 zd. 2 k.c.), zatem nie tylko ze spadku, ale i z majątku własnego. Jeżeli spadkobierca pozostaje w małżeństwie, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej lub umownej, wierzyciele spadku będą mogli dochodzić zaspokojenia tylko z majątku odrębnego małżonka.
W razie prostego przyjęcia spadku (lub jeśli spadkobierca nie złożył w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku) spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia ( art. 1031 § 1 k.c.). Od tej zasady istnieje wyjątek, polegający na tym, że odpowiedzialność spadkobiercy z tytułu zapisów i poleceń nie sięga nigdy ponad wartość stanu czynnego spadku. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 §2 zd. 1 k.c.). Prościej mówiąc – w najgorszym wypadku długi pochłoną równowartość majątku spadkowego.

prawo spadkoweC) Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli roszczenie spłaty długów kierowane jest do jednego ze spadkobierców, a wartość długów jest równa lub niższa od wartości udziału przypadającemu temu spadkobiercy – ma on wówczas obowiązek spełnić całe świadczenie. Następnie może on realizować przysługujące mu roszczenie regresowe do współspadkobierców (art. 1034 § 1 k.c.). Jeśli zaś wartość długów jest wyższa od wartości udziału spadkowego przypadającego adresatowi żądania – odpowiedzialność spadkobiercy istnieje jedynie w granicach wartości przysługującego mu udziału w spadku. Spadkobierca ma obowiązek spełnić świadczenie do wysokości tej wartości. Spełnienie pozostałej części wierzyciel może żądać od pozostałych spadkobierców .

D) Po dokonaniu działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność w stosunku do wielkości przypadających im udziałów (art. 1034 § 2). Z chwilą dokonania działu spadku ustają związki współspadkobierców z tytułu wspólności majątku spadkowego i przestaje istnieć uzasadnienie dla solidarnej odpowiedzialności za długi spadkowe. Zobowiązania podzielne dzielą się pomiędzy współspadkobierców w stosunku do wielkości przypadających im udziałów spadkowych. Jeżeli jednak świadczenie należne wierzycielowi spadkowemu jest niepodzielne, współspadkobiercy – także po dziale spadku – będą odpowiadać tak, jak dłużnicy solidarni (art. 380 § 1 k.c.).
Oceń2.77 / 13

Podobne w temacie Prawo spadkowe

  • Podział spadkuPodział spadkuUstawodawca w kodeksie cywilnym przewidział okoliczność, że spadek po zmarłym może przypaść kilku...
  • Zrzeczenie się dziedziczeniaZrzeczenie się dziedziczeniaCo do zasady najbliżsi zmarłego zostają powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy. Spadkobierca nie musi...
  • Spadkodawca i spadkobiercaSpadkodawca i spadkobiercaZ prawem spadkowym nieodzownie łączą się dwa główne pojęcia: spadkodawca i spadkobierca. Upraszczając można...
  • Testament: jak sporządzićTestament: jak sporządzićTestament był, jest i będzie jedną z najważniejszych instytucji prawnych stworzonych przez człowieka....

Skomentuj Odpowiedzialność za długi spadkowe

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 21 Sty 15, 14:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWitam. Od niedawna dowiedziałem sie ze kuzy mojej babci zamrł pozostawiajac po sobie ogromne długi. Nie mam tego nie mam tego nigdzie na piśmie jedynie droga telefoniczną uzyskałem taką informację. Jeśli możecie to odpiszcie czy ja i moje dzieci będziemy musieli za ta osobę spłacić i czy powinniśmy pisemnie otrzymać jakąkolwiek informację o...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 1 Lip 14, 16:58
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWitam,proszę o komentarz w sprawie:

zmarla moja mama ,ja mój brat i tata mamy akt dziedziczenie,ale okazalo sie ze brat ma dlugi w kwocie 200 tysięcy.moj tata sie martwi ze komornik przyjdzie i zajmie mieszkanie.prosze o komentarz
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 27 Lis 11, 09:13
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkowea jak to się ma do art.41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego? (zmarły bez zgody współmałżonka zaciągnął kredyt w wysokości 18.000,- zł)
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 18 Mar 10, 16:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWitam serdecznie.

Jestem załamana i liczę na Waszą radę Sad

Już prawie rok od śmierci ojca. Nie zostawił testamentu, ale zostały po nim długi w przerażających kwotach.

W świetle prawa spadek przechodzi na mamę, mnie i brata.
Niestety nie wiedzieliśmy, że do pół roku możemy odrzucić spadek.

Mama zdaje sobie sprawę z tego, że nie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 20 Lip 09, 16:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWitam, chciałam bym się dowiedzieć jak, postąpić, aby nie płacić długów po ojcu . W lipcu zmarł mój tata, nie zostawił testamentu, ale pozostawił długi(kredyt na samochód, kredyt pod zastaw mieszkania, dług na karcie kredytowej).Pozostawił żonę i 3 dzieci(czyli ja i moje rodzeństwo). Kto zostanie powołany do spłaty tych długów.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Sie 11, 23:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweMam dokładnie ten sam problem. Z tego co wiem można spadek odrzucić i ponoć mamy problem z głowy, albo drugie wyjście, przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w tym przypadku spłacamy długi do wysokości wartości spadku. Nie wiem czy napisałam zrozumiale. Nie wiem co w przypadku gdy chodzi o kredyt hipoteczny zaciągnięty przez małżonków....więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 25 Mar 09, 03:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWłaśnie minął rok od śmierci mojej mamy.Właśnie ZUS przysłał mi,siostrze i ojcu pismo w którym stwierdza,że mama pozostawiła zobowiązanie finansowe.To duża kwota .Okazało się że minął termin(6 miesięcy)na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.Wiem że poniesiemy odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.Czy mogę...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 13 Lut 09, 23:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkowemoj tata zrzekl sie spadku po ojcu na rzecz siostry okazalo sie ze sa jeszcze dlugi siostra taty zobwiazala sie je splacic jesli ten zrzeknie sie spadku nie zrobila tego uchyla sie od splaty czy wiec tata jest zobowiazany splacac te dlugi???
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 19 Lis 08, 20:43
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkowedowiedzialam sie ze mam dlug po zmarlym ojcu sprawa odbyla sie w 2001r ja dostalam pismo tego roku w maju czy moge odwoływac sie o umozenie długu ?dlug jest o mieszkanie
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Wrz 08, 18:23
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Odpowiedzialność za długi spadkoweWitam, chciałam zapytać czy bank ma prawo naliczać odsetki karne od zaciągniętego przed śmiercią kredytu, który przechodzi na spadkobierców, czy spadkobiercy zobowiązani są jedynie do spłaty pozostającego do uregulowania kapitału?
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Odpowiedzialność za długi spadkowe

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl