Polki.pl
kom. (6)

Jak zaaranżować poddasze

Strona 1 z 3

Myśląc o własnym mieszkaniu, chcielibyśmy mieć niekonwencjonalne, wyjątkowe wnętrze. Zastanawiamy się jak stworzyć wnętrze wymarzonego mieszkania przy niewielkim nakładzie finansowym. Niektórzy zastanawiają się nad adaptacją strychu, dostrzegając jego liczne zalety. Typowe mieszkanie, nawet wielopoziomowe, nie daje takich możliwości kreowania przestrzeni jak poddasze.

Opuszczone stare strychy, zamieszkane przez koty, ptaki i myszy, mogą dzięki przemyślanym zabiegom stać przytulnym mieszkaniem lub pracownią. Wygospodarowanie strychu może dać dodatkową powierzchnie dla potrzeb rodziny lub mieszkanie do wynajęcia.

Nie każde poddasze nadaje się do adaptacji, musi, bowiem spełniać szereg warunków umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Przed podjęciem decyzji o remoncie należy zastanowić się nad wielkością uzyskanej przestrzeni w stosunku do poniesionych kosztów.

Odpowiedni metraż

Wyznacznikiem użyteczności poddasza jest wysokość, która zgodnie z przepisami budowlanymi powinna wynosić średnio 2,2 metry dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt osób, natomiast pomieszczenia przeznaczone na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę mogą mieć średnią wysokość 1,9 metra. Oczywiście większa wysokość jest zawsze pożądana. Nie należy wycinać elementów więźby dachowej, gdyż grozi to naruszeniem konstrukcji dachu i w konsekwencji jego zawaleniem. Przy wyborze strychu na adaptację, należy zwrócić uwagę na formę dachu. Najkorzystniejszy ze względów na wykorzystanie powierzchni, jest dach dwuspadowy.

W innych przypadkach przestrzeń do zagospodarowania może być bardziej ciekawa, lecz niestety trudniejsza do zagospodarowania. Aby przestrzeń na poddaszu spełniała warunki mieszkalne, powierzchnia okien musi stanowić, co najmniej 1:8 powierzchni podłogi. Zapewniając odpowiedni dostęp światła dziennego najlepiej zastosować okna połaciowe, które wpuszczają do wnętrza więcej światła. Przy ich montażu należy pamiętać aby nie uszkodzić elementów konstrukcyjnych dachu. Niekorzystnym zjawiskiem przy zbyt dużym przeszkleniu poddasza, jest silne nagrzewanie powietrza, we wnętrzu, w lecie i duże straty ciepła w zimie.

  • 1
  •   z 3 
Oceń5.00 / 1
Redakcja poleca

Podobne w temacie Pomysły, inspiracje

Skomentuj Jak zaaranżować poddasze

Gość
Mio
Środa | 5 Paź 11, 14:09
0    nie oceniono 0
Mio
Re: Jak zaaranżować poddaszeDo aranżacji poddasza trzeba podejść jak do każdego innego wnętrza; znaleźć jego najlepsze strony i te które mogą sprawić problem i mając te rzeczy na uwadze zabrać się za aranżację. Na poddaszach często sprawdzają się meble projektowane na miarę, bo można ustawić je tak, aby były dopasowane do skosów.
Mi La ya
Czwartek | 24 Lut 11, 13:20
0    nie oceniono 0
Mi La ya
Re: Jak zaaranżować poddaszeZnajoma mieszkała wiele lat temu na poddaszu i zawsze miałam wrażenie, że sufit jest o wiele niżej niż w normalnych mieszkaniach. Poza tym mieszkanko było świetne, pomimo że remontowała i urządzała je od zera sama z mężem. Wtedy programy typu net+ czy ikea nie były za bardzo popularne (nawet nie jestem pewna czy istniały), więc tym bardziej...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 3 Lut 11, 14:23
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Jak zaaranżować poddaszeŚliczne zdjęcia
comax
Czwartek | 25 Lis 10, 12:48
0    nie oceniono 0
comax
Re: Poddaszelatem owszem może się nagrzewać od okien, ale można zamontować jasne rolety- jasne bowiem nie przyciąga słońca, ciemne tak, a zimą nie koniecznie, ja mieszkałam w domku ze skosami i jak odpowiednio zrobione ogrzewanie, to nie ma znaczenia, dużo zależy od dachu, funkcjonalne zagospodarowanie skosów, jeśli chodzi o wnęki ma firma Fawre
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 10 Wrz 10, 07:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: PoddaszeJestem wielką fanka mieszkania ze skosami. Zawsze chciała mieszkać na poddaszu. Na forum domoklika widziałam świetnie urządzone mieszkanie ze skosami i zapałałam jeszcze większą miłością. Jedyne co, to czy nie nagrzewa się zbytnio w lecie, a wyziębia w zimie ?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 14 Cze 09, 11:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: PoddaszeŚwietnie wygląda szafa ze skosem - na poddaszu, albo pod schodami. Widziałam taką u znajomej, do tego szafa była przesuwana - wyglądała świetnie.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Jak zaaranżować poddasze

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl